SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
gxg

fiv2 la Promed

Post by gxg » Fri Dec 09, 2011 9:18 pm

:YMPARTY:
dupa ore de asteptare a venit rezultatul hCG=201.5 mUI/mL in ziua 11-a
luni trebuie sa mergem la clinica Promed sa facem beta inclus in program (ziua 14-a)
ce bine ar fi sa fie cu bebitza livrat home ! poate [gemeni] ?
uram succes tuturor celor aflati in asteptare.

mara80

Re: fiv2 la Promed

Post by mara80 » Fri Dec 09, 2011 10:02 pm

gxg wrote::YMPARTY:
luni trebuie sa mergem la clinica Promed sa facem beta inclus in program (ziua 14-a)

felicitari si sarcina usoara!!!!!!!!
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

nusha

Re: Inca 121 de dosare aprobate - Subprogramul FIV! (TOTAL=4

Post by nusha » Fri Dec 09, 2011 10:44 pm

S-au miscat repede cei din minister. Deja clinicile stiu rezultatele. Am fost sunata in seara asta. Dosarul a fost aprobat.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

clauditsa

Post by clauditsa » Sat Dec 10, 2011 1:36 am

nusha wrote:S-au miscat repede cei din minister. Deja clinicile stiu rezultatele. Am fost sunata in seara asta. Dosarul a fost aprobat.
Felicitari, Nusha! Sa fie intr-un ceas bun! [majoreta]
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

DanaAlice

Post by DanaAlice » Sat Dec 10, 2011 9:51 am

Felicitari gxg pentru sarcina , felicitari nusha pentru dosar !

Eu nu am mai rabdat pana luni am fost sa dau sange , la doua am rezultatul ! :YMPRAY:
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

Mami de [baietel] Vladimir Ioachim!

nusha

Post by nusha » Sat Dec 10, 2011 10:52 am

Multumesc fetelor, si bafta tuturor!
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Dec 10, 2011 11:10 am

larissa_personal wrote:
Elena Ciucur wrote:Si eu trebuie sa recunosc ca am sunat la M.S.,dar cred ca motivele mele au fost intemeiate.Sunt una dintre pacientele care si-au depus dosarul la Cluj in luna iulie si nu am efectuat nici pana acum FIV.,pt.ca ,,Departamentul de Reproducere Umana Asistata Cluj " nu are aparatura necesara pentru ICS.Imediat dupa discursul dl. Ministru,care atragea atentia sa ne grabim cu efectuarea procedurilor, pt.ca,vom putea sa pierdem finantarea,daca procedurile nu vor fi efectuate pana la sfarsitul anului am sunat la Cluj sa intreb daca au primit miccroprocesoarele pt.ICS ,si daca vor fi probleme cu aceste dosare care nu pot efectua procedurile FIV. pana la sfarsitul anului. Raspunsul a fost ca ne vor suna ei cand vor primi microprocesoarele si ca nu stiu ce se va intampla cu dosarele noastre.As fi vrut sa stiu daca Ministerul este informat despre aceasta situatie ,dar d-na care mi-a raspuns la telefon nu stia nimic despre acest lucru si nici nu mi-a putut sa-mi spuna sigur daca decontarea pt.dosarele aprobate anul acesta se poate face si la anul.Mentionez faptul ca atunci cand mi-am depus dosarul nu mi s-a spus ca nu pot efectua ICS(tehnica necesara in cazul meu)Am 37 de ani si de 10 ani facem investigatii si tratamente,iar singura noastra speranta a mai ramas in acest Subprogram FIV.
sincer, mi se pare jenant faptu ca cei de la cluj s-au inscris in acest program desi aveau si au atatea probleme...o renovare prelungita, lipsa aparaturii ptr icsi si, mai nou, lipsa aparaturii ptr criopreservare...uneori imi pare rau ca am depus dosaru la cluj, dar la cluj am gasit singurul doctor care a stiut sa fie si doctor bun, dar si om excelent..
Situatia de la Cluj este, intr-adevar, ingrijoratoare... Si nici macar nu tine de Subprogram, ci la modul general... :|
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Dec 10, 2011 11:14 am

Update listuta norocoasa %%- :

1. AnaAncuta – Dacia

2. Giorgia – Gynatal

3. Fabian – Cluj

4. Kosbor – Cluj

5. Mikaky – Giulesti

6. Alla76 – Cluj

7. Carmencita22 – Cluj

8. Vrabiuta - Dacia

9. Aruam - Giulesti

10. Adyrem - Promed

11. FunaruOana - Omini

12. Geany_M - Omini

13. Bubu - Omini

14. Mara80 - Omini

15. Nicolle88 - Dacia

16. Clauditsa - Dacia

17. LauraGar - Giulesti

18. Zoi - Giulesti

19. Uta Monica - Giulesti

20. Roxi25 - Polisano Sibiu

21. SilviaCris - Polisano Sibiu

22. DanaD - Polisano Sibiu

23. Dirida - Polisano Sibiu

24. Anda86 - Polisano Sibiu

25. Gina - Dacia

26. Sorina_SZ - Gynatal

27. *X* (bestfriend Adyrem) - Promed

28. Valy27 - Promed

29. Ariel21 - Promed

30. Ionelia - Promed

31. Teo - Omini

32. StefanaM - Polisano Sibiu

33. MariG - Dacia

34. Anaoi - Dacia

35. Catalina - Dacia

36. Anya - Dacia

37. Moni77 - Gynatal

38. Cioco-Cioc - Promed

39. LarissaPersonal - Cluj

40. Soniuca - Cluj

41. Iulia2011 - Giulesti

42. DanaGJ - Giulesti

43. Daniela19771210 - Cluj

44. Nicu_Bica - Dacia

45. Mirebo - Giulesti

46. Felicioc - Giulesti

47. Moniro - Promed

48. Veropmd - Polisano

49. Anabel79 - Dacia

50. Ela_Ella – Dacia

51. Sucila Utica – Cluj

52. Elena Ciucur – Cluj

53. Csilla1 - Polisano

54. GxG - Promed

55. DanaAlice - Giulesti

56. Nusha - Polisano Sibiu

Daca am omis pe cineva, va rugam sa semnalati! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Elena Ciucur

Post by Elena Ciucur » Sat Dec 10, 2011 11:49 am

As ruga Asociatia ,, SOS Infertilitatea'' să ajute si cuplurile care au aprobate dosare la Cluj , de cateva luni si nu pot efectua procedura FIV,din cauza faptului că Departamentul de Reproducere Umana Asistata -CLUJ nu are achizitionata aparatura necesara pentru ICS.Poate ca M.S. ar trebui să fie informat despre acest lucru si să ia atitudine pentru că nu este corect să pierdem finantarea pentru acest Program,din cauza lipsei de aparatura medicala.

DanaAlice

Post by DanaAlice » Sat Dec 10, 2011 1:35 pm

Beta 64 si la mine , succes tuturor !!!! [great] %%-
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

Mami de [baietel] Vladimir Ioachim!

zoi

Post by zoi » Sat Dec 10, 2011 2:52 pm

Felicitari, GXG !!! Sa va dea Dumnezeu sanatate si sarcina usoara sotiei. Al 3-lea cuplu de la Grupul de suport a atins culmile fericirii. [floare] [floare] [floare]
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

Fabian

Post by Fabian » Sat Dec 10, 2011 2:55 pm

Noi suntem la Cluj la dr. Micu. Saptamana aceasta am fost pentru monitorizare. Si la noi este posibil sa fie nevoie de ICSI, in f-ctie de rezultatul spermogramei din ziua punctiei. Am intrebat de echipamentul ICSI si mi s-a spus ca exista echipament pt. ICSI, dar ca nu este de ultima generatie, si ca in momentul de fata se fac demersuri pt. achizitionarea unuia nou, insa nu se stie cat mai dureaza. Despre echipament de crioprezervare n-am intrebat, dar voi intreba. Oare daca nu au, nu se pot congela embrionii la alta clinica?

Alla76

Post by Alla76 » Sat Dec 10, 2011 6:22 pm

nusha wrote:S-au miscat repede cei din minister. Deja clinicile stiu rezultatele. Am fost sunata in seara asta. Dosarul a fost aprobat.
felicitari! ai intrat in hora!!!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Sat Dec 10, 2011 6:30 pm

Fabian wrote:Noi suntem la Cluj la dr. Micu. Saptamana aceasta am fost pentru monitorizare. Si la noi este posibil sa fie nevoie de ICSI, in f-ctie de rezultatul spermogramei din ziua punctiei. Am intrebat de echipamentul ICSI si mi s-a spus ca exista echipament pt. ICSI, dar ca nu este de ultima generatie, si ca in momentul de fata se fac demersuri pt. achizitionarea unuia nou, insa nu se stie cat mai dureaza. Despre echipament de crioprezervare n-am intrebat, dar voi intreba. Oare daca nu au, nu se pot congela embrionii la alta clinica?
si Micu ti-a zis ca e functional echipamentul de ICSI? ca eu am 4 telefoane (2 direct in departament, 2 cu Surcel) plus intrevederea cu SUrcel. Si toate informatiile primite au confirmat ca fara micromanipulatoarele noi nu pot face ICSI. Nu au zis ca "ar fi de preferat sa avem microprocesoare noi" ci ne-au zis clar ca nu putem incepe pana nu le au. S a zis la un moment dat ca pe aparatura ICSI avuta in trecut aveau rezultate imfime.
Va doresc sa nu aveti nevoie de ICSI!
Nu vreau sa critic mereu, dar mi se pare iresponsabil din partea lui Micu sa mearga la risc cu voi stiind ca s-ar putea sa aveti nevoie de ICSI, cand toate dosare cu recomandare de ICSI sunt puse on hold.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

ela_ella

Post by ela_ella » Sat Dec 10, 2011 8:18 pm

Felicitari mami draga!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

ela_ella

Post by ela_ella » Sat Dec 10, 2011 8:19 pm

DanaAlice wrote:Beta 64 si la mine , succes tuturor !!!! [great] %%-
Felicitari Alice! Sarcina usoara si bebic sanatos!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Dec 11, 2011 9:31 am

ela_ella wrote:
Felicitari mami draga!

Ha-ha, n-ai nimerit. GxG e voluntar confirmat al Asociatiei, asa ca putem sa te asiguram ca el e ...tati. :) Dar ne urmareste si mami. Felicitari amandurora! [cloud9]

Mult noroc tuturor celor care asteapta vesti saptamana asta! %%-

In plan general, vesti bune.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

gxg

Post by gxg » Sun Dec 11, 2011 3:55 pm

felicitari DanaAlice [majoreta]
noi am sarbatorit beta cu sampanie de copii din aia cu gust de zmeura ;)) si eu am baut vin la greu dupa ca sa ma linistesc
cred ca sunt vesti foarte bune si pentru cei care merg la Giulesti
clar merge treaba acolo si asta este extraordinar. se tot vorbea ca duc lipsa de embriolog dar iata ca se poate.
!!! pretul la Giulesti cred ca este cel mai bun !!! cel putzin asha rezulta pe forum
abia astept sa se concureze Medlife, Columna, Regina Maria(Promed), Giulesti si altii

sper sa fie cit mai multe rezultate beta-pozitiv la totzi cei care asteapta cu inima cit un purice

mari g.

Post by mari g. » Mon Dec 12, 2011 12:45 am

DanaAlice wrote:Beta 64 si la mine , succes tuturor !!!! [great] %%-

feeelicitari! sarcina fara probleme! [barza2] sau [barza1]
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

mari g.

Post by mari g. » Mon Dec 12, 2011 12:46 am

gxg wrote:felicitari DanaAlice [majoreta]
noi am sarbatorit beta cu sampanie de copii din aia cu gust de zmeura ;)) si eu am baut vin la greu dupa ca sa ma linistesc
cred ca sunt vesti foarte bune si pentru cei care merg la Giulesti
clar merge treaba acolo si asta este extraordinar. se tot vorbea ca duc lipsa de embriolog dar iata ca se poate.
!!! pretul la Giulesti cred ca este cel mai bun !!! cel putzin asha rezulta pe forum
abia astept sa se concureze Medlife, Columna, Regina Maria(Promed), Giulesti si altii

sper sa fie cit mai multe rezultate beta-pozitiv la totzi cei care asteapta cu inima cit un purice

feeelicitari! [feed]
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

Post Reply