SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Subprogramul FIV! 579 de dosare aprobate, iulie - noiemb

Post by SOS Infertilitatea » Tue Dec 20, 2011 1:00 pm

Am lansat amplasarea urnelor pentru donatii in clinici, am adus la zi sumele primite prin sistemul de donatii online si prin viramentele 2%, precum si eforturile noastre pe planul contractelor de sponsorizare (work in progress).

Cu titlu de exemplu, iata ce face asociatia bulgara "Iskam Bebe", care are buget de zeci de mii de euro anual, sponsori puternici si zeci de voluntari activi. Ei au strangeri de fonduri reale, in care vand mici chestii facute de voluntari, uneori cei care le cumpara prin licitatie sunt firme si autoritati, fiind de fapt pretexte pentru donatii in favoarea Asociatiei:

Image

Image

Image

Cum ziceam: noi mai avem mult pana departe. Cheia o constituie fondurile financiare asociative, dar si mentalitatile.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

DUMI

Post by DUMI » Tue Dec 20, 2011 1:00 pm

DUMI wrote:
DanaAlice wrote:Pai mai oameni buni , eu nu va inteleg : daca cititi de luni de zile ca sunt dosare respinse cu nemiluita , ca se asteapta cu orele la consultatii, ca au costuri aditionale ce depasesc mia de epuroi , voi de ce sunteti masochisti ??? Daca era singura clinica , as fi inteles.
ASA ESTE! Am trecut si pe la clinici particulare, nu fac reclama aiurea dar Giulestul sunt jos palaria.....in sensul ca nu sunt costuri aditionale si sunt f bine organizati! Giulestiul da clasa unora din breasla care au intrat in acest program .....doar cu gandul la profit! ^:)^ ^:)^
mamica unui baietel superb!

DUMI

Post by DUMI » Tue Dec 20, 2011 1:08 pm

mesajul este pentru Ovidiu. #-o

symona29

Post by symona29 » Tue Dec 20, 2011 5:30 pm

DanaAlice wrote:Pai mai oameni buni , eu nu va inteleg : daca cititi de luni de zile ca sunt dosare respinse cu nemiluita , ca se asteapta cu orele la consultatii, ca au costuri aditionale ce depasesc mia de epuroi , voi de ce sunteti masochisti ??? Daca era singura clinica , as fi inteles.
nu suntem masochisti, singura chestie pentru care am ajuns acolo(dacia) este ca doctora mea lucreaza cu aceasta echipa, si sa stii ca ma interesasem la giulesti si mi sa spus ca oricum pentru a intra in program onorariu la medic si la cei de pe acolo ..... ar ajunge tot la pretul de la dacia, acum sincer nu stiu ce sa cred si ce sa mai zic...dupa 8 ani de chiin si interventii si operati si psihicul la pamint si foarte multi medici care nu mi-au dat nici o sansa aceasta doamna doctor a facut mult mai mult pt mine si acum am o mica sansa. sper sa fie bine . doamne ajuta la toti si sa avem copilul mult asteptat.

zoi

Post by zoi » Tue Dec 20, 2011 6:46 pm

symona29 wrote:
nu suntem masochisti, singura chestie pentru care am ajuns acolo(dacia) este ca doctora mea lucreaza cu aceasta echipa, si sa stii ca ma interesasem la giulesti si mi sa spus ca oricum pentru a intra in program onorariu la medic si la cei de pe acolo ..... ar ajunge tot la pretul de la dacia, acum sincer nu stiu ce sa cred si ce sa mai zic...dupa 8 ani de chiin si interventii si operati si psihicul la pamint si foarte multi medici care nu mi-au dat nici o sansa aceasta doamna doctor a facut mult mai mult pt mine si acum am o mica sansa. sper sa fie bine . doamne ajuta la toti si sa avem copilul mult asteptat.
Symona, cine te-a informat, te-a informat gresit. Am facut FIV la Giulesti si te contrazic total. Nu am platit 1leu pentru a mi se aproba dosarul. Si ca sa ai idee, analizele m-au costat in jur de 10 mil. iar tratamentul de stimulare si de sustinere aproape 35 mil. Asta a fost tot. Totul acum tine de noroc.
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

ovidiuACO

Post by ovidiuACO » Tue Dec 20, 2011 11:53 pm

DUMI wrote:
ASA ESTE! Am trecut si pe la clinici particulare, nu fac reclama aiurea dar Giulestul sunt jos palaria.....in sensul ca nu sunt costuri aditionale si sunt f bine organizati! Giulestiul da clasa unora din breasla care au intrat in acest program .....doar cu gandul la profit! ^:)^ ^:)^

dar dupa cate vad tu te-ai dus tot la Dacia unde sunt costuri aditionale.......sincer nu inteleg ce vrei sa spui, cine este masochist????? :ymdaydream:
Am avut o experienta GROAZNICA la Giulesti care m-a marcat TOTAL. De aceea nu am vrut sa mai aud de Giulesti . Ma rog, experienta a fost datorita unei singure doctore (daca pot revin si cu numele ei) care dupa ce m-am dus cu diagnosticul de azoospermie obstructiva pe atunci si mai putin informat comparabil cu acum, mi-a spus tipand ca: " TU NU INTELEGI CA NU SE MAI POATE FACE NIMIC PT AVEA COPII??? " In conditiile in care nu aveam nici o analiza facuta ci numai spermograma ... [parerau]
Oligoastenospermie severa

DUMI

Post by DUMI » Wed Dec 21, 2011 8:54 am

TE INTELEG si eu am fugit de Giulesti, in martie m-am operat acolo, spitalul lasa de dorit, cu toate astea m-am intors acolo, medicii de la Dacia lucreaza la Giulesti, diferenta este doar de bani.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Dec 21, 2011 3:24 pm

Info via Fecebook:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Dec 21, 2011 3:36 pm

Info via topicul "FIV in Romania":
moni77 wrote:O noua reusita la clinica Gynatal Timisoara. Este oare cineva de pe acest forum?
http://www.aradon.ro/fiv-doua-succese-t ... re/1030280" onclick="window.open(this.href);return false; Bafta tuturor care sunt in program.
moni77 wrote: Vreau sa specific ca la clinica Gynatal nu exista costuri aditionale. In afara de testul psiho si analizele de sange (estradiol si progesteron) nu am platit nimic. Nici o ecografie, si am facut 4.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ela_ella

Post by ela_ella » Wed Dec 21, 2011 8:31 pm

ovidiuACO wrote:
DUMI wrote:

dar dupa cate vad tu te-ai dus tot la Dacia unde sunt costuri aditionale.......sincer nu inteleg ce vrei sa spui, cine este masochist????? :ymdaydream:
Am avut o experienta GROAZNICA la Giulesti care m-a marcat TOTAL. De aceea nu am vrut sa mai aud de Giulesti . Ma rog, experienta a fost datorita unei singure doctore (daca pot revin si cu numele ei) care dupa ce m-am dus cu diagnosticul de azoospermie obstructiva pe atunci si mai putin informat comparabil cu acum, mi-a spus tipand ca: " TU NU INTELEGI CA NU SE MAI POATE FACE NIMIC PT AVEA COPII??? " In conditiile in care nu aveam nici o analiza facuta ci numai spermograma ... [parerau]
Ovidiu ar fi bine sa stim despre cine este vorba...fiecare va cerne informatia si va alege in cunostinta de cauza!!!
Si eu am avut o experienta neplacuta cu dr Andreea Veliscu, lipsa de profesionalism din partea ei la un caz de infertilitate pentru un cuplu peste 37 ani... I-am dat credit crezand ca vrea sa aiba reusite, ceea ce conteaza foarte mult la un doctor la inceput de drum...
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

ela_ella

Post by ela_ella » Wed Dec 21, 2011 8:32 pm

DUMI wrote:TE INTELEG si eu am fugit de Giulesti, in martie m-am operat acolo, spitalul lasa de dorit, cu toate astea m-am intors acolo, medicii de la Dacia lucreaza la Giulesti, diferenta este doar de bani.
Tin sa te contrazic ca nu toti medici lucreaza la Giulesti...Cezara Bucur a lucrat demult la Giulesti....
Last edited by ela_ella on Wed Jan 04, 2012 7:25 pm, edited 1 time in total.
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

ovidiuACO

Post by ovidiuACO » Wed Dec 21, 2011 10:34 pm

Este vorba despre ANCA MOISA !!!!! Ea mi-a spus ca nu se mai poate face nimic pt ca eram diagnosticat cu azoospermie !!!!! Ulterior m-am operat la Fundeni la dr. Voinea (un om deosebit, imi zicea atunci ca operatiile noastre- am fost mai multi- sunt premiera pt Romania, au fost mediatizate, etc, operatie facuta impreuna cu un profesor din Olanda) azoospermia s-a dovedit a fi obstructiva, s-au gasit 20 mil spermat./o,5 mil, urmand a fi criogenata la dr. Anca Moisa-Fundeni. Eu fiind pe masa de operatie , a plecat sotia cu probele la Giulesti , Anca Moisa plecase pt ca fusese de garda cu toate ca STIA ca trebuie sa vina de la Fundeni probe pt criogenat, dr.Voinea luand legatura cu ea anterior. Si de aici probele au fost depuse la Genesis Fertility abia peste 3 ORE cand a venit medicul embriolog !!!!!! Si totul datorita acestei d-ne dr. Anca Moisa !!!!!!!!! De aceea am fugit de Gilulesti !!!!!!!!
Oligoastenospermie severa

DUMI

Post by DUMI » Thu Dec 22, 2011 8:36 am

Tin sa te contrazic ca nu toti medici lucreaza la Giulesti...Cezara Bucur a lucrat demult la Giulesti....
DA ai dreptate, de dna Cezara Bucur, ai facut fiv cu dr Veliscu? daca poti spuna-ne si noua experienta ta.......ca si eu sunt la dansa #-o

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Dec 22, 2011 10:06 am

Va rugam sa adresati intrebarile despre medici si experiente FIV pe topicul "FIV in Romania", acest subiect ramane pentru informatiile relevante despre Subprogram in sine.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Dec 24, 2011 11:53 am

De pe topicul privind campania colegelor noastre din Bulgaria, niste opinii interesante (sublinierile ne apartin):
sdmdi wrote:
Panda wrote:Oare romanii sunt mai rai, mai prosti sau mai lacomi decit alte popoare?
Nu cred ca sunt mai prosti decat alte popoare, doar ca asteapta prea mult sa pice de undeva schimbarea, sa se schimbe ceva, "cineva" sa schimbe ceva. Si da, e o problema de mentalitate, e usor de spus ce rau e, nu-mi convine aia si aia...dar de la a te plange si a face ceva e distanta mare. Si pentru a face ceva trebuie inceput cu propria persoana, am auzit de prea multe ori sintagma "pai toti fac asa, de ce as fi eu diferit?".
Panda wrote:Ce porcarii sunt alea cu banii acordati de la buget in 2011, pt. o singura procedura cu limita de virsta discriminanta si cu nu stiu cite porcarii de documente pe care pacientul trebuie sa alerge si sa se injoseasca pe la nu stiu cite usi din administratia romana, ca sa-si intocmeasca dosarul?!
Da, asa e, sunt multe conditii discriminatorii, eu platesc o suma nu mica in fiecare luna la asigurarea de sanatate, si nu am beneficiat cu NIMIC in toata lupta mea cu infertilitatea, fiv am facut pe banii mei deoarece am avut ghinionul sa nu intru in tipare si sa am o rezerva ovariana scazuta pentru varsta mea, DAR schimbarile se fac cu pasi mici si ceea ce au reusit fetele de la SOSI, cu toate inconvenientele, discriminarile, etc... este totusi ceva remarcabil, mai ales ca au fost o mana de oameni si au facut asta pe timpul si energia lor avand si familii/sot/copii/serviciu/probleme de fertilitate pe cap. Sa ne gandim ce s-ar intampla daca mai multi s-ar implica, sa inmultim cu 2,3,10, etc numarul de persoane implicate, poate si beneficiile obtinute ar fi de 2,3,4 ori mai mari decat s-a obtinut pana acum, dar revenim din nou la mentalitate si la a incepe schimbarea cu propria persoana.[...]

Diana
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Dec 27, 2011 8:37 pm

Articol in ziarul Adevarul despre inca o reusita cu [gemeni] in cadrul Subprogramului!

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: VICTORIE!!

Post by SOS Infertilitatea » Sat Dec 31, 2011 11:23 am

In urma cu un an, emiteam urmatorul comunicat:
SOS Infertilitatea wrote:COMUNICAT DE PRESA.
Asociatia SOS Infertilitatea saluta initerea Subprogramului pentru fertilizare in vitro si embriotransfer.

Asociatia SOS Infertilitatea isi exprima satisfactia si saluta aprobarea in sedinta de guvern din 28.12.2010 a initierii Subprogramului pentru fertilizare in vitro si embriotransfer, prin care se asigura fonduri pentru cuplurile hipofertile, a caror singura sansa de a avea copii este reproducerea umana asistata medical.

Astfel, Ministerul Sanatatii va derula în perioada 2011 - 2012 programe nationale de sanatate, printre care si cel pentru fertilizare in vitro. „În premiera am propus ca programele nationale de sanatate gestionate de Ministerul Sanatatii sa se desfasoare multianual, pe o durata de 2 ani, pentru a exista o predictibilitate atat din punctul de vedere al furnizorilor din sistem, cat si din cel al pacientilor”, a declarat ministrul Sanatatii, dl. Cseke Attila.

Asociatia SOS Infertilitatea se bucura sa constate ca vocea societatii civile, a cetatenilor, a contribuabililor a fost ascultata! Principala noastra revendicare este pe cale de a deveni o realitate, cetatenii romani hipofertili platitori de asigurari de sanatate vor beneficia de sprijinul statului in lupta lor cu bolile care ii impiedica sa devina parinti. SOS Infertilitatea este o organizatie de voluntari, care din martie 2008 desfasoara, cu fonduri minimalissime, o campanie de advocacy prin care a atras atentia in plan politic si mediatic asupra gravei si pana de curand ignoratei probleme a infertilitatii.

Reamintim ca Rezolutia Parlamentului European din 21 februarie 2008 privind viitorul demografic al Europei (2007/2156(INI)) prevede: Parlamentul European "constata ca infertilitatea este o boala recunoscuta de Organizatia Mondiala a Sanatatii, care poate avea efecte grave, cum ar fi depresia; subliniaza faptul ca rata infertilitatii este în crestere, atingand in prezent aproximativ 15% din cupluri; invita, prin urmare, statele membre sa garanteze cuplurilor dreptul de acces universal la tratament impotriva infertilitatii".

Reamintim de asemenea ca in cele mai multe tari europene astfel de programe de sustinere a cuplurilor hipofertile exista de mult timp, si nu doar in Occident, ci si in statele vecine noua: cetatenii bulgari au dreptul la trei tentative de fertilizare in vitro sustinute din fondurile asigurarilor de sanatate, iar cetatenii unguri au dreptul la cinci tentative.

In prezent, Romania nu detine un cadru legislativ care sa reglementeze reproducerea umana asistata medical, dar un astfel de proiect de lege, conceput la initiativa Asociatiei SOS Infertilitatea, este in faza finala de pregatire la Comisia pentru Sanatate a Camerei Deputatilor. Vom reveni cu amanunte cand acest proiect de lege va fi depus si va intra in circuitul de aprobare legislativa.

Asociatia “SOS Infertilitatea”
Web: http://www.sosinfertilitatea.org" onclick="window.open(this.href);return false;
E-mail: contact@infertilitate.com
Intre timp, Subprogramul functioneaza, peste 600 de dosare au fost aprobate, iar primele zeci de sarcini s-au inregistrat deja. Asteptam 2012 cu interes, speram sa fie un an MULT mai bun! %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Jan 01, 2012 11:48 am

De inceput de an, dovada ca se poate, ca trebuie pastrata speranta!
SOS Infertilitatea wrote:
Image
Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Jan 04, 2012 11:40 pm

Tripleti obtinuti prin programul MS de fertilizare in vitro la Timisoara

O tânără de 29 de ani din judeţul Arad, care a făcut fertilizare in vitro la Timişoara în cadrul programului Ministerului Sănătăţii, ar putea naşte tripleţi, după ce medicii au anunţat-o că, în urma procedurii, au fost obţinuţi trei embrioni.

Un număr de 15 femei au rămas deja însărcinate la Timişoara, în urma procedurii de fertilizare in vitro susţinută de programul Ministerului Sănătăţii începând cu anul trecut. Între acestea, o tânără de 29 de ani, care ar putea naşte tripleţi. “Tânăra este din judeţul Arad şi am anunţat-o că, în urma procedurii de fertilizare, au rezultat trei embrioni. Sarcina are în prezent şase-şapte săptămâni. În funcţie de evoluţia viitoare a sarcinii şi de decizia viitoarei mămici, vom vedea câţi bebeluşi se vor naşte, dar e foarte posibil să rămână toţi trei”, a precizat dr. Florin Dorneanu, coordonatorul Clinicii Gynatal Timişoara.

Acesta a spus că între cazurile care vin la Timişoara, foarte multe sunt din Arad. Clinica Gynatal Timişoara a depus până acum la Ministerul Sănătăţii 90 de dosare pentru FIV, dintre care 82 au fost aprobate, iar 36 de femei au făcut deja fertilizarea. Dintre acestea 15 au rămas însărcinate. Tot la Timişoara a fost anunţat succesul primei fertilizări in vitro din România prin Programul Naţional de Fertilizare derulat prin Ministerul Sănătăţii. Pacienta, care este tot din Arad, a pierdut, din păcate, sarcina, care s-a oprit din evoluţie la 14 săptămâni. „Am fost anunţat că pacienta a pierdut, din păcate, sarcina la 14 săptămâni. I s-au rupt membranele, lucru care se întâmplă foarte rar, dar se întâmplă. Oricum, noi pregătim aceste paciente şi din punct de vedere psihologic, atunci când vin la noi pentru fertilizare in vitro deoarece statistic, doar 30 la sută dintre proceduri reuşesc, iar femeile trebuie să fie pregătite, în general pentru 3 încercări de acest gen”, spune dr. Florin Dorneanu. De altfel, medicii de specialitate sunt de părere că Ministerul Sănătăţii ar trebui să susţină cel puţin 3, dacă nu 5, fertilizări in vitro pentru femeile tinere care doresc copii şi nu-i pot obţine altfel. „În alte ţări, sistemul de sănătate oferă mai multe şanşe femeilor pentru FIV. Din câte ştiu, Germania susţine un număr nelimitat de fertilizări pentru femeile până în 40 de ani, iar în Ungaria şi Bulgaria sunt susţinute între 3 şi 5 încercări pentru că una singură se dovedeşte insuficientă în multe cazuri”, a completat dr. Florin Dorneanu.

Programul MS de fertilizare in vitro şi embriotransfer va continua şi în anul 2012. Acesta va fi extins prin includerea a încă 2 clinici de specialitate din Bucureşti şi Craiova.

Sursa: http://www.tion.ro/tripleti-obtinuti-pr ... ra/1035475" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jan 05, 2012 7:20 pm

Ministerul Sanatatii a emis astazi un comunicat pe tema Subprogramului: http://www.ms.ro/?pag=62&id=9281&pg=1" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie