SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
nusha

Re: Normele metodologice ale Subprogramului FIV!

Post by nusha » Wed May 25, 2011 6:12 pm

Asta e Romania. Adeverinta asta de la CAS ar fi trebui sa fie lucrul cel mai usor de obtinut. Inseamna ca va asteapta zile grele pana faceti dosarul. Oricum, eu cred ca cei de la Iasi sunt niste incompetenti.(sau asa sunt toti???). Bafta la intocmit dosarul.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

oanandries

Post by oanandries » Wed May 25, 2011 6:34 pm

Geany tare ma gandesc eu ,asta cu cerutul banilor sa nu fie o sursa de venit pt ei,bine ca nu am platit(sa ma lamuresc intai despre ce e vorba si cum stau lucrurile).Poate fi o sursa de venit pt ei,pe care noi din exterior nu o putem intelege.Cum adica sa platesc din urma,adica in 2006 cand aveam 4 luni intrerupere? La ce ma mai ajuta?Sa-mi poata da adeverinta ca asa au ei un ordin,adeverinta pe care tie ti-a dat-o cu data de 17.05.2011-15.06.2011 ? nu in ultimii 2 ani cum ai nevoie?
Tare ciudat....
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Bubu

Post by Bubu » Wed May 25, 2011 9:21 pm

Am scris mai sus despre adeverinta de la CAS , ca am obtinut-o foarte usor, dar pe ea este specificat doar faptul ca am calitatea de asigurat in sistemul de asigurari sociale de sanatate, dar nu zice de cand ( adica de minim 2 ani); mai scrie valabilitatea acestei adeverinte, de 3 luni. Asa ca am atasat la aceasta adeverinta de la CAS adeverinta de la serviciu in care se precizeaza de cand sunt angajata.
Daca a obtinut cineva adeverinta de la CAS in care se specifica exact anii ( 2 ani) sa imi spune-ti si mie.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

Bubu

Post by Bubu » Wed May 25, 2011 9:25 pm

Mai am o mica problema. Am rezultatele analizelor de FSH si AMH. FSH-ul mi-a iesit 5,53 ( faza foliculara are val normale 2-10). Imi fac probleme din cauza AMH-ului; mi-a iesit 1,8, iar pentru perioada fertila val. sunt cuprinse intre 1 si 8. Poate sa-mi explice cineva......VA ROOOOG. SUNT CAM DISPERATA.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed May 25, 2011 9:50 pm

Subiectul despre analizele AMH si FSH este aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=211" onclick="window.open(this.href);return false;

Va rugam sa scrieti acolo strict pe analize.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu May 26, 2011 8:59 am

oanandries wrote:Am gasit ORDIN CNAS 616/2007 art 28,29,30,31 ,o sa citesc cand o sa am timp,sper sa fie asa cum zice domnul...
Oana, ce scrie in ordinul ala?

Adica, daca eu sunt in strainatate si nu contribui la asigurarile romanesti, daca m-as intoarce in tara si as cotiza un timp mi s-ar cere sa platesc pe ultimii cinci ani ca sa-mi dea adeverinta??? Tzara lui Papura Voda! Imi amintesc subit de ce am plecat. :|

Spune-mi te rog daca intr-adevar e prevazut astfel in ordin.

Ca varianta de rezerva, pot solicita sotii vostri adeverintele de asigurat, ca n-or pica doua stele in acelasi loc, sa fie probleme si la ei.
d) cel puţin unul dintre membrii cuplului are calitatea de asigurat în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate de cel puţin 2 ani;
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu May 26, 2011 9:02 am

Normele inca n-au plecat la MonOf, deci termenele se vor decala, sa speram ca minimal.

Pot insa sa va comunic neoficial ca, pe langa clinicile despre care stiam deja ca si-au anuntat intentia de a intra in program (Giulesti, Cluj, Promed, Omini, + Iscare, daca se accepta derogarea), au mai depus deja dosare, deci intentie ferma de a intra in program, clinicile Medlife si Euromaterna (Constanta).
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

geany_m

Post by geany_m » Thu May 26, 2011 11:53 am

Asaaaa....partea a II-a de la CAS Iasi azi.
Ma infiintez la usa pt. asigurati si-mi astept randul, ma primeste o tanti care-mi spune succint ca adeverinta e eliberata (dupa cum am spus, de pe 17.05-15.06.2011) si ea nu poate da altfel de adeverinte. O iau cu incetisorul si-i povestesc despre Subprogramul FIV si site-ul MS...ea habar n-avea, a cautat pe site vreo 10 minute si n-a gasit nimic #-o Imi cer voie sa-i arat eu exact unde sa intre sa citeasca normele, dar bineinteles ca nu-mi da voie la calculatorul ei (evident!) dar imi cere sa ma duc acasa si sa-i listez exact @-) de pe pagina respectiva si sa vin sa-i aduc....apoi - daca se dovedeste ca-i adevarat ce spun!! - sa faca ea o cerere mai departe, ca nu poate sa-si depaseasca atributiile si sa-mi dea altfel de adeverinta decat cea eliberata anterior.
Cu nervii intinsi la maxim, ii explic doamnei frumos ca eu nu plec de acolo pana nu-mi elibereaza adeverinta, ca am platit atatia ani la stat...si nici macar o adeverinta nu-mi poate da?? Ma trimite la alt birou, la niste medici care se ocupa de dosare. Ma infiintez din nou cu rabdare la ei si le explic aceeasi poveste. Unul din ei nici nu auzise de programul FIV, altul stia despre ce e vorba, dar incerca sa ma convinga ca adeverinta primita e ceea ce-mi trebuie, pe care scrie, repet: "se adevereste ca d-na X e asigurat, certificarea calitatii de asigurat s-a efectuat in baza declaratiei de asigurare...si a platii contributiei de asigurare pt. perioada 17.05.2011-15.06.2011.
Imi dau lacrimile, le explic si lor ca nu plec pana nu-mi scrie cineva negru pe alb ca am platit toate darile catre CAS (aveam cu mine cartea de munca, contracte de munca, adeverinte din ultimii 5 ani, chitante de la contabila, tot,tot). Dupa alte insistente ale mele si telefoane date, ma trimit la alt birou la Baciu Marius - cred ca el era - care imi explica faptul ca cei care au intocmit acele norme metodologice de la MS habar n-au ce inseamna calitatea de asigurat. In opinia lor, daca ai intrerupere pe cartea de munca 3 luni de zile si mergi si platesti din urma, inseamna ca redevii asigurat cu toate drepturile, dar nu-ti poate elibera adeverinta precum ca in ultimii ani ai fost asigurat @-) @-) @-) ci doar ca esti in prezent.
Am avut noroc de actele si chitantele pe care le aveam la mine, dupa ce le-au intors pe toate partile si le-au verificat de nenumarate ori (se dovedise ca platisem si in plus, dupa cum stiam deja) au constatat ca indeplinesc toate cerintele si mi-a eliberat adeverinta care suna cam asa: " Prin prezenta se certifica ca d-na X ....are calitate de asigurat in sistemul de asigurari de sanatate din Romania" apoi e trecut cu pixul: "Asigurat ca salariat din 2009 pana in nov. 2010 si ca liber profesionist din nov.2010 pana in prezent".
Deci se poate!!! Insa cat am plans eu azi prin birourile lor si cati nervi mi-am facut.....nu mai spun! Oricum, am mai slabit cateva sute de grame... nu stiu ce fac cu IMC de-acum, ca trebuie sa ma ingras rapid vreo 3kg :(( sa ajung la IMC 20.

Succes tuturor si rabdare multa.... s-a dovedit inca o data ca traim intr-o tara de 2 lei, cu functionari ai statului platiti din banii nostri care nu fac altceva decat sa-ti puna bete in roate de cate ori ai nevoie de cel mai banal lucru posibil.
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

geany_m

Post by geany_m » Thu May 26, 2011 11:59 am

RalucaBonzi wrote:
oanandries wrote:Am gasit ORDIN CNAS 616/2007 art 28,29,30,31 ,o sa citesc cand o sa am timp,sper sa fie asa cum zice domnul...
Oana, ce scrie in ordinul ala?

Adica, daca eu sunt in strainatate si nu contribui la asigurarile romanesti, daca m-as intoarce in tara si as cotiza un timp mi s-ar cere sa platesc pe ultimii cinci ani ca sa-mi dea adeverinta??? Tzara lui Papura Voda! Imi amintesc subit de ce am plecat. :|

Spune-mi te rog daca intr-adevar e prevazut astfel in ordin.

Ca varianta de rezerva, pot solicita sotii vostri adeverintele de asigurat, ca n-or pica doua stele in acelasi loc, sa fie probleme si la ei.
d) cel puţin unul dintre membrii cuplului are calitatea de asigurat în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate de cel puţin 2 ani;
Exact, Raluca! Din ce am inteles eu de la domnul respectiv, nu se poate elibera o adeverinta daca nu ai cotizat in ultimii 5 ani la ei. MAI MULT: Daca in cei 5 ani nu ai platit de exemplu 3 luni (pe care le-ai platit ulterior oricum), nu-ti pot da adeverinta care sa scrie ca ai fost asigurat in cei 5 ani, ci doar iti recapeti statutul de asigurat dupa efectuarea platii.
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

geany_m

Post by geany_m » Thu May 26, 2011 12:07 pm

Mentionez ca acolo unde e trecut cu pixul perioada e pusa stampila CAS, la fel si mai jos. Iar adeverinta e semnata de "Presedinte-director general Serban Iulian" deci e posibil ca domnul cu care am vorbit sa fie Serban Iulian si nu Baciu Marius....habar n-am, nu-i cunosc, nu s-au prezentat... doar am fost trimisa de la o usa la alta.
Important e faptul ca am obtinut-o.

oanandries

Post by oanandries » Thu May 26, 2011 12:20 pm

Hai ca mai tare m-am enervat,deci eu m-am intors de 2 ori in birou la respectivul Baciu Marius,am sunat si pe la un contabil,deci efectiv am discutat o gramada,ca sa pot sa inteleg treaba asta.... si n-am rezolvat nimic...sau trebuia sa plang si eu Geany :(( .

I-am zis si sa sune sa se intereseze pe la MS ,...cate nu i-am zis.Efectiv ce imi spunea el mie,nu are cum sa fie asa,si nu ai nevoie de facultate ca sa-ti dai seama ca-i prosteala ca sa mai faca ei niste bani.Idem Geany ce ti-a zis tie , mi-a zis mie d-nul Baciu ca cei de la MS au pus un functionar oarecare sa stabileasca programul si criteriile FIV fara sa cunoasca legile.
I-am cerut sa imi spuna despre ce ordin este vb ,tocmai am cautat ordinul nr.616/2007, art 28.29.30.31 nici nu le-am gasit , si ordinul respectiv n-are nici o legatura cu ce a zis domnul,ca trebuie sa fii asigurat minim 5 ani ca sa poata sa iti elibereze adeverinta.Deci n-are nici o treaba ordinul respectiv....Daca m-ai vede cineva posturile astea,persoane care ar avea nevoie de la CAS Iasi de astfel de adeverinta si daca va repeta de ordinul nr 616/2007,art 28,29,30,31 sa vi-l si arate ca -i o minciuna cam gogonata.
Concluzia:niste cretini care mai bine ar sta acasa decat sa incurce atata lume.

oanandries

Post by oanandries » Thu May 26, 2011 12:27 pm

:)) Eu l-am rugat sa-mi zica numele lui ca am venit de la 150 km distanta,am pierdut o zi pt treaba asta ,mi-am luat liber de la servici,nu am fost platita ,am asteptat la rand o gramada si sa stiu daca putea sa ma ajute si nu a facut-o, sa stiu pe cine dau vina,si sa stiu pe cine trebuie sa evit pe acolo, cumva daca mai am vreo treaba altadata,sa nu ma mai duc la el ca nu-i in stare sa ajute ci sa te enerveze si sa puna bete in roate.
Last edited by oanandries on Thu May 26, 2011 1:38 pm, edited 1 time in total.

geany_m

Post by geany_m » Thu May 26, 2011 12:35 pm

oanandries wrote:Hai ca mai tare m-am enervat,deci eu m-am intors de 2 ori in birou la respectivul Baciu Marius,am sunat si pe la un contabil,deci efectiv am discutat o gramada,ca sa pot sa inteleg treaba asta.... si n-am rezolvat nimic...sau trebuia sa plang si eu Geany :(( .

I-am zis si sa sune sa se intereseze pe la MS ,...cate nu i-am zis.Efectiv ce imi spunea el mie,nu are cum sa fie asa,si nu ai nevoie de facultate ca sa-ti dai seama ca-i prosteala ca sa mai faca ei niste bani.Idem Geany ce ti-a zis tie , mi-a zis mie d-nul Baciu ca cei de la MS au pus un functionar oarecare sa stabileasca programul si criteriile FIV fara sa cunoasca legile.
I-am cerut sa imi spuna despre ce ordin este vb ,tocmai am cautat ordinul nr.616/2007, art 28.29.30.31 nici nu le-am gasit , si ordinul respectiv n-are nici o legatura cu ce a zis domnul,ca trebuie sa fii asigurat minim 5 ani ca sa poata sa iti elibereze adeverinta.Deci n-are nici o treaba ordinul respectiv....Daca m-ai vede cineva posturile astea,persoane care ar avea nevoie de la CAS Iasi de astfel de adeverinta si daca va repeta de ordinul nr 616/2007,art 28,29,30,31 sa vi-l si arate ca -i o minciuna cam gogonata.
Concluzia:niste cretini care mai bine ar sta acasa decat sa incurce atata lume.
Oana, nu stiu ce sa-ti spun.... poate sunt "prea proaspete" informatiile respective si nu au apucat sa le digere cei de la CAS Iasi, nici nu stiu de fapt cu ce se mananca. Era clar ca majoritatea de acolo nu stiau de existenta subprogramului FIV, nici nu auzisera macar de asa ceva - chiar era foarte revoltat un domn dintr-un birou: "cum sa finanteze statul FIV? Nu exista!" #-o #-o

Chocolate

Post by Chocolate » Thu May 26, 2011 1:04 pm

Ca idee: anul trecut a trebuit sa platesc din urma cam 6 luni pentru eliberarea unei adeverinte. Deci, inclin sa cred ca exista un anumit termen pe care trebuie sa-l ai indeplinit sub forma cotizatiilor platite la sistemul de asigurari de sanatate. 3 sau 5 ani, nu stiu nici eu exact.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

oanandries

Post by oanandries » Thu May 26, 2011 2:55 pm

Deocamdata pe 2006 alea 4 luni care le aveam intrerupte,adica 455 ron nu le voi plati,vom mai vedea ce va mai fi,poate isi schimba ideile cei de la CAS Iasi,pana atunci am altele de rezolvat...

Bubu

Post by Bubu » Thu May 26, 2011 6:18 pm

Sa inteleg ca nu e buna adeverinta eliberata de CAS Neamt. Pe adeverinta trebuie specificat exact calitatea de asigurat de minim 2 ani?????
V-am mai spus....pe adeverinta scrie ca am calitatea de asigurat, dar nu de cat timp; si mai scrie valabilitatea adeverintei, care este de 3 luni.

geany_m

Post by geany_m » Thu May 26, 2011 9:15 pm

Bubu wrote:Sa inteleg ca nu e buna adeverinta eliberata de CAS Neamt. Pe adeverinta trebuie specificat exact calitatea de asigurat de minim 2 ani?????
V-am mai spus....pe adeverinta scrie ca am calitatea de asigurat, dar nu de cat timp; si mai scrie valabilitatea adeverintei, care este de 3 luni.
Si pe a mea scrie ca e valabila 3 luni.

Bubu

Post by Bubu » Fri May 27, 2011 2:26 pm

Valabilitatea adeverintei.......am inteles. Important e sa scrie ca indeplinim calitatea de asigurat de minim 2 ani. Ce parere aveti?

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri May 27, 2011 2:56 pm

Doamnelor, imi pare tare rau de problemele voastre administrative. Mi se pare inadmisibil sa trebuiasca sa iti dea lacrimile pentru a primi o hartzoaga banala, la care ai tot dreptul! In Franta intri online in contul de asigurat si in 30 de secunde, fara sa-ti misti fundul de pe scaun, iti inregistrezi solicitarea pentru attestation, pe care o gasesti dupa 48 de ore in cutia postala. Nu mai zic mai mult, ca nu vreau sa pun sare pe rana...

Sper ca macar la alte CAS-uri locale sa nu se intampine aceleasi probleme.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri May 27, 2011 3:00 pm

Bubu wrote:Sa inteleg ca nu e buna adeverinta eliberata de CAS Neamt. Pe adeverinta trebuie specificat exact calitatea de asigurat de minim 2 ani?????
Da, Bubu, scrie foarte clar in norme:
d) adeverinţă eliberată de casa de asigurări de sănătate din care să rezulte calitatea de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate, de cel puţin 2 ani - document original, emis după data de 1 ianuarie 2011;
Cititi cu atentie, ca e pacat sa va treziti neeligibile din cauza unui detaliu minor.

Bine, trebuie sa asteptam normele din Monitor, aceea va fi varianta definitiva, dar nu aici, la adeverinta de asigurat, vor interveni schimbari.

Post Reply