SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
DUMI

Re: Normele metodologice ale Subprogramului FIV!

Post by DUMI » Tue May 31, 2011 1:14 pm

dupa data de 15 :ymdaydream:

multumesc mult, ca sunt foarte zapacita.........
mamica unui baietel superb!

laura_voinicu

Post by laura_voinicu » Tue May 31, 2011 2:33 pm

Buna ziua dragelor!
Desi sunt noua pe acest forum , va urmaresc de la inceputuri ..... azi mi-am zis sa scriu si eu....legat de subprogramul Fiv

Azi am fost sa iau adeverinta de la Casa de Sanatate , mi-au dat-o in 5 minute maxim , dar bineinteles nu scrie pe ea ca sunt asigurata de min 2 ani , le-am zis ce si cum , dar ei sustin ca este bine ca au mai dat la cineva :)) , ei nu stiu ce ordin este asa ca dau cum au ei tip , ca este ceva precompletat , te doare capul cu astia , maine ma duc din nou . Ziceau sa pun in spate adev de la servici de cand sunt salariata .
Va rog dati-mi si mie un link de la MS cu cerintele ca sa le listez sa le arat . As mai avea vreo 2 intrebari :D
Se stie care sunt clinicile care intra in program , au primit aprobarea de MS? AMH si FSH in ce zi de Cm se face ? daca nu am cm (sunt in amenoree de ceva luni , de fapt asta este probelema mea de infertilitate) cum oare sa procedez ??, eu am programare pe 13 la dr si as vrea sa am analizele si dosarul complet pana atunci .

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue May 31, 2011 3:25 pm

Laura, welcome! @};- Chiar daca ne *cunoastem* de atata amar de ani, iti zic si tie ce zic tuturor: citeste topicul integral, exista raspunsuri la intrebari (pe analize exista topic separat, citeste-l si pe acela).
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue May 31, 2011 3:26 pm

Si vestea buna a acestei ultime zile de mai. S-au publicat normele in Monitorul Oficial.

Image

Daca are cineva acces la MonOf de azi, este rugat sa redea aici normele in varianta finala, oficiala.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue May 31, 2011 3:31 pm

Inca nu am citit sa vad modificarile, dar inteleg ca acestea sunt minore si ca nu vor exista intarzieri in calendar. Practic, doar pentru clinici s-a decalat oficial, noul termen de depus dosarele de intrat in program de catre clinici este 1 - 8 iunie (dar neoficial clinicile au respectat fostul termen, deci dosarele sunt deja depuse, azi la pranz zece clinici depusesera dosarul), insa pentru pacienti ramane acelasi termen pentru inceperea depunerii dosarelor la clinici: dupa 15 iunie.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue May 31, 2011 3:31 pm

Deci, gata: e oficial! [bebeou]

Sa fie intr-un ceas bun! %%-

corinuka_g

Post by corinuka_g » Tue May 31, 2011 4:36 pm

buna fetelor!
cam asta e ce-am gasit eu:

Ordin Nr.765 din 27.05.2011
privind aprobarea Normelor metodologice pentru realizarea şi raportarea activităţilor specifice în cadrul subprogramului de fertilizare in vitro şi embriotransfer
ACT EMIS DE: Ministerul Sanatatii
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 378 din 31 mai 2011
Văzând propunerea Comisiei de specialitate obstetrică-ginecologie a Ministerului Sănătăţii nr. 15.082 din 4 martie 2011, precum şi Referatul de aprobare nr. Cs.A. 6.006/2011 al Serviciului pentru programe de sănătate,

având în vedere prevederile Hotărârii Guvernului nr. 1.388/2010 privind aprobarea programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012, cu modificările ulterioare, şi ale Ordinului ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.591/1.110/2010 pentru aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012, cu modificările şi completările ulterioare,

în temeiul art. 7 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 144/2010 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare,

ministrul sănătăţii emite următorul ordin:
Articolul 1: Se aprobă Normele metodologice pentru realizarea şi raportarea activităţilor specifice în cadrul subprogramului de fertilizare in vitro şi embriotransfer, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul 2: Direcţiile de specialitate din cadrul Ministerului Sănătăţii, direcţiile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti, precum şi unităţile sanitare implicate vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
Articolul 3: Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Ministrul sănătăţii,
Cseke Attila
ANEXĂ Normele metodologice pentru realizarea şi raportarea activităţilor specifice în cadrul subprogramului de fertilizare in vitro şi embriotransfer.
Bafta! %%- :ymapplause:

corinuka_g

Post by corinuka_g » Tue May 31, 2011 4:42 pm

iar aici am gasit si normele:
http://www.slideshare.net/SOSInfertilit ... rtilitatea" onclick="window.open(this.href);return false;

DUMI

Post by DUMI » Tue May 31, 2011 5:00 pm

DOAMNE FETELOR, PLANG DE BUCRURIE.............SA FIE INTR-UN CEAS BUN [bebeou]
mamica unui baietel superb!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue May 31, 2011 5:46 pm

corinuka_g wrote:iar aici am gasit si normele:
http://www.slideshare.net/SOSInfertilit ... rtilitatea" onclick="window.open(this.href);return false;
Acela e contul SOSI pe slideshare - deci in link sunt normele initiale, care au fost publicate pe site-ul MS.

Acum ne trebuie cele definitive, publicate azi in Monitorul Oficial.

Nu lucreaza nimeni intr-o institutie abonata la MOf, varianta electronica?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

lelu

Post by lelu » Tue May 31, 2011 5:54 pm

RalucaBonzi wrote:... Practic, doar pentru clinici s-a decalat oficial, noul termen de depus dosarele de intrat in program de catre clinici este 1 - 8 iunie (dar neoficial clinicile au respectat fostul termen, deci dosarele sunt deja depuse, azi la pranz zece clinici depusesera dosarul)
As putea sa ciesc undeva lista acestor clinici inscrise in program?

Multumesc

corinuka_g

Post by corinuka_g » Tue May 31, 2011 6:01 pm

imi pare rau, v-am zis ca doar asta am gasit...
si nu suntem abonati la MOf din pacate, sorry...

Beatrix

Post by Beatrix » Tue May 31, 2011 6:16 pm

http://www.legex.ro/Norma-Nr.0-din-27.0 ... 12692.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue May 31, 2011 7:23 pm

lelu wrote:
RalucaBonzi wrote:... Practic, doar pentru clinici s-a decalat oficial, noul termen de depus dosarele de intrat in program de catre clinici este 1 - 8 iunie (dar neoficial clinicile au respectat fostul termen, deci dosarele sunt deja depuse, azi la pranz zece clinici depusesera dosarul)
As putea sa ciesc undeva lista acestor clinici inscrise in program?

Multumesc
Le vei putea citi, dar dupa 10-12 iunie, pe site-ul MS.

Una din cele cateva schimbari minore din norme este exact modificarea calendarului depunerii dosarului de intrare in program de catre clinici:
(2) Depunerea dosarelor pentru includerea unităţilor sanitare în subprogramul FIV/ET se realizează la registratura din cadrul Ministerului Sănătăţii, în perioada 1-8 iunie 2011.
Deci, desi clinicile au respectat fostul calendar si au depus deja dosarele, abia dupa expirarea termenului oficial se va proceda la selectie. Apoi trebuie sa existe si un ordin de ministru semnat iar clinicile aprobate pentru a intra in program pot incepe sa primeasca dosare de la pacienti. Acestea vor fi anonimizate si depuse la registratura MS, iar comisia le va examina in ordinea depunerii.

Eu am neoficial informatia ca exista zece dosare depuse si am ales sa v-o spun, pentru ca e o veste buna (va reamintesc ca la inceput toata lumea spunea "uh, dar nu va intra nicio clinica privata in program" - eu am zis ca asa o oportunitate nu se pierde:). Ah, unele clinici mai mici/recente au anuntat deja in presa locala ca nu vor incerca sa intre in program, pentru simplul fapt ca nu indeplinesc conditiile, nu au efectuat 50 de fiv-uri de la 1 ianuarie 2011.

simi

Post by simi » Tue May 31, 2011 8:11 pm

Ce se mai aude pe la minister?
Au publicat in monitor?

Beatrix

Post by Beatrix » Tue May 31, 2011 8:15 pm

Simi, da.

http://www.legex.ro/Norma-Nr.0-din-27.0 ... 12692.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

simi

Post by simi » Tue May 31, 2011 8:27 pm

Trebuie si spermograma facuta?

Bubu

Post by Bubu » Tue May 31, 2011 8:38 pm

Buna, fetelor.
Deci.....am mai facut un pas.
In legatura cu faimoasa adeverinta, am fost ieri la CAS, am facut o cerere in care am precizat exact cerintele Ministerului Sanatatii. Urmeaza ca maine sa merg din nou la CAS sa iau adeverinta.
In legatura cu spermograma, cred ca medicul poate sa iti spuna. In cazul nostru, sotul a facut din ianuarie pana acum 2 spermograme ( am facut doua inseminari artificiale).
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue May 31, 2011 9:08 pm

RalucaBonzi wrote:Si vestea buna a acestei ultime zile de mai. S-au publicat normele in Monitorul Oficial.
simi wrote:Ce se mai aude pe la minister?
Au publicat in monitor?
Simi, din respect pentru oamenii care, in regim de voluntariat, obtin informatiile si organizeaza comunicarea pe acest forum, adesea in detrimentul activitatilor lor profesionale si al vietilor lor de familie, te rog sa citesti mai intai informatiile inainte de a sari cu intrebarile.

Pe bune, in contextul actualei pagini intrebarea ta ar fi comica, daca nu as fi eu obosita. ...Dar sunt.

cristina_p_20

Post by cristina_p_20 » Tue May 31, 2011 9:26 pm

Buna seara!!! in primul rand MULTUMIM SOS Infertilitatea pt victoria materializata astazi!
iar pentru toate cuplurile interesate, puteti accesa site-ul monitorului oficial, iar la categoria e-monitor veti putea vizualiza si MO nr. 378/31.05.2011. varianta pe site se pastreaza doar cateva zile asa ca incerc sa vb la monitorul oficial cu cineva pentru a face rost de el in format electronic, cat mai curand posibil si-l voi trimite celor de la SOSI. asta in cazul inc are nu va fi altcineva mai iute de "picior" sa puna la dispozitie mai repede documentul.
site-ul este: http://www.monitoruloficial.ro/RO/artic ... --339.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bafta multa!

Post Reply