SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
littlegirl

Re: !

Post by littlegirl » Tue Mar 29, 2011 2:57 pm

asa am inteles si eu initial; s epare ca nu-i asa, spitalul primeste intreaga suma numai daca se naste si copilul.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

mireille

Post by mireille » Tue Mar 29, 2011 3:04 pm

littlegirl wrote:asa am inteles si eu initial; s epare ca nu-i asa, spitalul primeste intreaga suma numai daca se naste si copilul.

"În cazul unui dosar aprobat, Ministerul Sănătăţii va efectua plata procedurii de fertilizare in vitro, în două etape. În prima fază, se va achita procedura în valoare de aproximativ 1200 de euro. În cazul în care procedura s-a finalizat cu o naştere centrul va primi şi o bonificaţie de 300 de euro"

Chocolate

Post by Chocolate » Tue Mar 29, 2011 3:23 pm

In concluzie, cuplul primeste 1.200 E pentru procedurile FIV si inca 300 E in cazul reusitei..? Sau cuplul primeste 1.200 E indiferent de rezultat si centrul primeste 300 E ca bonificatie pentru reusita, bani care nu ajung la cuplu..?
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

gxg

Post by gxg » Tue Mar 29, 2011 3:28 pm

Oau ... ce veste buna !
Cred ca votez cu UDMR-ul data viitoare

gxg

littlegirl

Post by littlegirl » Tue Mar 29, 2011 3:49 pm

1200Euro primeste spitalul pentru FIV/cuplu; 300 Euro primeste spitalul pt reusita.

sa inteleg ca analizele si medicamentatia tot noi le platim.
La Cluj e 800 Euro FIV normal, 1000 Euro ICSI, vreo 200 Euro embriotransferul.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Tue Mar 29, 2011 3:52 pm

Vestea e buna, dar unele criteriile sunt stupide!
- cuplu stabil căsătorit de cel puţin 2 ani
- vârsta femeii între 24-40 de ani
- rezervă ovariană în limite normale probată de valoarea FSH sau AMH (femeia are rezervă de ovocite)
- cuplu autolog (se exclude donarea de ovocite, de spermă sau de mamă surogat)
- indexul de masă corporală a femeii între 20-30 (criteriu ESHRE)- un raport între vârstă, înălţime şi greutate normal

...dupa aceste standarde, eu tre' sa mai astept un an ca sa se implineasca 2 ani de cand am semnat la casa de casatorii, desi platesc la asigurarile sociale cu muuuult inainte de a semna, dar, na! am avut bani sa contribui la darile catre stat si n-am mai avut bani si de nunta, asa ca platesc in continuare pana mi-o veni randul...
...iar la greutate....asta chiar e culmea! Pana anul viitor va trebui sa ma si ingras vreo 5 kg, altfel nu ma incadrez in "inelul de frumusete al Statului Roman"

Doamne-ajuta fetelor ca nu toate criteriile sunt la fel de aberante, ca daca n-ati fi colaborat la legea asta, ne trezeam ca desi varsta minima a femeii (admisa) este de 24 ani, i se cerea sa fie casatorita de la 14 ani (adica sa existe minim 10 ani de casatorie), ni se numarau fix cate 34, 2(3) foliculi antrali pe bucata de ovar...
Dar, deh...privind spre "caietul fericirii" care tanjeste dupa o veste buna despre FIV-ul mocca in Romanica....voi lua partea buna: Cineva de sus a auzit tipetele astora mici si bolnaviori, iar asta e doar de bine!
Image siImage

mari85

Post by mari85 » Tue Mar 29, 2011 4:01 pm

Felicitari SOS Infertilitatea! prima batalie castigata! Va mai asteptam cu vesti bune! [barza3]

cristina.bursuc

Post by cristina.bursuc » Tue Mar 29, 2011 4:10 pm

bv, usor usor...se concretizeaza!!!Felicitari!Succes!asteptam in continuare...finalul!

mireille

Post by mireille » Tue Mar 29, 2011 4:20 pm

extrem de frustrata si total de acord cu o-lume-de-vise!
platesc de atatia ani atatia bani ptr sanatate la stat si totusi recurg doar la serviciile din privat - de ce, oare??? stim cu totii - si acum iar vine statul si ma plesneste iar ca deh, poate. Unele criterii sunt absolut ...stupide!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 29, 2011 4:25 pm

Nu avem timp sa va raspundem pe indelete, nu vreti sa stiti ce se intampla in "bucataria" campaniei! :D

Retineti deocamdata asta si revenim!
RalucaBonzi wrote:Criteriile nu au fost stabilite de Asociatia SOS Infertilitatea, noi doar am facut tot ce a tinut de noi ca acest program sa existe iar pe criterii am fost doar consultate, dar Ministerul Sanatatii a decis.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 29, 2011 4:28 pm

Stire ProTV: http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/f ... icare.html

Sunt ENORM de multe stiri deja si urmeaza aparitii la jurnalele de stiri in seara asta, Elena @};- , Mihaele @};- , Ramona @};- , ..., dau interviuri la ora asta.

Se ofera cineva sa faca un tur web si sa puna aici colectia de articole deja aparute? Trebuie cautat pe google cu "fertilizare in vitro" in ultimele 24 de ore si selectate cele mai reprezentative titluri.

Cine vrea sa o faca, sa anunte, ca sa nu munceasca mai multe persoane simultan. Multumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Chocolate

Post by Chocolate » Tue Mar 29, 2011 4:30 pm

Eu tot n-am inteles. Cred ca am o zi proasta.
Deci, din ce a spus Little girl, statul plateste 1200 E spitalului pentru procedura in sine. Pacientii suporta costul analizelor si medicamentele. Ok. Da' aia 300 E pentru ce sunt dati spitalului? Sa-i felicite pe laboranti ca si-au facut treaba? Mai bine ni i-ar da noua, ca gigeii si fetitele noastre trebuie stimulate (financiar) ca sa-si faca treaba (cu un mic ajutor medical). :D

mireille

Post by mireille » Tue Mar 29, 2011 4:45 pm

"In cazul unui dosar aprobat, Ministerul Sanatatii va efectua plata procedurii de fertilizare in vitro, in doua etape. In prima faza, se va achita procedura in valoare de aproximativ 1.200 de euro. In cazul in care procedura s-a finalizat cu o nastere centrul va primi si o bonificatie de 300 de euro."

sunt tare curioasa ce clinica privata va dori sa intre in asa ceva; statul va da doar 1200 euro clinicii si daca se va naste copil din fiv, clinica mai primeste 300 euro

in conditiile in care la Medlife, de ex, procedura este aproape 1900 euro

ptr ca doar procedura se ia in calcul, nu si costul tratamentului care poate ajunge chiar si la 50 mil lei vechi, nu mai vorbim de analize, dar asta stiam.

Multumim, marite stat.
Singurele multumiri pe care le pot adresa sunt, din toata inima, asociatiei Infertilitatea care CHIAR a pus osul la treaba si a facut CEVA!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 29, 2011 4:45 pm

Chocolate wrote:Eu tot n-am inteles. Cred ca am o zi proasta.
Deci, din ce a spus Little girl, statul plateste 1200 E spitalului pentru procedura in sine. Pacientii suporta costul analizelor si medicamentele. Ok. Da' aia 300 E pentru ce sunt dati spitalului? Sa-i felicite pe laboranti ca si-au facut treaba? Mai bine ni i-ar da noua, ca gigeii si fetitele noastre trebuie stimulate (financiar) ca sa-si faca treaba (cu un mic ajutor medical). :D
Choco, niciun pacient nu va primi bani in mana, toti banii sunt platiti la clinica direct. La efectuarea procedurii clinica primeste 1.200€ (si s-a precizat ca in cele private, DACA vor intra in program, nu se accepta co-plata - deci aceste clinici trebuie sa accepte sa faca un profit mai mic). Daca respectivul FIV reuseste si se naste un copil viu, clinica primeste inca 300€.

Ideea acestei diferentieri nu ne apartine, am aflat-o aseara la intalnirea cu dl ministru Attila Cseke, dar o intelegem: se doreste motivarea clinicilor sa ajunga la "rezultat" (-->take home baby), nu doar sa faca procedura in sine. In plus, in acest fel clinicile nu vor include in program cupluri fara sanse (se precizeaza criteriul FSH/AMH, dar cine verifica, comisia MS nu o sa cheme pacienta - care, de altfel, va fi doar un nr. pe un dosar - sa dea o proba de sange la Z3).

In concluzie - asa, rapid, ca-s multe de zis, dar chiar nu avem timp acum -, clinicile care vor sa intre in program trebuie sa se alinieze la plafonul de 1200 pentru procedura de FIV in sine (da, medicamentele si analizele nu sunt incluse :| - nu s-a putut altfel, trebuia un plafon, iar suma oricum e fixa, cca 1.000.000€, daca se da mai mult / cuplu, erau mai putine cupluri), iar in caz de reusita suma rambursata urca la 1.500€.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 29, 2011 4:50 pm

Va rugam mult sa postati comentarii, blogul nostru este citit la Ministerul Sanatatii: http://infertilitate.com/2011/03/29/cri ... mului-fiv/

Va rugam, NU NE TRIMITETI MESAJE PRIVATE pe forum / e-mail / facebook - nu avem timp sa raspundem, urmariti acest topic.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Chocolate

Post by Chocolate » Tue Mar 29, 2011 5:26 pm

Ahhhhhhhhhhh, acum am inteles. Deci e vorba de un plafon si de acceptarea de catre clinici DOAR a acestor bani. Saru'mana de explicatii, eram total in ceatza.
Pai si atunci, ca idee doar (nu cer raspuns pe loc, stiu ca e o zi incarcata), o sa vrea vreo clinica sa se implice in mod real in programul asta? :| Eu tare ma indoiesc....

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 29, 2011 5:44 pm

Chocolate, multumim pentru comentariul de pe blog (esti singura care a comentat - in afara de Irina SOSI si de capturile de pe FB; am spus ca e important - se citeste la MS, va rugam sa contribuiti, sa se vada ca exista reactii si interes).

Spuneai acolo de eventuala naveta si ai mare dreptate. Dar te rog sa te uiti la preturile procedurii la tine in oras in baza noastra de date: http://infertilitate.com/clinici-preturi/preturi-fiv/ (nu numim clinici, sa nu fie interpretat ca publicitate/influentare/recomandare, ceea ce e contravine cartei deontologice SOS Infertilitatea).

O sa ai surpriza ca se incadreaza in plafonul MS - deci sigur vor fi si clinici private care vor intra in program.

E si un fel de implicare sociala, sa arate ca le pasa de pacient, nu doar de profit.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

mariuca

Post by mariuca » Tue Mar 29, 2011 5:46 pm

Felicitari pt. reusita! [floare]

Chocolate

Post by Chocolate » Tue Mar 29, 2011 5:52 pm

Nu e nevoie de multumiri, am facut-o (si) pentru mine. E pacat ca nu are toata lumea timp sau rabdare sa scrie pe diferite bloguri sau pe FB, sunt sigura ca sunt mult mai multe persoane care ar avea ceva de zis si care se simt acum si aici chinuite sau infrante de infertilitate. Pentru toate acestea, programul e o raza de soare.
Voi incerca sa ma interesez la fata locului pentru a vedea daca nu s-au modificat tarifele si daca ar exista un posibil interes de implicare in program. :ymhug:

Chocolate

Post by Chocolate » Tue Mar 29, 2011 6:01 pm

SOSI, cred ca ar trebui modificat numele acestui topic. Nu toata lumea are timp sa intre la un topic cu "!" si ceva catchy de tipul "PROGRAMUL FIV GRATUIT A FOST APROBAT" ar fi mult mai ok pentru ca oamenii sa citeasca, sa se informeze si sa comenteze.

Post Reply