SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
oanandries

Re: Normele metodologice ale Subprogramului FIV!

Post by oanandries » Fri May 20, 2011 2:15 pm

Oare cand se vor hotari cei de la MS si vor da un raspuns in legatura cu ridicarea valabilitatii de 1 ianuarie 2011 a documentului medical din care sa ateste diagnosticul de sterilitate al cuplului? Mi se pare exagerata cerinta,multi din cei care vor sa faca fiv si apeleaza la ajutorul statului nu au aflat de la 1 ianuarie 2011 ca nu pot concepe ,multi dintre noi stim ca avem nevoie de fertilizare de ani de zile ...
Mamica fericita din 25 februarie 2014

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri May 20, 2011 4:49 pm

Nu avem vesti de la MS, dar, in mod normal, termenul de zece zile prevazut de lege pentru transmiterea de propuneri trecand, normele ar trebui sa plece la Monitorul Oficial. Apoi, ce e publicat, e batut in cuie.

Vedem saptamana viitoare. Cand va avea loc si depunerea dosarelor de catre clinici la registratura MS.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

AncaBB

Post by AncaBB » Sat May 21, 2011 3:59 pm

Fetelor sinteti in rugaciunile mele pentru acest ne-sperat ajutor ! Abbia astept sa depun dosarul. Marti ma duc sa fac FSH si AMH.
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon May 23, 2011 9:51 am

Am vorbit in aceasta dimineata la Ministerul Sanatatii, normele metodologice inca nu au plecat la Monitorul Oficial, pentru ca trebuie sa aiba cateva zeci de semnaturi si cateva inca nu fost obtinute... Se spera sa se rezolve zilele acestea.

Am intrebat si, neoficial, va putem spune ca prevederea cu documentele medicale, desi unii dintre factorii de decizie au fost de acord cu pozitia noastra, nu va fi schimbata: deci, ramane ca la dosar sa existe documente medicale recente, din 2011.
h) documente medicale din care să rezulte diagnosticul de sterilitate al cuplului solicitant - documente originale emise după data de 1 ianuarie 2011;
Cuplurile cu infertilitate masculina rezolva rapid, cu-o spermograma (asta ca document recent - caci nu inseamna ca nu e necesar ca in cuplurile cu inf [masc] dovedita nu trebuie investigata aprofundat si femeia). Pentru cele cu infertilitate feminina e ceva mai complicat... Dar deloc imposibil. Vorbiti cu medicul vostru si vedeti impreuna care ar fi examenul medical care sa ateste infertilitatea si care sa coste cat mai putin, in termen de bani si timp. Adaugati si documentele conexe, dar aveti grija ca cel putin unul reprezentativ sa fie recent.

Va tin pumnii!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon May 23, 2011 10:03 am

Parerea mea: daca aveti trei cauze de infertilitate in cuplu, cum se intampla uneori, e suficient sa aduceti document medical recent pe una dintre ele. Daca aveti si endometrioza, si trompe lipsa, si OATS severa, e suficenta spermograma recenta, pentru ca daca ar fi sa fie si numai asta tot cuplu hipofertil ati fi. Dar adaugati neaparat si celalte documente doveditoare, sa se vada ca s-a investigat cat mai complet infertilitatea de cuplu.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

SOS Infertilitatea
Administrator

Emisiune in direct la B1TV

Post by SOS Infertilitatea » Tue May 24, 2011 12:10 am

Maine, marti, in intervalul orar 10 - 11h30, la B1TV, emisiunea "Viata e frumoasa", Elena de la SOS Infertilitatea, in direct despre Subprogramul FIV.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Marti, in direct la B1TV

Post by SOS Infertilitatea » Tue May 24, 2011 8:32 am

Multumim parintilor Elenei, care, desi nu sunt din Bucuresti, stau azi cu gemenii pentru ca Elena sa poata participa la emisiune (dupa care trebuie sa mai faca inca ceva pentru Asociatie).
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Acum, in direct la B1TV

Post by SOS Infertilitatea » Tue May 24, 2011 10:40 am

Emisiunea s-a incheiat in urma cu cateva minute, revenim cu inregistrarea.

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue May 24, 2011 11:11 am

Image

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue May 24, 2011 11:11 am

Image

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue May 24, 2011 4:22 pm

Avem inregistrarea! Multumim agentiei de monitorizare a presei care face voluntariat pentru SOS Infertilitatea! @};-

Partea I (zece minute)

Partea a doua (zece minute)

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ovidiuACO

Post by ovidiuACO » Wed May 25, 2011 8:11 am

Felicitari fetelor !!!!! Tot respectul !!!!! [floare] [floare] [floare] :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
Oligoastenospermie severa

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed May 25, 2011 10:35 am

Un articol despre pozitia clinicii Iscare din Iasi, care depune dosar la MS, vrea sa intre in program, desi nu indeplineste una din conditiile tehnice din norme, respectiv data infiintarii / nr. de proceduri efectuate: http://www.bzi.ro/directorul-de-la-isca ... deo-221762" onclick="window.open(this.href);return false; (exista si un video, jos)

funaruoana

Post by funaruoana » Wed May 25, 2011 12:04 pm

RalucaBonzi wrote:Un articol despre pozitia clinicii Iscare din Iasi, care depune dosar la MS, vrea sa intre in program, desi nu indeplineste una din conditiile tehnice din norme, respectiv data infiintarii / nr. de proceduri efectuate: http://www.bzi.ro/directorul-de-la-isca ... deo-221762" onclick="window.open(this.href);return false; (exista si un video, jos)
Ar fi minunat daca MS ar face aceasta modificare, astfel cuplurile din zona Moldovei ar avea mai multe optiuni pentru depunerea dosarelor iar dl. Dr. Socolov este un medic care insufla multa increde pacientilor.
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed May 25, 2011 12:30 pm

Intelegem ca au depus un memoriu la MS, am inteles ca exista modificari fata de varianta initiala a normelor, sa vedem ce va aparea in Monitorul Oficial, aceea e varianta care conteaza.

Noi ne-am dori sa fie cat mai multe clinici acreditate care intra in program, pentru ca pacientii sa aiba o arie cat mai vasta de alegere.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

oanandries

Post by oanandries » Wed May 25, 2011 3:43 pm

ROMA`NICA: am fost ieri la CAS Iasi pt eliberarea adeverintei din care sa rezulte calitatea de asigurat din ultimii doi ani care trebuie la dosar,s-au uitat in calculator si mi-au spus ca prin 2006 adica de cand sunt angajata imi lipsesc 4 luni ,nu s-a platit la CAS, 4 luni,martie, aprilie,mai si iunie si daca vreau sa imi elibereze adeverinta trebuie sa platesc pt alea 4 luni suma de 455 ron.I-am zis directorului,acolo am ajuns ca la functionar nu am fost lamurita si nici nu m-am lasat cu una cu doua ,am insistat ca pe mine nu ma intereseaza ultimii 5 ani daca am fost sau nu asigurata ci ultimii 2 ani.
Raspunsul a fost ca n-are relevanta ce ma intereseaza pe mine sau nu pt ca ei au un ORDIN CNAS ,nu-l gasesc inca,promit sa-l mai caut ,stiu ca i-am spus sa-mi zica ce ordin si ce articol si l-am notat, si prin ordinul respectiv se specifica ca nu pot elibera astfel de adeverinte decat daca asiguratul face dovada a minim 5 ani de contributie CAS.
Mare prostie........
I-am zis de ce sa platesc eu din urma 455 ron daca eu in acest timp nu am beneficiat de nici un serviciu medical compensat sau gratuit? A zis ca el are un ordin care trebuie sa-l respecte si ca nu va plati din salariul lui mizer contributia mea la sanatate,un anume domn Baciu Marius de la CAS Iasi.
Am zis sa sune la MS sa se intereseze ca in alte judete s-au eliberat astfel de adeverinte,(parca asa am vazut pe forum,sau poate persoanele respective erau asigurate de cel putin 5 ani) si ar trebui sa fie o portita.Raspunsul domnului a fost ca proiectul FIV/ET a fost dat de un functionar oarecare care nu stia legile.O intrebare retorica:oare nu domnul e un functionar oarecare? Eu cred ca programul FIV/ET a fost dezbatut mult si bine la MS.Si a mai zis ca cei de la MS stiau ca pt eliberarea respectivei adeverinte trebuie sa ai minim 5 ani platiti,dar nu au vrut sa para prea drastici la criterii,de asta au pus minim 2 ani.
ROM`NICA:pierzi timpul pe la ghiseie,astepti pe la rand si nu rezolvi nimic....Mentionez ca mi-am mai luat si liber de la servici si nu am fost platita...si am facut si vreo 150 km dus -intors pana acolo,totul degeaba...

Din pacate inafara de aspectul asta mizer,am mai aflat ceva ieri in legatura cu infertilitatea noastra,lucru care ma va pune in intarziere cu depunerea dosarului...sau nu-l voi mai depune...voi mai vedea...
Last edited by oanandries on Thu May 26, 2011 7:10 am, edited 2 times in total.

oanandries

Post by oanandries » Wed May 25, 2011 4:29 pm

Am gasit ORDIN CNAS 616/2007 art 28,29,30,31 ,o sa citesc cand o sa am timp,sper sa fie asa cum zice domnul...

geany_m

Post by geany_m » Wed May 25, 2011 5:29 pm

Poveste copiata la indigo si la mine! :( Aceeasi Casa de Asigurari Iasi, aceleasi cerinte aberante. Eu sunt PFI si mi-am trimis contabila sa-mi scoata adeverinta. Se verifica pe ultimii 5 ani(!! @-) ) si descopera ca nu am 3 luni acoperite pe cartea de munca (de fapt aveam un contract de munca si nu aveam intrerupere) si o pune sa plateasca 205 ron :-l Apoi ii elibereaza o adeverinta tipizata, pentru perioada 17.05.2011-15.06.2011 @-) ca ei nu pot da pe ultimii doi ani ??!
Asta-i povestea contabilei.
Azi, cu nervii intinsi la maxim, sun la CAS... dupa 10 minute de asteptat pe o melodie incantatoare :ymdaydream: imi raspunde o tanti care ma anunta ca "abia s-au afisat normele pe site-ul MS" si sa vin maine cu toate actele, sa vedem ce si cum putem rezolva....la telefon in nici un caz. Asta dupa ce a fost de inca 2 ori contabila zilele trecute si le-a explicat ca am nevoie pt dosarul FIV...azi sa-mi spuna ca nu au mai avut cereri pt. asa ceva pana acum. Parca erau cazute din Luna :ymsigh:
Cam asa e pe la noi....platim o viata contributiile la sanatate si cand ai nevoie de o amarata de adeverinta, trebuie sa faci 'nspe mii de drumuri la ei si nici nu rezolvi nimic. Sunt curioasa daca voi obtine maine un raspuns pozitiv...
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

geany_m

Post by geany_m » Wed May 25, 2011 5:47 pm

Oana, din postul tau am inteles ca nu ai obtinut adeverinta de la CAS pt. ca nu ai fost asigurata (sau ai avut intrerupere) cateva luni si ai refuzat sa platesti cei 455 ron - pe buna dreptate, ca tu ai nevoie pe ultimii 2 ani, nu 5!
Dar eu ce sa mai spun....ca mi-a platit contabila si cei 205 ron pe care de fapt nici nu trebuia sa mi-i plateasca, pot face dovada calitatii de asigurat pe cele 3 luni de zile despre care spun ei ca n-am platit...... si tot n-am obtinut adeverinta! :-l :-l :-l
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

oanandries

Post by oanandries » Wed May 25, 2011 5:56 pm

Geany vezi poate e vb de aceeasi persoana ca in cazul meu care pune bete in roate Baciu Marius.I-am explicat destul de frumos domnului ca trecem prin suficiente greutati in legatura cu problema noastra,nu avem nevoie de niste banalitati efectiv ca sa ne mai dea batai de cap.Eu nu cred ce spunea domnul...Ma repet cu o intrebare retorica,cine e un simplu functionar,cei care au dat legea de la MS cum afirma domnul de mai sus sau chiar dumnealui;ma indoiesc de functia de director pe care o are...Asta-i problema la noi in Romania ,sunt multi cu figuri si care te pot expedia una doua fara sa te ajute...

Post Reply