MS: 250 de cupluri vor face FIV compensat in 2010 (amanat)

Prima editie a Subprogramului FIV.
cristinici

Re: Incepe programul pilot al Ministerului Sanatatii!

Mesajde cristinici » Lun Ian 04, 2010 6:45 pm

" La multi ani!" si un An nou plin numai de bucurii si de copii frumosi si sanatosi.

Cum credeti ca cei de la Ministerul Sanatatii vor putea contoriza daca ai mai facut sau nu FIV? Clinicile din tara vor pune la dispozitia lor baza de date a celor care au facut FIv la ei? Oricum pe fetele care au facut FIV in strainatate nu cred ca au cum sa le verifice. Probabil se va da o declaratie pe proprie raspundere.
As vrea sa stiu daca se va lua in calcul si in ce masura salarriile celor 2 soti.
Ma intereseaza acest subiect nu pt mine, deoarece e prea tarziu in cazul meu (fetele mai vechi stiu asta, nici varsta , nici nr FIV-urilor nu ne mai califica pt aceasta competitie) ci pt cumnatii mei care au descoperit de curand ca nu au alta sansa decat FIV.
Multumesc pentru tot ce faceti.
cristinici

Elena

Mesajde Elena » Lun Ian 04, 2010 9:36 pm

Buna tuturor si La Multi Ani!

Ca si voi ne-am bucurat nespus, ma refer la sotul meu si la mine, pentru demararea acestui program si incescam sa aflam cat mai multe detalii despre posibilitatea de a beneficia de aceasta fertilizare gratuita. Stiti cumva nume de clinici in Bucuresti care sunt "avizate de Ministerul Sanatatii si unde se pot depune dosarele pentru acest proiect?

Va multumesc mult si va doresc tuturor bebelusi frumosi si sanatosi,
:-*

ela2009

Re: Criteriile (neoficiale inca) pentru eligibilitatea FIV

Mesajde ela2009 » Lun Ian 04, 2010 9:58 pm

Daca sotului meu(azoospermie) nu i se gasesc spermatozoizi la recoltare putem intra in acest program gratuit folosind un donator? Va multumesc!

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Ian 04, 2010 10:30 pm

La multi ani tuturor!

Cristinici, inca nu s-au vehiculat informatii de niciun fel si in niciun sens despre situatia financiara a cuplurilor. Ramane ca rudele tale sa urmareasca forumul si vor afla cu siguranta informatiile necesare in timp util.

Elena, clinicile care pot face fiv sunt cele ACREDITATE de catre Ministerul Sanatatii si respectiv AUTORIZATE de catre Agentia Nationala de Transplant. Sa intri pe site-ul agentiei www.transplant.ro si sa cauti lista clinicilor. In cazul in care pagina lor nu merge sau nu este actualizata, poti sa soliciti la orice clinica sa iti arate o copie dupa acreditarea lor. De obicei le au afisate in locuri vizibile, iar daca nu - este dreptul tau sa ceri sa vezi o copie a unui astfel de act.

Succes!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 05, 2010 3:29 pm

Buna ziua

Dorim sa va informam ca Asociatia SOS Infertilitatea detine doar un sediu social si din aceasta cauza nu va putem oferi consultanta la sediul asociatiei. Va oferim consultanta doar online, atat cat ne permite si noua timpul liber pe care il acordam in totalitate campaniei si dumneavoastra.

Inscrierea in asociatie este de un real ajutor pentru noi, deoarece asa vom arata cat de multe persoane sunt afectate de infertilitate, dar dorim sa precizam ca aceasta inscriere nu va faciliteaza cu absolut nimic inscrierea si nici acceptarea dosarelor dumneavoastra in programul pilot demarat de Ministerul Sanatatii.

Va asteptam sa deveniti membri activi ai asociatiei SOS Infertilitatea, deoarece impreuna vom putea continua demersurile pentru ca acest program pilot sa se transforme in viitor intr-un program care sa finanteze toate cuplurile afectate de infertilitate.

Va multumim.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Elena

Mesajde Elena » Mar Ian 05, 2010 8:25 pm

Multumesc mult pentru raspuns Beatrix. din pacate nu merge site-ul dar mi-am facut programare pentru joi 7 ianuarie la o clinica medicala la un medic gineco specializat in fertilizari si sper sa aflu cat mai multe detalii si eventual sa reusesc sa depun dosarul.
Va voi tine la curent si va voi informa pe masura ce aflu si eu detalii.
Va pup si va dorec mult mult noroc si sa va dea Dumnezeu bebelusi tuturor

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 05, 2010 8:58 pm

Avem un nou articol pe blog www.infertilitate.com - noul ministru al Sanatatii a amintit azi de programul FIV in prioritatile MS pentru anul 2010.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Criteriile (neoficiale inca) pentru eligibilitatea FIV

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Ian 09, 2010 2:25 pm

Ela, nu stim, nu s-a stabilit inca, probabil ca nu. Dar daca tu esti ok pentru donator se recomanda inseminarea, sunt sanse foarte mari. Numai bine!

Later edit: MS a anuntat reportarea acestui program pentru anul 2011.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

AncaBB

Mesajde AncaBB » Lun Ian 11, 2010 9:04 pm

Nu-mi vine sa cred ca se intampla.Mi-e frica sa sper! Sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem visul! Cand o sa aflam noi detalii?Doamnele de la asociatie stiu ca sunteti si voi ocupate ca noi toate sau mai mult, dar nu ne lasati acum.N-am nici o incredere in minister si in guvern si in politicieni si in administratie, as sterge cu ei pe jos,dar daca ma ajuta Dumnezeu si fac un copilas tac si nu mai zic nimic,macar stiu de ce am platit o viata taxe!!
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Ian 11, 2010 11:08 pm

pva78 scrie:impreuna cu sotia am trecut peste primul fiv esuat ne indreptam spre al doilea care sper sa fie cu succes ,despre programul oferit de ministerul sanatatii este tot la stadiul de proiect sa le fie rusine acestor politicieni de carton
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

jnrcristi

programul de fertilizare in vitro

Mesajde jnrcristi » Dum Ian 17, 2010 9:21 am

as dori sa aflu ce clinici sunt avizate pentru programul de fertilizare in vitro si actele necesare pentru dosar

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 17, 2010 11:48 am

Asociatia "SOS Infertilitatea" continua sa scrie Ministerului Sanatatii, dar noutati notabile nu sunt! "Se lucreaza". Nu putem decat sa continuam sa facem presiuni.

Jnrcristi, inca nu e oficial, dar se pare ca e vorba despre TOATE clinicile acreditate sa faca fiv din Romania, de stat si private. Se pare ca dosarele vor fi depuse prin clinici, adica medicul cuplului atesta ca da, cuplul sufera de infertilitate, singura sansa e fiv etc., se face dosarul care pleaca la comisia MS, iar apoi, DACA respectivul cuplu este selectionat, fiv-ul la respectiva clinica va fi subventionat (in limita a 2000€, caci bugetul total e de 500.000€ si vor fi 250 de cupluri). Asociatia noastra militeaza ca acel criteriu care face diferenta intre dosare "egale" sa fie criteriul veniturilor, sa fie alese cuplurile care altfel nu ar avea cum sa faca fiv. Vedem, speram sa reusim sa impunem aceasta viziune, caci altfel nu stiu ce criteriu credibil s-ar putea gasi pentru a alege dintre dosarele eligibile, care in mod clar vor fi mai mult de 250. Deocamdata, repetam: nimic nu e oficial, MS e in faza de stabilire a procedurii. Noi facem tot ce tine de noi si va vom tine la curent.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Ian 27, 2010 9:06 pm

Cum am vazut ca se tot tergiverseaza, Asociatia "SOS Infertilitatea" a inaintat oficial Ministerului Sanatatii o serie de propuneri privind eligibilitatea cuplurilor. Nu stim ce se va alege de ele (nu are rost sa enuntam aici propunerile, nu pot semana decat confuzie, intrucat foarte probabil nu va ramane asa - va asiguram doar ca propunerile noastre sunt in interesul cuplurilor infertile), dar macar sa aiba MS o baza de plecare, sa faca odata ceva, ca stau banii aia alocati blocati, iar sute de cupluri infertile asteapta!!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ami399

Mesajde ami399 » Dum Ian 31, 2010 3:21 pm

cand incepe programul pilot ?

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Feb 03, 2010 9:55 pm

Nu exista informatii noi. Asa cum am spus in zecile poate sutele de mailuri la care am raspuns: nu exista informatii suplimentare daca ne scrieti in privat, fie pe mail, fie in pm. Absolut tot ce stim noi facem public. Nu stiu daca va dati seama, dar tot ce facem consuma foarte mult timp, de aceea preferam comunicarea publica.

Noi, SOS Infertilitatea, am scris la Ministerul Sanatatii o serie de propuneri, nu au dat nici un semn. Le-am scris din nou - nimic. Am scris cerand macar nr. de inregistrare pentru propunerea noastra - liniste deplina. Dar avem ac de cojocul lor, ne scarpinam olteneste: scriem la Secretariatul General al Guvernului si cerem informatia, ei o cer de la Ministerul Sanatatii care nu are incotro si finalmente raspunde. Caci asa merg lucrurile.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Feb 07, 2010 3:27 pm

Insistam sa primim un feedback de la MS, deocamdata nimic. Am scris Secretariatului General al Guvernului.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Exista bugetul pt programul pilot al Ministerului Sanatatii!

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Feb 12, 2010 4:19 pm

Asociatia "SOS Infertilitatea" a obtinut la Parlamentul European sprijinul a cinci eurodeputati care vor scrie Ministerului Sanatatii pentru a cere accelerarea programului privind fertilizarea in vitro. Sa speram ca macar lor le vor raspunde la mesaje.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Programul pilot FIV al Ministerului Sanatatii

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Feb 17, 2010 7:21 pm

Multumim lui Alif pentru ca ne-a semnalat o scurta interventie media recenta a ministrului sanatatii pe tema programului FIV, am recuperat captura si am postat-o pe blog: http://infertilitate.com/2010/02/17/scu ... ramul-fiv/

Deci, in continuare nimic concret, este "in analiza". Trebuie sa continuam sa ne facem auziti, sa nu lasam subiectul sa se "raceasca".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Feb 24, 2010 8:35 am

RalucaBonzi scrie:Insistam sa primim un feedback de la MS, deocamdata nimic. Am scris Secretariatului General al Guvernului.

Hahaha, MS ne-a raspuns in scris: ne-a spus ca inca nu sunt amanunte concrete despre program, iar pentru nr. de inregistrare a propunerii noastre ne-au zis sa ne adresam Registraturii. :)) Dom'le, nici nu ne trecuse prin cap varianta asta! Ca parca noi de drag ne adresasem via SGG, nu pentru ca cei care ar fi trebuit sa ne furnizeze numarul nu ne-au raspuns la mesajele anterioare repetate.

Nu-i nimic: le-am scris din nou, tot in baza Legii 544/2001, privind accesul la informatiile de interes public.

E razboiul nervilor si al rabdarii, dar noi care luptam cu infertilitatea suntem calite.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Feb 26, 2010 9:52 am

Dupa lupte seculare si mesaje insistente, am reusit sa dam cumva de urma propunerii noastre adresate Ministerului Sanatatii, adica sa aflam ca de fapt (asa cum banuiam, de aia am tot insistat) nu fusese inregistrata pe 27 ianuarie, cand am adresat-o. Am retransmis-o si a fost inregistrata oficial cu data de ieri:

Revenind la propunerea dvs, aceasta a fost inregistrata cu nr 14763/ 25.02.2010 si va fi inaintata comitetului de lucru pe programul de fertilizare in vitro.

Asa merg lucrurile in Romania, trebuie sa ne consolam cu traditionalul "mai bine mai tarziu decat niciodata"...
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie