SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: SUBPROGRAMUL! 1156 dosare aprobate, august 2011 - iunie

Mesajde N.C.B. » Mar Iul 23, 2013 4:41 pm

Am facut aici un raport asupra intrevederii Asociatiei SOS Infertilitatea cu reprezentanti ai Ministerului Sanatatii, pe tema Subprogramului.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 25, 2013 12:00 pm

Astazi, Louise Brown, primul bebe-FIV din lume, implineste 35 de ani. Acesta este punctul de plecare al reportajului radio difuzat astazi dupa 16h in cadrul emisiunii„Obiectiv, Romania” de la Radio Romania Actualitati. Cu participarea reprezentantei SOS Infertilitatea - se va vorbi si despre situatia FIV in Romania, respectiv despre Subprogram.

RRA se poate asculta live aici: http://www.romania-actualitati.ro/Categ ... romania-11 Emisiunea noastra se va difuza la 17h45.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 26, 2013 6:03 pm

Reportaj Radio Romania Actualitati, cu participarea reprezentantei SOS Infertilitatea - despre FIV in Romania si despre Subprogram: http://www.trilulilu.ro/muzica-ambienta ... iulie-2013

Astazi, se implinesc 35 de ani de cand s-a nascut primul copil din lume prin fertilizare in vitro. Este vorba despre o fetita din Marea Britanie, care duce o viata absolut normala. Fetita de atunci este astazi o femeie casatorita, insarcinata pe cale naturala pentru a doua oara. In Romania, prima nastere ca urmare a procedurii de fertilizare in vitro a avut loc de-abia in 1996, la Timisoara. De atunci, zeci de mii de copii au venit pe lume pe aceasta cale, in Romania, si 5 milioane in intreaga lume.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Aug 08, 2013 10:00 am

Sa incercam sa vedem lucrurile intr-o cheie optimista si sa retinem concluzia „Reprezentantii MS promit ca vor relansa Subprogramul, in momentul in care vor identifica fonduri”. Noi vom continua campania de advocacy!

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Aug 14, 2013 5:26 am

Stirea Realitatea TV, cu participarea Asociatiei SOS Infertilitatea:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Aug 14, 2013 9:55 pm

Stire la EuropaFM (ascultati cele doua scurte declaratii audio, a Elenei si, mai ales, a secretarului de stat Raed Arafat): http://www.europafm.ro/stiri/interne/pr ... io~n68161/

Iata ca se primesc semnale:

Raed Arafat scrie:Pentru urmatoarele luni nu sunt fonduri, pentru ca fondurile au fost alocate pe programe prioritare gen HIV / SIDA, TBC, Transplant, ..., pentru programele care aveau o lipsa foarte serioasa de fonduri si este vorba intr-adevar acolo de viata si de moarte si de situatii care trebuie sa primeasca medicamente. Asta nu inseamna ca este o sistare totala. Poate ca la urmataoarea rectificare sau in bugetul anului viitor se reia actiunea [Subprogramul FIV] cu fonduri alocate.

Trebuie sa continuam mediatizarea, sa continuam sa batem fierul, sa ramana cald!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Aug 15, 2013 11:49 am

Ieri am avut un live de o ora in redactia Adevarul, pe infertilitate si Subprogram. Cu Nicole, coordonator SOS Infertilitatea, in studio si dr. Diana Cocei prin telefon. Il puteti asculta in fundal, ca activitate secunda, in timp ce faceti altceva - este una din cele mai ample emisiuni ale noastre, in care, spre deosebire de stirile limitate la 2-3 minute, am avut timpul sa spunem ceea ce voiam sa spunem:

http://adevarul.ro/sanatate/medicina/ad ... index.html

Daca video-ul nu demareaza instantaneu dupa ce ati dat „play”, lasati-l sa incarce, apoi va incepe singur.

Vom continua campania de presa!

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Aug 16, 2013 6:30 am

Articol in Puterea:

Cine plânge mai tare?

România are una dintre cele mai îmbătrânite populaţii din Europa. Datele arată că în prima jumătate a acestui an s-au născut cu 4.000 de copii mai puţin decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. Iar ceea ce o să vină ne va face şi mai mult să plângem.

Tot datele statistice arată că unul din 5 cupluri are probleme de fertilitate. Mai pe româneşte, avem probleme atât de mari că nici copiii nu putem să-i mai facem pe cale naturală. Opţiunile nu sunt foarte multe, mai exact doar două, pentru că cea de-a treia, aceea de a nu avea deloc copii, nici nu este luată în calcul.

Să vorbim despre opţiuni. Prima, logică, ar fi încercarea de a avea un copil chiar şi pe cale „artificială”. Adică inseminare artificială sau fertilizare in vitro. Şi aici începem să plângem cu adevărat. Inseminarea, care nu este o procedură foarte complicată, şi nici costisitoare (undeva la 1.000 de lei, într-un cabinet privat) nu prea este „promovată” de medici. Să fie oare costurile reduse de vină? Ajungem la fertilizarea in vitro, unde se zice că sunt şanse mai mari de reuşită. Doar se zice! Realitatea unor cupluri care au făcut 4 sau 5 fertilizări in vitro, a câte 5.000 de euro bucata, fără să obţină o sarcină, bate toate asigurările medicilor. Revenind la bani, costurile sunt aceleaşi, indiferent dacă vorbim de un cabinet privat sau un spital de stat. Diferenţa stă în chitanţa eliberată la privat. Iar dacă aveţi vreo speranţă privind ajutorul din partea statului, luaţi-vă gândul! Ministerul Sănătăţii nu a alocat nici un ban pentru susţinerea programului de fertilizare in vitro.

Să mergem la a doua variantă: adopţia. Poate nu este atât de costisitoare însă, în prezent, este atât de anevoioasă şi birocratică, încât trebuie să te rogi la Dumnezeu pentru o minune. Nu contează că acel copil a fost abandonat în maternitate, a fost aruncat de pe un pod sau la ghenă imediat după naştere, mama este mamă (dacă un asemenea monstru mai poate fi numit părinte). Şi, potrivit legii, încă are drepturi asupra copilului. Degeaba ai toate atestatele impuse de lege pentru a putea adopta un copil, “monstrul” poate veni oricând să-ţi spulbere visele.

Realitatea este dură. Când o să ajungem la pensie (dacă o să mai ajungem la pensie!), nu o să fie suficienţi tineri care să ne susţină. Şi atunci cine o să plângă mai tare? Noi, pentru că am muncit o viaţă ca să ne chinuim la bătrâneţe, sau statul, pentru că nu a făcut ceea ce trebuia la momentul oportun. Dar totuşi, cred că noi vom plânge, pentru că statului pare să nu-i prea pese.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Aug 17, 2013 8:38 pm

#‎ResuscitatiSubprogramulFIV‬! Nu este vacanta, nu este weekend. ESTE NEVOIE. Si suntem la datorie! Continuam campania de advocacy pentru redemarararea finantarii acordate cuplurilor hipofertile!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Revenim cu inregistrarea emisiunii!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 19, 2013 6:33 am

Inregistrarea emisiunii de la Realitatea (am pus in patru parti, caci am scos publicitatea si „breaking news” politic):

1.

2.

3.

4.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Aug 28, 2013 4:27 pm

Inregistrarea emisiunii despre infertilitate de la LookTV. Emisiunea are 53 de minute, va recomandam sa o ascultati ca activitate secunda, in timp ce faceti altceva. Interventia reprezentantei SOS Infertilitatea, despre infertilitate si Subprogram, incepe la minutul 30.

http://transilvaniatube.ro/video/sos-vr ... ugust-2013

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

MonaD

Mesajde MonaD » Vin Aug 30, 2013 8:48 pm

butzi scrie:Buna fetelor,

eu am un dosar aprobat la clinica Promed, depus in august anul trecut.

Stabilisem deja planul de bataie cu dr. in privinta protocolului. Mai aveam ceva analize (imunologice) de facut si urma ca in august sa incep cu inhibarea.

Intre timp am primit un telefon de la manager-ul clinicii cum ca pt. moment, clinica nu a primit efectiv banii.
In consecinta nu mai poate sustine financiar FIV-ul pana la decontarea costurilor de catre stat.
Asta a fost ~ acum 2 luni...am tot asteptat deblocarea fondurilor si nimic.

Ati mai auzit/patit asa ceva? Ghinionul meu ca am depus dosarul la Promed sau ce??!
Ce as putea sa fac?

Multumesc!

Buna.

Si eu am dosar depus la Promed si la fel ca tine inca astept. Urma sa incepem protocolul de stimulare in luna septembrie.
La inceputul lunii august ni s-a spus ca momentan trebuie sa asteptam ca nu au primit banii pe procedurile efectuate si nu mai fac.
Si tot asteptam de atunci.. Dar timpul trece si procedura trebuie efectuata pana la 31 decembrie am inteles.
Tu ai mai aflat ceva?
Mai sunt si alte clinici in situatia asta sau, vorba ta, avem ghinion ca am depus la Promed...?

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Sep 02, 2013 7:59 pm

Mona, imi pare rau de atitudinea respectivei clinici, dar nu pot sa nu remarc faptul ca, avand dosar aprobat de anul trecut, e interesant ca scrii doar cand esti stramtorata - si strict pe problema ta.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Sep 02, 2013 7:59 pm

Va rugam sa ascultati interviul din aceasta dimineata de la Radio Iasi (emisiunea a fost mai ampla, in studiou fiind prezent dl. dr. Mircea Onofriescu, noi aveam doar captura de 10 minute cu interventia SOSI), am oferit in premiera detalii despre campania „Domnule Ministru, resuscitati Subprogramul FIV!” pe care o vom desfasura in perioada 16-22 septembrie. http://www.trilulilu.ro/muzica-acustica ... rtilitatea

Sa stiti ca daca nici pe proiectul asta nu va implicati, ma supar, depun armele. Prefer sa va spun din start.

* * *

MonaD

Mesajde MonaD » Lun Sep 02, 2013 8:08 pm

N.C.B. scrie:Mona, imi pare rau de atitudinea respectivei clinici, dar nu pot sa nu remarc faptul ca, avand dosar aprobat de anul trecut, e interesant ca scrii doar cand esti stramtorata - si strict pe problema ta.

Buna seara

1. Exista cumva restrictii pe forum (pe care nu le-am vazut eu) referitoare la cand sa scriu sau ce sa scriu?
2. Nu stiu ce vi se pare asa interesant.
3. Multumesc pentru parerea de rau.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Sep 02, 2013 8:15 pm

Mona, deviza acestui forum este
Implicare şi ACŢIUNE colectivă, empatie şi SPRIJIN concret!

Si un articol pe care mi-au cazut ochii zilele trecute: http://www.simonatache.ro/2013/08/29/de ... t-forward/

Am scris această postare, oameni buni, ca să vă spun că, uneori, unii dintre voi mă faceți să mă simt ca un tonomat de ajutoare. Veniți, băgați fisa, vă rezolvați problema, după care nu mă mai băgați în seamă până vine vremea să băgați următoarea fisă. Și, desigur, nu vă puneți problema de a da mai departe ceea ce ați primit. De ce să vă deranjați pentru cauza altuia? Pentru asta există tonomate. :(

Gata, am spus-o. Să mă iertați, dar, câteodată, deși nu pare, chiar mi-e greu. :(

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 6:17 am

La pixuri, fiti gata, start: viewtopic.php?f=4&t=456
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 11, 2013 4:14 pm

Eugen Nicolăescu: Aştept propuneri dacă să includem şi programele naţionale în pachetul de bază

Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a declarat joi, la Sighişoara, în cadrul dezbaterii organizate în Regiunea Centru pe proiectele de acte normative referitoare la reforma sistemului de sănătate publică, că aşteaptă propuneri de la profesioniştii în domeniu dacă se doreşte sau nu includerea programelor naţionale în pachetul de bază.

'Pachetul de bază este temelia reformei în sănătate. Astăzi noi nu spunem adevărul asiguraţilor. Noi le spunem oamenilor că le dăm tot. E adevărat? Nu-i adevărat. Le dăm cât avem buget, asta e realitatea, nu dăm un leu în plus pentru că nu avem de unde. Mai sunt nişte spitale care mai fac nişte servicii peste contract şi rămân cu ele în braţe şi acele spitale o să aibă arierate. Altă explicaţie nu avem şi atunci noi ştim că oamenii îşi pun speranţe că au dreptul la tot ce cred ei în momentele de situaţii de suferinţă, în situaţiile nefericite de boală, dar noi trebuie să le spunem adevărul. Numai atât putem să dăm cetăţenilor români care au dreptul la pachetul de bază (...) Pachetul de bază: servicii de prevenţie, servicii de urgenţă, serviciile oferite de medicul de familie, servicii la nivel de ambulatoriu şi spital. Şi - nu am luat o decizie încă - aştept propuneri dacă să includem şi programele naţionale sau acestea să le urmărim separat. E cumplit de grea decizia', a arătat Nicolăescu.

Ministrul Sănătăţii a arătat că pachetul de bază se adresează tuturor cetăţenilor români, indiferent că sunt asiguraţi sau neasiguraţi, aşa cum prevede Constituţia, care obligă statul român să asigure principalele servicii medicale, să nu pună în pericol viaţa oamenilor.

'Noi spunem că aceste servicii medicale esenţiale se grupează în pachetul de bază. Atunci noi va trebui să definim tipul şi serviciile furnizate având în vedere medicina bazată pe dovezi, nu ceea ce ni se pare, nu ceea ce credem, nu ceea ce am vrea, ci ceea ce este cu adevărat bazat pe dovezi. Vom vedea cum sunt cheltuiţi banii publici având acest pachet de bază, pentru că el trebuie să cuprindă soluţiile cele mai eficiente pornind de la faptul că bolile cele mai frecvente cu costurile cele mai mici înseamnă că acelea trebuie cu prioritate să le includem în pachetul de bază, că în pachet nu vor fi incluse servicii care nu sunt dovedite a avea un beneficiu. Este prea important acest lucru ca să nu ne aplecăm asupra lui cu foarte multă atenţie', a susţinut acesta.

Eugen Nicolăescu a afirmat că acest pachet de măsuri reprezintă o schimbare fundamentală în societatea românească, în sensul că 'înseamnă să trecem de la o minciună perpetuă de 70 de ani, la un adevăr dureros'.

'Dar e un adevăr. Ţara asta atâta poate şi noi trebuie să spunem (...) indiferent cine suntem, cu responsabilităţi, trebuie să le spunem oamenilor adevărul. Din 5,5% cât plăteşte angajatul şi 5,2 % cât plăteşte angajatorul şi cât mai suportă bugetul de stat putem să dăm un pachet de bază. Dar acel pachet de bază trebuie să îl dăm când omul are nevoie, trebuie să îl dăm la un standard de calitate pe care îl vom defini şi trebuie să îl dăm fără şpagă, ca lucrurile să fie clare. Dacă spunem că în pachetul de bază îi facem o operaţie de apendicită, atunci acea operaţie de apendicită trebuie făcută ca la carte, conform standardului şi omul nu e chemat de acasă cu materiale sanitare, cu medicamente. I se asigură acel serviciu medical la standardul pe care l-am stabilit. Nu e plăcut, nu e popular, dar e real şi adevărat', a mai spus Nicolăescu.

Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, se află la Sighişoara la consultarea specialiştilor în domeniul medical în legătură cu definitivarea unor proiecte de acte normative.

În cadrul discuţiilor sunt abordate direcţiile de reformă privind restructurarea şi reorganizarea sistemului sanitar, proiectul pilot de creştere a veniturilor medicilor din unităţile sanitare publice cu paturi, legea răspunderii civile a personalului medical (malpraxis), proiectul de modificare a statutului spitalelor, principii şi elemente definitorii ale pachetului de servicii medicale de bază.

La dezbaterea de la Sighişoara participă reprezentanţi ai sistemului sanitar din judeţele Mureş, Alba, Braşov, Sibiu, Covasna şi Harghita, precum şi angajaţi ai direcţiilor de sănătate publică, preşedinţii caselor judeţene de asigurări de sănătate, managerii spitalelor publice, reprezentanţi ai Colegiului Judeţean al Medicilor, ai Colegiului Judeţean al Farmaciştilor, ai Asociaţiilor judeţene ale pacienţilor, ai societăţilor şi patronatelor judeţene ale medicilor de familie, ai organizaţiilor sindicale judeţene.

Sursa:
http://www.agerpres.ro/media/index.php/ ... -baza.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Sep 11, 2013 6:46 pm

Numele meu este NCB si din martie 2008 dedic cateva ore pe zi (fiecare zi!), in regim de voluntariat, campaniei pentru cauza luptei cu infertilitatea. Nu am calculat cate mii de ore din viata mea sunt „stocate” in aceasta caampanie (atentie, nu vorbesc de forum / platforma web, care este doar partea vizibila a aisbergului), poate o sa o fac candva, intr-un moment de bilant.

Vreau o jumatate de ora din viata voastra.

Peste cateva saptamani voi naste si, inevitabil, voi putea dedica mai putin timp campaniei (nu, in niciun caz nu o voi abandona, Asociatia este celalalt copil al meu!).

Vreau sa imi fac datoria pana la capat si sa incercam in extremis salvarea Subprogramului FIV, pentru care s-a muncit atat de mult si care a avut rezultate atat de minunate!

Eu sunt acum intr-o perioada foarte incordata in plan personal, multe decizii vitale de luat intr-un termen foarte scurt, dar trebuie sa duc la capat actiunea de advocacy pe Subprogram.

Am nevoie de voi. Nu mai zic de cauza si de cuplurile hipofertile. Eu, personal, am nevoie de implicarea voastra. Ma ajutati? Aveti toate detaliile in acest link: viewtopic.php?f=9&t=456

Va rog sa nu ma lasati sa vorbesc de una singura si de data asta...

Va rog sa imi raspundeti aici sau pe topicul dedicat.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Sep 16, 2013 5:20 am

Oameni buni,a inceput campania de scrisori catre ministrul Sanatatii: viewtopic.php?f=9&t=456&start=40

Scrieti sau nu scrieti? [floare]

* * *

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”