Subprogramul, incotro?!

Prima editie a Subprogramului FIV.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Subprogramul, incotro?!

Mesajde N.C.B. » Mie Mar 06, 2013 9:15 pm

Sunt foarte emotionata!

Ce avem noi aici?

Da, da, da! Proiect de Hotarare de Guvern privind aprobarea programelor naţionale de sănătate pentru anii 2013 şi 2014. [great]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Re: Ce avem noi aici?!

Mesajde N.C.B. » Mie Mar 06, 2013 9:17 pm

3. Programul naţional de transplant de organe, ţesuturi şi celule de origine umană

Obiective:
a) creşterea numărului de donatori vii, donatori aflaţi în moarte cerebrală, precum şi de donatori fără activitate cardiacă;
b) coordonarea activităţilor de transplant;
c) asigurarea testării imunologice şi virusologice a potenţialilor donatori, precum şi a receptorilor;
d) asigurarea supleerii fiziologice a organelor aflate în insuficienţă cronică ireversibilă şi/sau înlocuirea ţesuturilor nefuncţionale prin transplant de organe, ţesuturi şi/sau celule;
e) evaluarea periodică a pacienţilor transplantaţi;
f) crearea şi gestionarea unei baze de date informatice pe teritoriul României privind persoanele fizice care şi-au dat acceptul pentru a dona celule stem hematopoietice;
g) tratamentul infertilităţii cuplului.

Structură:
5.1. Subprogramul de transplant de organe, ţesuturi şi celule de origine umană;
5.2. Subprogramul de transplant de celule stem hematopoietice periferice şi centrale;
5.3. Subprogramul de fertilizare in vitro şi embriotransfer.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mar 06, 2013 9:21 pm

Sunt foarte emotionata, cum ziceam!

Nu e vorba "doar" de inca doi ani de Subprogram, nu e vorba "doar" de inca alte sute de bebelusi ce se vor naste! Ceea ce cred ca, de fapt, conteaza cel mai tare si mai tare este aceasta continuare istorica, in urma careia nu cred ca va mai exista cale de dat inapoi! Subprogramul 2011 - 2012, cu toate imperfectiunile lui, nu va ramane un episod izolat, ci a fost temelia pe care se va construi NORMALITATEA in viitor.

Uh!! Sampanie!! :ymapplause: :YMPARTY: [cloud9]

* * *

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Mar 06, 2013 9:40 pm

Super super super!! Felicitari!
O veste minunata , ma bucur foarte mult!
:YMPARTY:
[great] [great] [great]
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

moni

Mesajde moni » Mie Mar 06, 2013 9:41 pm

Feliciiiiiiiitari feteloooooooor!!!!!! [majoreta] Bravooooooo!!!!!!!!!! [cloud9]
Imagine
Eu: 32 ani, PCOS
Sotul : 37 ani, Oligoastenoteratospermie severa
Fiv -ICSI - august 2013, Medlife, reusit

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Mar 06, 2013 9:41 pm

Wow, felicitari!!! O super veste! [majoreta] [majoreta] [majoreta]
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mar 06, 2013 9:53 pm

Atentie, e proiectul de HG, inca nu s-a publicat in MOf, dar daca e trecut Subprogramul in proiect, e practic prevalidat. Singura necunoscuta ramane bugetul.

Pentru mine ce conteaza cel mai tare este CONTINUITATEA. Daca nu obtineam continuitatea, pierdeam totul. Si nu stiu cine ar mai fi avut puterea sa o ia de la capat, sa forteze reintroducerea pentru 2015-2016... Asa, cum ziceam: uuuuufff! :YMPEACE: Poa' sa-mi pice maine o caramida-n cap, din momentul asta consider ca mi-am facut datoria. Pot sa ma pensionez! :)

Sa vina next generation de activiste, de tinere si energice IVF advocates! :ymhug:

* * *

moni

Mesajde moni » Mie Mar 06, 2013 10:12 pm

N.C.B. scrie:APot sa ma pensionez! :)

Sa vina next generation de activiste, de tinere si energice IVF advocates! :ymhug:

Nuuuuuuuu!!! NU puteti abdica acum :ymhug: !!!!!!!!!!.... [floare] [floare] [floare]
Imagine
Eu: 32 ani, PCOS
Sotul : 37 ani, Oligoastenoteratospermie severa
Fiv -ICSI - august 2013, Medlife, reusit

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mar 06, 2013 10:19 pm

A luat-o la vale!! Cum-necum, doi ani de acum inainte va exista finantare iar apoi greu se va mai justifica intreruperea.

Romania va intra si va ramane intr-o normalitate. Mai "romaneasca", mai chinuita, mai partiala, dar va exista temelia pe care sa se construiasca!

Sunt cinci ani zilele astea de la primele petitii ale (ceea ce avea sa devina) SOSI catre Ministerul Sanatatii, primele au fost expediate pe 13 martie 2008 si concepute cu cateva zile inainte. Cinci ani batuti pe muchie. Se incheie o etapa.

* * *

blue eyes

Mesajde blue eyes » Mie Mar 06, 2013 10:21 pm

felicitari si multumim din suflet! [floare] sunteti deosebite....
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mar 06, 2013 10:29 pm

N.C.B. scrie:Sunt cinci ani zilele astea de la primele petitii ale (ceea ce avea sa devina) SOSI catre Ministerul Sanatatii, primele au fost expediate pe 13 martie 2008 si concepute cu cateva zile inainte. Cinci ani batuti pe muchie. Se incheie o etapa.

Hai, daca tot sarbatorim, sa dam si un link spre forumul unde am inceput (si de unde am fost banate): http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117821&whichpage=1

Ma uitam acum cu nostalgie (eu eram gravida atunci): aproape toate fetele care scriau atunci acolo sunt mamici in prezent!... Am mai ramas doar cateva childless, fete dragi mie: Claudia, Felicia, Mihaele...

Habar n-aveam ce avea sa urmeze...

* * *

blue eyes

Mesajde blue eyes » Mie Mar 06, 2013 10:50 pm

Raluca :ymhug: prin buget te referi pt cate dosare vor fi bani, nu?
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Mar 07, 2013 8:45 am

Felicitari! Este o mare reusita pentru SOSI si un pas spre normalitate facut de Romania! :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Joi Mar 07, 2013 12:03 pm

Felicitari! Ma bucur pentru Romania.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 07, 2013 6:13 pm

Ministerul Sănătăţii a stabilit modul de finanţare al programelor de sănătate

Un proiect de hotărâre de guvern supus dezbaterii publice pe site-ul Ministerului Sănătăţii stabileşte sursele de finanţare pentru programele naţionale de sănătate.

Astfel, programele de sănătate publică, cum ar fi cel de HIV/SIDA sau cel de tuberculoză urmează să fie finanţate în perioada 2013/2014 din bugetul de stat, în timp ce programele curative, cum este considerat programul naţional de oncologie, vor beneficia de finanţare de la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS).

Potrivit documentului, vor fi redefinite atribuţiile Ministerului Sănătăţii şi cel al CNAS în ceea ce priveşte finanţarea, gestionarea resurselor şi derularea programelor naţionale de sănătate.

Mai precis, Ministerul Sănătăţii îşi va asuma responsabilitatea pentru prevenirea, supravegherea şi controlul bolilor transmisibile (vaccinare, HIV, tuberculoză, infecţii nosocomiale), pentru prevenirea, supravegherea şi controlul bolilor precum cancerul de col uterin, bolile mintale, transplantul de organe şi bolile endocrine. De asemenea, Ministerul Sănătăţii va fi responsabil de promovarea unui stil de viaţă sănătos. În plus, va asigura servicii de sănătate publică specifice precum transfuziile de sânge, dar şi sănătatea mamei şi copilului.

De cealaltă parte, bugetul CNAS va finanţa programele de sănătate curative care au drept scop asigurarea tratamentului specific în cazul bolilor cu impact major asupra sănătăţii publice, printre care programul naţional de boli cardiovasculare, cel de oncologie sau cel de diabet zaharat. De asemenea, protezele auditive ale pacienţilor vor fi asigurate, în continuare, de către CNAS.

Totodată, hotărârea de guvern prevede înfiinţarea Agenţiei Naţionale de Programe, ca structura independentă în cadrul Ministerului Sănătăţii, organizarea licitaţiilor centralizate de către minister, dar şi armonizarea mecanismului de prescriere electronică (reţete electronice) şi plata furnizorilor de medicamente în termen de maximum 60 de zile.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mar 09, 2013 12:24 pm

http://www.realitatea.net/fertilizare-in-vitro-fara-finantare-suntem-singura-tara-din-europa-in-aceasta-situatie_1129310_video.html#view

Unul din cinci cupluri din România are probleme de fertilitate. Andreea are 33 de ani şi suferă de endometrioză, o afecţiune care nu îi permite să devină mamă pe cale naturală. Anul trecut, i-a fost aprobat dosarul pentru a intra în programul naţional de fertilizare in vitro, finanţat de ministerul sănătăţii. Nu a primit niciun ban.

"Dacă programul nu va continua, pentru mine va înseamna o dezamăgire pentru că plătesc contribuţiile la sănătate. Investigaţiile costă câteva mii de euro bune. Avem şi credite, banii de care v-am spus că i-am folosit pentru investigaţii au fost din credite", a spus Andreea, una dintre beneficiarele programului.

Alte câteva sute de persoane se află pe aceeaşi listă de aşteptare.

"Trebuie să continue, pentru că altfel am fi singura ţară unde Europa nu există niciun sprijin pentru pacienţii hiperfertili care sunt contributori la asigurările de sănătate. În România, această finanţare este parţială si este cea mai slabă din întreaga Uniune Europeană", spune Nicoleta Cristea-Brunel, preşedinte asociaţia SOS Infertilitatea.

"Suntem în faza de revizuire a programelor. Când ele vor fi gata la 1 aprilie, atunci o să vedeţi dacă sunt sau nu sunt bani", a declarat Eugen Nicolăescu, ministrul Sănătăţii.

Ajutorul statului înseamnă 1.500 de euro din costul procedurii de fertilizare. Analizele, ecografiile şi tratamentul medicamentos sunt suportate din buzunarul pacienţilor.

"Suntem singura ţară din Europa unde se asigură un singur ciclu şi la care la momentul ăsta programul e nefuncţional. Inclusiv în Polonia, unde au fost diverse dispute cu Biserica Catolică legate acest program, la momentul ăsta sunt trei cicluri acoperite de fertilizare in vitro", a spus Dragoş Albu, medic primar obstetrică ginecologie.

Din 2011, de când a debutat programul de fertilizare s-au născut 101 bebeluşi iar alţi 150 urmează să vină pe lume în lunile următoare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

butzi

Mesajde butzi » Lun Mar 11, 2013 3:05 pm

Felicitari! ..si multumim!!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mar 22, 2013 10:45 pm

Am aflat ca luni va avea loc la Ministerul Sanatatii o conferinta de presa pe tema programelor nationale de sanatate.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mar 23, 2013 1:22 pm

Cine vine luni la dezbatere? Scrieti-ne, va rugam, aici sau la contact@vremcopii.ro @};-

ANUNŢ

În baza prevederilor Legii nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, Ministerul Sănătăţii organizează, luni, 25 martie 2013, ora 16.00, la sediul Ministerului Sănătăţii, sala de consiliu, o dezbatere publică având ca temă proiectul de Hotărâre a Guvernului privind aprobarea programelor naţionale de sănătate pentru anii 2013 şi 2014.

Menţionăm că proiectul de act normativ poate fi vizualizat la adresa de web: www.ms.ro, rubrica Legislaţie – Transparenţă decizională.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Mar 25, 2013 6:37 pm

Nu si-a anuntat nimeni, dintre persoanele interesate direct de soarta Subprogramului, prezenta la dezbatere. Ne zicea cineva pe FB ca sa iesim in strada, sa facem un mars de protest, cu prezenta masiva, pe tema finantarii tratamentelor pentru infertilitate. ...Am ras. Cu foarte multa amaraciune.

* * *

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”