SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
oanandries

Re: Criteriile de acces in programul FIV!

Post by oanandries » Fri Apr 15, 2011 10:24 am

Dupa vorbele ministrului sanatatii cam ar fi trebuit sa se publice normele metodologice.....
Mamica fericita din 25 februarie 2014

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Apr 15, 2011 11:24 am

Deocamdata nu s-a anuntat nimic. Vedeti si voi ce nebunie este pe tema sanatate, cu inchiderea spitalelor & stuff, deci nu mai e loc sa se iasa mediatic pe infertilitate, dar sa speram ca respectiva directie lucreaza pe elaborarea normelor.

SOS Infertilitatea nu va insista deocamdata, riscam sa obtinem efectul contrar.

Rabdare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

amioprea

Post by amioprea » Fri Apr 15, 2011 5:10 pm

Nu pot sa nu remarc nerabdarea unora dintre noi, dar ma simt datoare intr-un fel sa mai zic inca odata ca procedeul Fiv este un drum care cere rabdare si sacrificiu. Rabdare pentru ca nu se face intr-o saptamana, si sacrificiu din punct de vedere al banilor si al nenumaratelor drumuri pe care unele din noi suntem nevoite sa le facem.

Oricum la FIV nu se ajunge dupa 1 o luna de investigatii, un medic bun va cerceta cu atentie si va cere analize nenumarate pentru cauza infertilitatii, desi am vazut multe cazuri tratate superficial. Deci aceste lucruri necesita BANI. Acest program nu subventioneaza si analizele sau tratamentul, deci o parte din bani trebuie sa-i avem dinainte.
Si oricum e un lucru maret in aceste timpuri grele in care traim, ca avem parte de cat de putin.

oanandries

Post by oanandries » Fri Apr 15, 2011 6:09 pm

Amioprea daca te refereai la mine cu nerabdare si altele,sa stii ca nu-i cazul sa ma informezi,cunosc drumul care il am de parcurs,sacrificiile care le am de facut,m-am interesat destul de mult pana acum,chiar daca nu am la activ nici un fiv,stiu ca nu se poate rezolva intr-o saptamana si am nevoie de rezerve materiale serioase.Chiar ieri am inceput cu analizele si daca ar fi sa nu intru in program, eu fiv tot voi face in urmatoarele 2-3 luni.
Pur si simplu era o remarca mesajul de mai sus,din care sa reiasa ca dupa atat timp de cand asteptam sa intram si noi in "randul lumii" ca alte tari,acum ca avem o sansa ,lucrurile tot se taraganeaza....Romania,repet dupa cum a afirmat ministrul sanatatii trebuiau sa se fi publicat normele metodologice,SOSI are dreptate,ar fi o scuza problemele astea cu spitalele,speram sa o depaseasca si sa se tina curand de promisiune.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

mara80

Post by mara80 » Fri Apr 15, 2011 7:10 pm

apropo de indicele de masa corporala cerut pentru program............am cautat pe net....am gasit cateva metode de calculare dar acestea contin doar inaltimea si greutatea,fara varsta!
cunoasteti vre-un site care sa includa si varsta?:)
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

amioprea

Post by amioprea » Sat Apr 16, 2011 8:48 am

oanandries wrote:Amioprea daca te refereai la mine cu nerabdare si altele,sa stii ca nu-i cazul sa ma informezi,cunosc drumul care il am de parcurs,sacrificiile care le am de facut,m-am interesat destul de mult pana acum,chiar daca nu am la activ nici un fiv,stiu ca nu se poate rezolva intr-o saptamana si am nevoie de rezerve materiale serioase.Chiar ieri am inceput cu analizele si daca ar fi sa nu intru in program, eu fiv tot voi face in urmatoarele 2-3 luni.
Pur si simplu era o remarca mesajul de mai sus,din care sa reiasa ca dupa atat timp de cand asteptam sa intram si noi in "randul lumii" ca alte tari,acum ca avem o sansa ,lucrurile tot se taraganeaza....Romania,repet dupa cum a afirmat ministrul sanatatii trebuiau sa se fi publicat normele metodologice,SOSI are dreptate,ar fi o scuza problemele astea cu spitalele,speram sa o depaseasca si sa se tina curand de promisiune.
Nu m-am referit la tine sau la cineva anume. Doar ca unii nu cunosc inca acest chin al drumului parcurs in FIV. Nu am vrut decat sa mai specific odata faptul ca e un ajutor si nu o totala gratuitate, care speram sa fie cat mai repede pus in practica deoarece sunt multe femei aproape de o varsta la care nu mai pot astepta sau nu-si permit sa mai astepte.

amioprea

Post by amioprea » Sat Apr 16, 2011 8:51 am

mara80 wrote:apropo de indicele de masa corporala cerut pentru program............am cautat pe net....am gasit cateva metode de calculare dar acestea contin doar inaltimea si greutatea,fara varsta!
cunoasteti vre-un site care sa includa si varsta?:)
In general varsta n-ar avea ce sa caute aici. Conteaza raportul intre inaltime si greutate. Nu spune nimeni ca ar fi anormal ca la 20 ani sa ai 1,70 si 60 kg, iar la 40 ani tot atat. Cam dupa 20 ani nu prea mai cresti si nici nu mai scazi, decat dupa 50-60 incolo cand oricum nu mai faci fiv.

veropmd

Post by veropmd » Mon Apr 18, 2011 12:42 pm

Buna ziua, ...am sunat la cele doua clinici ,adica Spitalul Judetean Clinic de Urgenta - unde nu raspunde nimeni la telefon...centralista imi face legatura dar fara nici un raspuns......am sunat si la Spitalul de Obstetrică Ginecologie “Panait Sârbu”, unde doamna mi-a spus ca nu se stie inca nimic, pentru ca nu au primit nici o hartie oficiala......poate ma puteti lamuri dumneavoastra care sunt pana la urma clinicile in care se va derula acest program.
Va multumesc.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Apr 18, 2011 12:50 pm

Veropmd, cand ai scris primul post fara sa citesti, te-am rugat frumos sa citesti cu atentie tot ce este scris aici, pentru ca TOT ce stim este facut public.

Acum ai scris al doilea post, care este dovada ca NU ai citit. Logica spune ca bineinteles ca deocamdata clinicile nu au primit nimic oficial, atat timp cat normele metodologice NU sunt elaborate la nivelul Ministerului Sanatatii. Ce sa le spuna, doar generalitatile anuntate in conferinta de presa? Le-au citit medicii/clinicile, le stiu ca idee, dar trebuie ceva mult mai concret si mai elaborat pentru a lua decizii oficiale.

Deci doar dupa elaborarea normelor vor fi contactate oficial clincile, intrebate daca intra sau nu in program, caci altfel pe baza a ce s-ar pronunta, pe baza de vorbe intr-o conferinta de presa sau in interviuri?

Noi nu va putem impiedica sa sunati la clinici, dar va putem spune ca o faceti degeaba, deocamdata. Cat timp nu exista normele, cei care va raspund nu va pot spune decat ori ca nu s-a stabilit nimic oficial, ori impresii personale, care finalmente nu conteaza prea tare.

Faceti cum vreti.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Apr 20, 2011 6:08 pm

Clinica Omini din Iasi ne-a anuntat pe e-mail ca a adresat ieri o scrisoare oficiala Ministerului Sananatii:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Apr 20, 2011 6:09 pm

Sa speram ca dupa Paste MS va iesi cu normele metodologice. Vom adresa si noi o solicitare oficiala, dar deocamdata lasam sa treaca sarbatorile.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

geany_m

Post by geany_m » Thu Apr 21, 2011 4:23 pm

Wow, sa inteleg ca Omini e dispusa sa intre in acest program?? Ar fi nemaipomenit!! :ymapplause: Eu sunt din Iasi si deja ma gandeam cum si unde trebuie sa ajung (Cluj, Bucuresti) pentru a incerca sa depun dosarul.
Doctorul la care merg de obicei lucreaza si la Omini, chiar acum 2 zile am stat de vorba cu el si nu stia nimic despre acest lucru.... chiar spunea ca n-ar fi sanse prea mari, deoarece la Omini un FIV costa aprox. 2500 euro.... iar cum (deocamdata) nu intra in discutie co-plata de la pacient....
Sunt "conectata" la voi si astept cu interes (si rabdare) noutatile! :ymhug:
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Apr 28, 2011 11:31 am

Normele vor fi publicate in curand. Va vom tine la curent. Stati fara grija, daca ne urmariti, nu aveti cum sa ratati evenimentul, stiti ca noi facem iures.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

geani-dani

Post by geani-dani » Mon May 02, 2011 10:10 am

Multumim mult pt implicare.Asteptam cu nerabdare normele.

mikaky

Post by mikaky » Mon May 02, 2011 11:43 am

Abia astept sa apara. A trecut destul de cand tot spun ca vor aparea. Oare ce se intampla?
32 ani/ 36 ani, ne chinuim de 6 ani sa avem un bebe. 10 IAS nereusite, un FIV reusit, sarcina pierduta la 4 saptamani.

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Mon May 02, 2011 12:25 pm

Fetelor, eu de incadrat, nu ma incadrez, dar stau cu sufletul la gura in asteptarea normelor...stiu atatea alte cupluri care si-au pus speranta in acest program, incat am devenit eu nerabdatoare, pentru ele :ymblushing:
Inca odata, fetelor, felicitari!...stiti ce ma gandeam eu? ...or schimba astia din guvern criteriile dupa ce au vazut cati oameni au scris, in sute de locuri? or mai adauga vreo 200 euro?...eu sunt optimista in continuare
...si, fetelor, ma bazez pe voi sa strigati cat va tine gura ca s-au publicat normele :ymhug:
Image siImage

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon May 02, 2011 12:34 pm

Nu vor adauga 200 de euro or smth. Adica nu vor mari bugetul de ansamblu, ca ala conteaza. A fost stabilit la sfarsitul anului 2010, cand s-a facut bugetul pentru 2011, Subprogramul nostru are un buget clar delimitat, 4.000.000 RON, echivalentul a cca. 1.000.000 €. Bugetele institutiilor de stat nu se modifica usor.

Adica, DACA s-ar da 200€ in plus / cuplu, ar putea fi doar o redistribuire a bugetului global alocat, deci ar presupune automat reducerea numarului de cupluri care au acces in program, ceea ce nu e in interesul nostru, caci ne dorim sa se nasca cat mai multi copilasi cu ajutorul acestui program, pentru ca acesta sa fie "eficient" si sa continue si in anii urmatori.

Da, cand se vor publica normele, vom anunta pe toate canalele, asa cum v-am obisnuit. Cum spuneam mai sus, stim de la sursa ca s-a lucrat pe ele si vor fi publicate "curand".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon May 02, 2011 12:40 pm

Si profitam de audienta topicului sa va reamintim ca mai sunt doar doua saptamani in care ne puteti ajuta directionand spre SOS Infertilitatea 2% din impozitul deja platit in 2010. http://infertilitate.com/doilasuta/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tocmai am realizat bilantul contabil 2010, stii la cat s-au ridicat TOATE cheltuielile noastre de anul trecut?

Activitatile pe toate aceste planuri, inclusiv intreaga organizare din spatele actiunilor (printari, tipariri, multiplicari, telefoane, deplasari, taxe postale, taxe de inscriere s.a.) au fost realizate cu resurse financiare minimale, cheltuielile angajate pe durata intregului an 2010 de catre Asociatia SOS Infertilitatea fiind de 7.288 RON (respectiv, echivalentul a cca. 1.788 €). Asociatia SOS Infertilitatea isi propune ca in anul 2011 sa desfasoare o campanie de fundraising mai intensa si sa poata astfel desfasura mai multe evenimente “in viata reala”, care sa se adauge celor din virtual.

Cu mai putin de 1.800 de euro am realizat TOT ce s-a facut in 2010, inclusiv intreaga campanie de advocacy pentru instituirea acestui program, anuntat in decembrie 2010 - dar a fost mult mai multe actiuni, dupa cum stiti!

Va reamintim ca puteti dona si in cont, prin virament bancar, asa cum platiti o factura, sau prin sistemul de donatii online, cu cardul, direct pe computer. Ajutati-ne sa va ajutam.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Normele metodologice ale Subprogramului

Post by SOS Infertilitatea » Mon May 02, 2011 2:07 pm

...vor fi publicate curand.

Ce voiam noi sa va intrebam este daca ati depus declaratia 2%, pentru ca Asociatia SOS Infertilitatea sa mai poata exista si la anu'.

Completarea declaratiei dureaza cca doua minute si nu costa nimic. Asociatia SOS Infertilitatea, prin voluntarii din nucleul fondator, a desfasurat cumulat minimum 10 ore de munca voluntara pe zi, 7/7 (mai ales in weekend-uri!), de mai bine de trei ani. Deci, un total de peste 11.000 de ore din vietile lor daruite acestei campanii de catre cele doar cateva persoane din nucleul fondator.

Daruiti-ne si voi cele doua minute si sansa de a continua sa activam.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

myrela2003

Post by myrela2003 » Mon May 02, 2011 2:20 pm

cu toate ca sunt noua pe acest forum ,incerc sa citesc zilnic cate un pic din subiectele abordate pt a ma pune la curent,vreau sa va felicit pt implicarea voastra pt determinarea cu care ati luptat si pt aceasta mare reusita.felicitari @};- habar nu am de programul fiv in restul europei dar in italia unde traiesc de 7 ani programul fiv nu este subventionat de stat.m-am interesat iar costurile sunt 1500 cu o parte subventionata dar astepti cam 1 an iar la pret intreg intre 2500 -3000 depinde de clinica.va pup

Post Reply