SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
Irina_

Re: SUBPROGRAMUL! 1.133 dosare aprobate, iulie 2011 - iunie

Mesajde Irina_ » Sâm Iul 21, 2012 4:25 pm

gabryelad scrie:Nici pt una, nici pt cealalta.
Mi-a spus ca e posibil ca ovocitul care se formeaza sa nu fie de calitate si ca in urma studiilor s-a vazut ca ajuta acest metformin.

Da, asa e, am gasit si eu ceva studii in sensul asta, insa s-au facut doar pe paciente cu insulinorezistenta/insulinosensibile sau cu PCOS. Medicamentul e gandit doar pentru pacienti cu risc de diabet, cu obezitate sau cu PCOS. Uite, exemplu de studiu facut chiar la noi la Cluj, poate te intereseaza sa citesti: http://www.umfcluj.ro/Document_Files/Doctorat-Rezumate-Teze-de-Doctorat/00000199/37052_328.Surcel%20Mihai.pdf

Ca asa, si eu am ovocite de proasta calitate din cauza endometriozei, dar nu cred ca s-ar gandi vreun medic sa-mi dea Metformin... In fine, exista un motiv pentru care eu sunt economist si altii sunt medici. Ei sa-si faca meseria lor, eu pe-a mea. Dar probabil ca e ceva in analizele tale care totusi a indicat in directia asta. Doar ca e posibil sa nu-ti fi explicat pe indelete, ca se mai intampla sa fie grabiti si daca nu ii tragi de limba...

Va rog, mutati eventual discutia off-topic. Scuzele mele, dar incercam sa o ajut pe Gabryelad atat cat puteam eu cu info.

gabryelad

Mesajde gabryelad » Sâm Iul 21, 2012 4:41 pm

Maine o voi intreba pe dr, merg sa mai discut cu ea. Imi cer si eu scuze, dar nu stiu unde ar trebui sa fie aceasta discutie.
Scuze administratorului caruia i-am mai dat si eu de lucru :(.
Grea e asteptarea, grea.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

ela_ella

Mesajde ela_ella » Sâm Iul 21, 2012 9:30 pm

gabryelad scrie:Va rog sa nu sariti pe mine si sa ma intelegeti.
Citesc de 2 zile aceasta parte din forum, inca sunt la pagina 140 din 198, deci mai am putin pana ajung la final, dar inca nu descopar raspunsurile care ma intereseaza pe mine.
Va fac o mica povestioara cu situatia mea:
1. histerosalpingografie la care au descoperit ambele trompe infundate, la procedura una s-a desfundat. 2010
2. laparoscopie au fost desfundate trompele totul ok. 2010.
3.nici o sarcina, niciodata
4. el normospermie.
5. histerosalpingografie 2011, trompe permeabile.
6. Inseminare nereusita
Concluzia dr a fost: infertilitate neexplicabila. Sper sa primesc confirmarea la dosarul depus la Giulesti, inca nu am un raspuns.
Din ce am citit pana acum medicatia costa 3000-4000, anul trecut, iar acum incep cu intrebarile. Doamne, nu incepeti sa ma certati, sa urlati sau mai stiu eu ce. Sunt trecuta de spitale si nimeni nu m-a bagat in seama pana la dr mea de acum fara sa bag mana in buzunar. Socrul ciroza hepatica, mama probl cu sanul, deci va rog mult, nu am puterea sa mai primesc reprosuri.
V-a mai costat ceva in plus? Ma lasa sa fac analizele in alta parte, am un card d ela serv unde imi pot face o parte din analize gratuite, la medlife.
Trbeuiesc mici atentii dr? Cat costa congelarea embrionilor la Giulesti?
Va rog din inima sa fiti intelegatoare. Am 3 ani de cand tot incerc si incerc si nimic, si 12 ani de cand mi-am inceput viata sexuala si niciodata nimic.
Sper din inima sa se aprobe acest dosar, nu stiu de ce dar sunt f optimista in aceasta privinta, cum nu am fost de f multa vreme.
Am plans, m-am bucurat pt voi cand v-a iesit sau cand nu a iesit. In primele ore nu intelegeam de ce toata lumea ii raspunde Ralucai, care avea user Mademoiselle, dar in timp am elucidat misterul. Am vazut cum incercati de fiecare data sa va ridicati, chiar atunci cand nu mai exista speranta si pt asta nu pot decat sa va apreciez si mai mult.
Ma simt ratacita intr-o mare, dar sper ca voi sa imi sariti in ajutor si sa ma primiti cu bratele deschise. Ma repet, decat sa imi raspundeti taios, mai bine nu raspundeti deloc.
Multumesc! :YMPRAY:

Congelarea ebrionilor la Giulesti este 500 euro/an ( tarifele sunt afisate pe usa)
Analizele poti sa le faci in afara spitalului.
La punctie iti trebuie trimitere de la medicul de familie si adeverinta de la job ca ai platita la zi contributia de asigurari sociale de sanatate + analize nu mai vechi de 6 luni pentru ambii parteneri: VDRL, Hepatita B si C, HIV
Costul tratamentul difera de la persoana la persoana, pe mine m-a costat stimularea 3300 ron, fara vitamine
Bafta
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

monalisa

Mesajde monalisa » Sâm Iul 21, 2012 9:46 pm

buna fetelor. azi am inceput cu prima consultatie pt fiv la ominiclini iasi. sunt dr deosebiti. le multumim din tot sufletul pt ce fac ca visul nostru sa devina realitate. am sopc si incerc de 7 ani. acum trat cu metformin de 2ani. am un set de analize de facut si sa ma duc pt.transfer test siii urm.cm trat stimulare....sper ca totul sa mearga ca la carte si sa nu am piedici. cine vrea sa vb mai mult si alte detalii adresa mea de email este..monaa.monalisa@yahoo.com

va pup. multumesc sos infertilitatea! poate reusim sa facem ceva si pt. urmatoarele cupluri! [floare] %%-

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Iul 21, 2012 10:31 pm

gabryelad scrie:Maine o voi intreba pe dr, merg sa mai discut cu ea. Imi cer si eu scuze, dar nu stiu unde ar trebui sa fie aceasta discutie.
Scuze administratorului caruia i-am mai dat si eu de lucru :(.
Grea e asteptarea, grea.

Nu este o problema o discutie punctuala si de interes si pentru altii. Lasam aici ce s-a discutat deja, caci a fost vorba si de Subprogram, in rest discutiile generale va rugam sa le purtati fie pe "Infertilitatea feminina", fie pe "FIV in Romania". [floare]

Mult succes tuturor, mai asteptam vesti bune! %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iul 22, 2012 9:32 am

O sa va rugam sa invatati sa vedeti dincolo de propriul interes. Avem nevoie urgenta si vitala de opiniile si testimonialele voastre aici, pentru cauza colectiva: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=328&start=40#p21761
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

monalisa

Mesajde monalisa » Dum Iul 22, 2012 12:11 pm

buna gabryelad.incerc sa inteleg dar nu imi dau seama exact despre ce e vb in cazul tau.cum cei de la giulesti nu au anuntat rezultatele la dosare?e cidat dute acolo.de dat o atentie nu nu nu e nevoie.iar tratamentul nu costa mii de euro.analizele cam 2000ron poate depinde de diagn.4000ron max.tratam.restul din subprogram.vb pe mes daca vrei e mai bine poate incerc sa te lamuresc sa nu mai fii asa stresata dauneaza la proceduri.te pup

gabryelad

Mesajde gabryelad » Dum Iul 22, 2012 7:43 pm

Am vb cu dr mea.

Se vor anunta si rezultatele in curand, a zis sa mai astept putin ca au venit. Din respect pt ea si pt ca stiu ca sunt f putine fete acolo mai astept.
Doamne ajuta!
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

flo.flo

Mesajde flo.flo » Lun Iul 23, 2012 4:22 pm

enchi scrie:astazi am sunat la MEDLIFE si dosarul meu este aprobat! [majoreta]
sunt nou inregistrata, dar va urmaresc de foarte mult timp. multumesc mult echipei SOSI pentru ajutor! sper sa incep cat mai repede tratamentul si sa reusesc sa realizez visul [mama&bebe] Mult noroc tuturor!

Buna Enchi

Imi poti spune te rog cu cine ai vorbit la Medlife? Eu am sunat la receptie si mi s-a spus ca nu au primit raspunsul de la MS. I-am spus ca stiu din sursa sigura ca s-au primit raspunsurile :D , si au inceput sa se balbaie, sa-mi spuna sa revin in alta zi cu tel...
As fi putut sa-l sun pe dr. de acolo care se ocupa de dosare, dar se pare ca este in concediu si nu vreau sa-l deranjez...
Deci, rugaminte, tu la cine ai sunat?

Multumesc!

carmina19us

Mesajde carmina19us » Mar Iul 24, 2012 11:21 pm

Buna, am si eu o veste buna: ni s-a aprobat dosarul [majoreta] ura yupi!!! Multumim SOSI ! Dupa atata asteptare a venit si vestea buna. Sper cat de curand sa incepem stimularea si sa auzim numai de beta mari. Multa bafta tuturor.
Eu 31 - endometrioza descoperita in 2009, sotul 31 ok. 2 operatii pe endometriom ovar stang.
FIV 1 Cluj - beta HCG1 ziua 9 de la ETF 131,1; beta HCG2 la 48 de ore 272,1; eco 7 saptamani - avem 2 inimioare

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 25, 2012 5:51 am

Felicitari, Carmina! Sa fie cu noroc! [gravida]

Mai asteptam vesti bune si vom actualiza lista. Succes tuturor!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

crismoni

Mesajde crismoni » Mie Iul 25, 2012 12:25 pm

anuntam si noi aprobarea dosarului la Polisano Sibiu
doresc tuturor cuplurilor sa inceapa cat mai repede procedurile si sa auzim vesti bune si pline de beta cat mai curand.

enchi

Mesajde enchi » Mie Iul 25, 2012 4:18 pm

buna, flo.flo!
eu am sunat saptamana trecuta si pe doc. Stan care este in CO si deci nu mi-a raspuns, apoi am insistat sa vorbesc cu dna Mireuta care mi-a spus ca au primit listele cu o seara inainte. inteleg ca doc. pleaca in CO in august si, de asemenea, ca Medlife-ul incepe procedurile FIV prin program numai cand au deja banii de la stat (poate am inteles gresit, dar nu cred!). oricum, desi mi s-a spus ca ma vor contacta pentru a stabili urmatoarele etape, pana acum nu a mai sunat nimeni. iti urez sa ai mult noroc si rezultatul sa fie [gravida] !
daca ai ceva noutati, te rog sa ma anunti!
EU: 2006 - o sarcina oprita in evolutie - de atunci infertilitate secundara idiopatica; 2011- laparoscopie exploratorie- totul OK; dosar FIV aprobat in iunie la Medlife.
SOT: OK

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Iul 25, 2012 4:31 pm

Enchi si flo.flo, MedLife-ul nu asteapta banii de la stat ca sa inceapa procedurile FIV pentru cei cu dosare aprobate prin Subprogram (banii se primesc la mai mult de 90 de zile dupa depunerea actelor, dupa efectuarea activitatilor specifice acoperite de program). Asteapta o confirmare de la Directia de Sanatate Publica ca au fonduri alocate pentru ei in cadrul Subprogramului. Dupa ce primesc aceasta confirmare, incheie pentru fiecare pacient cate un act aditional la contractul cadru prevazut in Normele Metodologice aferente Subprogramului (Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 765/2011).

Abia dupa ce au acest act aditional incheiat pot sa faca procedura. Cam asta e situatia, o birocratie de nedescris. Din pacate tot pacientii sufera.

Va pot confirma si eu ca in august cam tot departamentul de la Clinica de medicina materno-fetala va fi in concediu, inclusiv dl. doctor. Din septembrie insa se reiau procedurile, si va fi disponibil si embriologul lor din Anglia.

flo.flo

Mesajde flo.flo » Mie Iul 25, 2012 5:20 pm

Multumesc fetelor pentru raspuns!

Am reusit si eu sa vorbesc si dosarul este aprobat! :)
Si intr-adevar mi-au spus ca mai dureaza ceva si ca ne vor anunta ei.

Multumesc si fetelor SOS Infertilitatea! Stiu ca fara voi nu ar fi fost posibil! :ymhug:

gabryelad

Mesajde gabryelad » Mie Iul 25, 2012 6:36 pm

Astazi am vazut acest videoclip si am zis sa il impartasesc cu voi. Nu e nici un fel de reclama, e doar o incurajare de a merge mai departe sa ne indeplinim visul nostru, al celor care vizitam des acest forum.

Daca Spencer West poate sa ajunga pe varful lui Kilimanjaro si noi putem!
Doamne Ajuta!
Puterea mea e Dumnezeu!

ela_ella

Mesajde ela_ella » Mie Iul 25, 2012 7:27 pm

Ai primit vreo veste cu dosarul? Doamne ajuta!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

gabryelad

Mesajde gabryelad » Mie Iul 25, 2012 7:30 pm

Din pacate inca nu :). Va tin la curent cum aflu ceva cum postez.
Doamne Ajuta!
A aflat cineva de la Giulesti ceva?
Puterea mea e Dumnezeu!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Iul 25, 2012 9:00 pm

gabryelad scrie:Din pacate inca nu :). Va tin la curent cum aflu ceva cum postez.
Doamne Ajuta!

Nu poate fi decat aprobat! Ai vazut ca toti membrii forumului au dosarul aprobat. Doar n-o sa iesi tu din tipar... :D %%-
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

gabryelad

Mesajde gabryelad » Joi Iul 26, 2012 9:42 am

Swanheart scrie:
gabryelad scrie:Din pacate inca nu :). Va tin la curent cum aflu ceva cum postez.
Doamne Ajuta!

Nu poate fi decat aprobat! Ai vazut ca toti membrii forumului au dosarul aprobat. Doar n-o sa iesi tu din tipar... :D %%-

Draga mea,
M-a distrat asa mult comentariu tau :D. Mi s-a parut vesel si plin de incurajari. Ce sa zic, nu vreau sub nici o forma sa fiu eu "altfel", dar eu stiu cum e sa ai de lucru si sa vrei sa anunti pe toti si sa iti sune tf fiecare fiind interesat doar de interesul propriu. Sincer si eu sper pt ca mi s-a zis ca indeplinesc conditiile.
Sper ca toti sa avem dosare aprobate, nu doar eu, pt ca toti avem probleme si nu mergem aici de placere.
Asa ca, sper....
Puterea mea e Dumnezeu!

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”