SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
Beatrix

Re: Criteriile de acces in programul FIV!

Post by Beatrix » Tue Mar 29, 2011 10:30 pm

Emisiunea de la TVR2 a decurs excelent. Elena a fost la inaltime ca de obicei @};- asa cum au fost la inaltime toate fetele care au acoperit azi media de orice fel @};- @};- @};-

Doamna doctor Dracea a vorbit foarte frumos @};- in spirit optimist, a spus printre altele si ca unele proceduri mai usoare de FIV ar putea fi acoperite de acesti bani si la clinici private. De asemenea, este foarte increzatoare (ca si noi :D ) si in proiectul de lege care odata aprobat va aduce speranta in casele si mai multor romani.

Loredana

Post by Loredana » Tue Mar 29, 2011 10:31 pm

De acord cu Beatrix [floare]
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: VICTORIE!! Hotarare de guvern aprobata - subprogramul FI

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 29, 2011 11:15 pm

Un remember, pentru a incheia seara asta festiva:
RalucaBonzi wrote:
SOS Infertilitatea wrote:Am gasit in arhiva campaniei o amintire de neuitat:

Image
Haha, asta e de colectie, pentru panoul de onoare, da.

Infertilitatea nu e o conditie medicala cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, si nici raspandita nu-i, deci nu merita tratata / luata in seama de catre Ministerul Sanatatii si CNAS. In 2008, l-am reclamat la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii pe dl. director pentru afirmatia asta. :D N-am primit raspuns scris nici in ziua de azi (dar CNCD ne-a apelat telefonic, a scaldat-o).

Eh, lucrurile se mai schimba uneori. Dar rareori de la sine.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Loredana

Post by Loredana » Tue Mar 29, 2011 11:22 pm

Din fericire s-au schimbat in bine lucrurile!!! Ce zi.... [floare]

infertilitate tubară

Elenada

Post by Elenada » Tue Mar 29, 2011 11:51 pm

Buna fetelor

Azi am facut un tur de forta dar a meritat.
In sfarsit statul va suporta o precedura de fiv si e un lucru mare avand in vedere raspunsul lor din 2008.
Imi amintesc ce necajita am fost acum trei ani cand am primit raspunsul de MS dar uite ca azi lucrurile s-au schimbat.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Loredana

Post by Loredana » Tue Mar 29, 2011 11:54 pm

Elena, @};- @};- @};- :-* .Felicitari si multumim pentru tot!Ma tot chinui sa gasesc emisiunea de la 22 de pe tvr sa o postez si nu o gasesc:(

infertilitate tubară

alif

Post by alif » Wed Mar 30, 2011 12:05 am

Felicitari Elena, multe imbratisari :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Chocolate

Post by Chocolate » Wed Mar 30, 2011 7:50 am

SOSI, problema nu e de opozitie sau putere. Problema e ca nu s-a spus tot adevarul de la inceput. Si da, cei de la Antena 3 au avut dreptate. In Romania, pana si programele gratis nu sunt gratuite. Cred ca ar fi trebuit sa se mentioneze de la bun inceput ca statul finanteaza doar procedura FIV, nu si medicatia si analizele premergatoare. Ar fi ajutat pe toata lumea sa-si faca o idee clara despre ce este vorba.
Felicitari, Elena!
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

CODRA

Re: !

Post by CODRA » Wed Mar 30, 2011 9:54 am

Chocolate wrote:Eu tot n-am inteles. Cred ca am o zi proasta.
Deci, din ce a spus Little girl, statul plateste 1200 E spitalului pentru procedura in sine. Pacientii suporta costul analizelor si medicamentele. Ok. Da' aia 300 E pentru ce sunt dati spitalului? Sa-i felicite pe laboranti ca si-au facut treaba? Mai bine ni i-ar da noua, ca gigeii si fetitele noastre trebuie stimulate (financiar) ca sa-si faca treaba (cu un mic ajutor medical). :D
subscriu si eu ...mi se pare aiurea sa primeasca spitalul banii,cand tratamentul premergator FIV-ului costa si el bani...deci bani sunt dar "iubitii" nostri parlamentari fac cum i taie capul.ei habar nu au cu ce se mananca lucrul asta,prin ce trece o femeie in situatia asta...dar...din pacate asta e.asteptam fapte ca de vorbe suntem satui
oricum FELICITARI SOS INFERTILITATEA!!!!!!

Loredana

Post by Loredana » Wed Mar 30, 2011 10:04 am

Eu cred ca este o idee buna in sensul ca, desi sunt convinsa ca echipa isi da silinta, in modul acesta este stimulata sa obtina rezultate pozitive cat mai multe. Haideti sa privim partea pozitiva. Este un ajutor nesperat pt noi si trebuie sa-l luam ca atare. %%-

infertilitate tubară

CODRA

Post by CODRA » Wed Mar 30, 2011 10:09 am

intr-adevar e un pas in lupta cu infertilitatea,dar trebuie sa avem rabdare sa vedem daca acest pas va fi real...ca la cate se intampla in tzarishoara noastra...e cam greu de crezut in conditiile actuale.Doamne ajuta!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Mar 30, 2011 10:37 am

Apel catre imbecilul/a care se incapataneaza sa imi sparga contul: lasa-ma, nene/tanti, -n pace, ca am treaba!!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Mar 30, 2011 10:48 am

Chocolate wrote:SOSI, problema nu e de opozitie sau putere. Problema e ca nu s-a spus tot adevarul de la inceput. Si da, cei de la Antena 3 au avut dreptate. In Romania, pana si programele gratis nu sunt gratuite. Cred ca ar fi trebuit sa se mentioneze de la bun inceput ca statul finanteaza doar procedura FIV, nu si medicatia si analizele premergatoare. Ar fi ajutat pe toata lumea sa-si faca o idee clara despre ce este vorba.
Felicitari, Elena!
Chocolate, eu ma refeream strict la reflectarea mediatica a aceluiasi eveniment. Bineinteles ca exista diferente uriase in transmiterea unei stiri, in functie de coloratura ideologica a postului TV. B1TV transmite conferinta ministeriala in direct, Antena1 evidentiaza jumatatea goala a paharului.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Mar 30, 2011 10:51 am

Chocolate, Codra si toata lumea, sa facem o recapitulare:

Jumatatea (sau mai putin de jumatate) goala a paharului exista, asta e clar. Dar se uita doua aspecte: de unde s-a plecat in urma cu trei ani si care este contextul economic / al sistemului de sanatate in Romania.

Da, din pacate doar procedura in sine (punctie si embriotranfer) este finantata, analizele si medicamentele vor trebui suportate de catre cele cca 750 de cupluri de vor intra in program.

Care ar fi fost alternativa? Sa se dea o suma mai mare, 3000€ de pilda, iar atunci doar un pic peste 300 de cupluri ar fi putut avea acces la program, dat fiind ca bugetul e acelasi, batut in cuie: un milion de euro.

Ar fi fost de preferat asta?

Fara sa apar Ministerul Sanatatii si precizand inca o data ca nu noi am stabilit regulile, eu cred ca nu ar fi fost de preferat cealalta finantare.

CODRA

Post by CODRA » Wed Mar 30, 2011 10:58 am

e ok...am zis ca e o reusita,dar asteptam faptele.sa se si tzina de tot ce au spus.dupa ani de chin,sperante,tratamente,iti dai seama ca suntem sceptice...eu cel putin.dar normal ca ma bucur ca s-a reusit un prim pas.inca odata zic...Doamne ajuta!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Mar 30, 2011 11:01 am

De ce?

Pai e simplu. Pentru persoanele afectate de infertilitate care vor sa aplice la acest program sau pentru cele care sunt implicate afectiv (ca mine si alte colege din SOS Infertilitatea, care nu avem interes direct, caci nu vom aplica), programul asta e vital, e bucurie si speranta etc.

Pentru Ministerul Sanatatii, la rece vorbind, este un program care trebuie sa fie EFICIENT. In speta, sa se nasca cat mai multi copii (sanatosi).

Cand se va face raportul cost beneficiu, in vederea perpetuarii/continuarii programului, nu se va masura cantitatea de bucurie si speranta produsa. Ci nr. de copii nascuti, raportat la suma investita.

Bugetul e fix, dupa cum ziceam.

Daca avem cca 750 de cupluri care intra in program, conform statisticii, cca 25% din ei ajunge la a naste. Adica, daca adaugam si gemenii, vor fi peste 200 de copilasi nascuti.

Daca s-ar merge pe o finantare mai mare, dubla, sa zicem (caci integrala nu poate fi, ci doar cu plafon - exista diferente uriase in dozele de stimulare necesare, pretul tratamentului poate fi pana la triplu de la caz la caz), ar exista doar cca 80 de nasteri, sa zicem maximum 100 de copilasi.

Cand va face evaluarea programului, MS va calcula cati bani s-au investit si cate nasteri s-au inregistrat.

Calculul e simplu.

Chocolate

Post by Chocolate » Wed Mar 30, 2011 11:05 am

Nu am contestat niciodata reusita in sine, ci doar modul de prezentare al programului. Cred ca ar fi trebuit spus clar in comunicatul MS exact ce se va suporta din fondurile respective si ce nu. Asa, s-a pus accentul pe FIV gratis cand, de fapt, FIV nu este gratis. Doar 1/3 din el.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Mar 30, 2011 11:08 am

Asta cu "FIV gratis" e o formula pe care cumva noi, SOS Infertilitatea, am impus-o. Pentru ca era scurta si expresiva. Dar nu, nu am sperat niciodata sa ajungem macar aici, noi ceream totul ca sa obtinem ceva - orice.

Imi amintesc de o fata de pe forumul DC, comentariul ei la program era faptul ca "big deal, Israelul ofera sapte fiv-uri gratuite pe an". Lasand deoparte ca nu poate fi adevarat (nici macar Hitler nu s-a gandit la aceasta metoda de exterminare!), sa nu uitam ca Romania nu este Israel.

Romania este Romania, remember this!

Plasati totul in context!

Nu e FIV gratis, este finantat. Partial finantat.

Daca ascultati cu atentie, Ministerul Sanatatii nu cred sa vorbeasca de "fiv gratis". Voi aveati in mod aprioric asteptarea asta, pentru ca FORMULA MEDIATICA era deja inoculata anterior.

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Mar 30, 2011 11:49 am

Nimic nu ma supara mai tare decat gandirea ingusta si nemultumirile care decurg de aici.

Procedura in sine, care este cea mai scumpa este gratis; da, FIV-ul in sine este gratis. Analizele nu depasesc 300 Euro, eu acum le fac pt FIV in Ungaria si m-am convins; o mare parte le-am facut la stat si am ramas socata cat de bine am fost tratata, in policlinica si in spital, fara pile si cunostinte. Medicamentele, daca vrei sa te coste mai putin le poti lua din Ungaria, pe baza de reteta, personal sau prin persoane care pleaca in Ungaria. Dzeu iti da, dar nu-ti pune in traista.

Pasul facut inseamna enorm in contexul sanitar din Romania. Va rog sa constientizati si sa va uitati la voi si chiar in cercul vostru de cunostinte: cati au salariul minim trecut in contract si accepta aceasta situatie, cati lucreaza la negru, cati nu dau bon fiscal....un intreg lant al slabiciunilor....

Cei 300 Euro...stimulent pentru spital, de ce sa-i primim noi? De ce sa nu motiveze echipa care face FIV, de ce sa nu fie mai multe reusite si mai putine lacrimi? Sincer, creste nr de spermatozoizi si de ovocite daca primesti 300 Euro?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

psj

Post by psj » Wed Mar 30, 2011 12:00 pm

RalucaBonzi wrote:Apel catre imbecilul/a care se incapataneaza sa imi sparga contul: lasa-ma, nene/tanti, -n pace, ca am treaba!!
Probabil ar trebui sa facem publice IP-urile si/sau sa rugam una dintre voluntarele avocate sa ne ajute putin dupa ce facem o plangere oficiala, pentru ca intamplator exista legi si in domeniu. Ca nu prea se aplica, nu-i nimic, cream un precedent si in domeniul asta daca altfel nu se poate.

Post Reply