Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
Caress

Re: Sa ne cunoastem

Post by Caress » Fri Jul 15, 2011 12:26 pm

dariana13 wrote:Buna fetelor
Eu intru destul de rar pe forum, azi am intrat sa o votez pe Elena si sa vad cum stau lucrurile cu programul FIV. Succes tuturor si celor care au intrat in program si celorlalte.
Nu ma pot abtine sa nu va impartasesc ceva din experienta vietii mele.
M-am inscris pe forum in oct.2009 cand scriam aici la ,,sa ne cunoastem,, ca am 41 ani, ca-mi doresc un copil de 19 ani, si am 5 sarcini oprite in evolutie (4 foarte mici si 1 la 16 saptamani).
Scriu azi la aproape 2 ani de atunci, deci am 43 ani, sotul 49 ani, ne dorim copii de 21 de ani si azi sunt [gravi] in saptamana 27, cu un baietel la purtator.
Asteptam cu nerabdare sa treaca timpul, dar ce mai conteaza daca tot am asteptat 21 ani. Asteptam fiecare eco sa-l vedem, si mai ales asteptam sa-l tinem in brate.
Va doresc tuturor sa aveti rabdare, sa aveti incredere in DD, sa nu renuntati niciodata la visele voastre, sa sperati, si nu uitati ca sunt si minuni care ni se pot implini chiar noua. Eu anul trecut am renuntat la orice investigatii, la orice tratament, dar nu la ideea de a fi mama. Speram ca intr-o zi sa reusesc, dar vedeam destul de sumbra reusita.
( recomandarea fiind FIV la Viena cu analiza genetica a embrionului, financiar nu-mi permit).
Va pup pe toate.

Wooooowwwww! Dariana, felicitari!!! M-ai impresionat foarte mult si mi-ai dat putina sperata prin povestea ta! Super!

Giorgia

Post by Giorgia » Fri Jul 29, 2011 6:03 pm

Sa ma prezint si eu.
Sunt Giorgia si am 27 de ani. Eu si sotul meu incercam sa ne marim familia de mai bine de 1 an. Dupa zeci de vizite la diversi medici si analize peste analize am aflat ca problema noastra este o oligospermie severa, cauzata de un deficit secundar controlului prost efectuat prin FSH (inhibina mult sub limita de jos). Inhibina e un marker al spermatogenezei si, din pacate, e foarte greu de readus pe linia de plutire (singurul tratament existent momentan ar avea ca scop sporirea productiei de FSH, insa are costuri foarte mari si se intinde pe o perioada de mai multi ani, in care este posibil ca productia de spermatozoizi sa se apropie de 0), asa ca am fost sfatuiti sa nu mai pierdem timpul si sa trecem direct la FIV + ICSI.

Din fericire, in urma cu cateva zile am primit vestea ca am fost acceptati in programul national de FIV/ET si speram ca in toamna aceasta sa incepem procedura.

Sper sa revin in cateva luni cu o veste mare. :ymdaydream: [gravida]
Last edited by Giorgia on Sat Aug 27, 2011 1:34 pm, edited 2 times in total.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

anda86

Post by anda86 » Wed Aug 03, 2011 8:02 am

Bine v-am gasit. [floare]

Am 25 ani(peste putin timp) sunt din Satu Mare.De 5 ani incercam sa fecem un bebe, dar niciodata nimic. Dupa primul an de casatorie am fost la un consult ginecologic. I-am spus doamnei doctor ca incercam de 1 an sa facem bebe, dar fara nici un rezultat. Dupa consultatie mi-a spus ca la mine totul este in regula si sa astept cu rabdare,dar daca dupa 2 ani tot nu voi reusii sa merg inapoi la ea.

Va dati seama ca dupa acest raspuns nici nu m-am mai gandit sa revin la ea. Am cautat un alt ginecolog.

Dupa alte consultatii si analize: la mine totul Ok,sotul diagnosticat cu oligospermie. Dupa mai multe tratamente tot nimic.

La inceputul anului am fost la un ginecolog care venea din ungaria. Dupa ce i-am spus toata povestea noastra ne-a recomandat un androlog din Ungaria. Domnul androlog dupa o rapida consultatie ne-a spus ca nu avem nici o sansa pentru a face bebe. Diagnosticul lui: azoospermie.

Dupa toate acestea am tot cautat pe net si am dat de un androlog in Timisoara. L-am sunat, i-am explicat problema noastra. Dupa consultatie ne-a spus ca dupa spermograma intr-adevar este azoospermie (din cauza unei boli netratate din copilarie), dar facandu-i sotului o punctie testiculara ne-a spus ca avem sanse de a face [bebe] prin FIV.

Asta este povestea noastra.

Acun asteptam ce va fi cu dosarul nostru.
Fiv reusit la Polisano Sibiu.Dupa aproape 6 ani de asteptare am doua printese minunate.

Frida

Post by Frida » Mon Aug 08, 2011 11:52 pm

Sunt Frida, varsta 41, am un baiat de 16 ani, nascut natural, fara nici o problema in a obtine sarcina. De 6 ani sunt intr-o alta relatie si ne-am hotarat sa avem un bebe. Intrucat la analize mi s-a depistat un chist ovarian pe ovarul stang (4,5 cm), am inceput in martie cu anticonceptionale, pana in mai (3 luni). Chistul s-a micsorat pana la 3 cm, dar consistenta lui este solida, medicul banuie un inceput de endometrioza. Am mers pentru a doua opinie la o clinica de fertilitate din Bucuresti (eu sunt ardeleanca), am facut si analize. Am recomandare pentru HSG (mentiuni: uter normal, anexa dreapta supla, anexa stg+chist 30 mm)
Datorita varstei, mi s-a indicat varianta FIV.
42 ani
mai, iunie, august 2012: 3 IUI esuate
octombrie 2012: 1 FIV esuat
in pregatire pt FIV2

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Aug 09, 2011 9:53 am

Bun venit tuturor noilor membri! @};-

Frida, da, la varsta asta trebuie facut FIV, si inca rapid. Vorbim pe topicul "FIV in Romania" sau "FIV abroad", in functie de cum te hotarasti. Mult noroc! %%-
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

funaruoana

Post by funaruoana » Tue Aug 09, 2011 10:47 am

De cateva luni bune citesc informatiile de pe acest forum insa abia astazi mi-am zis ca ar trebui sa scriu si povestea noastra.
Suntem impreuna de 7 ani. Primii 5 ani am luat anticonceptionale pe criteriul "nu este momentul acum". Sa facem o casa, sa ne asezam la locul nostru si apoi bebe. Proasta strategie :ymdaydream: O spun acum fiecarei persoane pe care o aud ca are aceste conceptii.
Pe la sfarsitul anului 2009 s-a trezit in noi dorinta de a avea copii, asa ca am renuntat la anticonceptionale. Stiam ca in primele 12 luni dupa pastile sansele de a concepe sunt destul de mici asa ca am inceput sa merg la medicul ginecolog doar pt a verifica daca este totul ok. Din fericire, nu s-a descoperit nimic in neregula la mine. Dupa 10 luni de incercari calculate si sincronizate cu perioada de ovultie (conform teste), am inceput sa imi pun intrebari si sa apara disperarea. Totul a culminat cu aflarea vestii ca niste prieteni urmau sa aiba al doilea bebe conceput fara prea mult efort, chiar pe neasteptate. Am plecat plangand efectiv pe strada, cu sotul de mana. Atunci s-a hotarat sa isi faca si el o spermograma sa vada daca este ok. Am primit socanta veste ca are OATS severa, respectiv 500.000 [fecundare] ml, cu o mobilitate si morfologie destul de proasta. Stiam foarte putin despre aceste probleme, asa ca a inceput cercetarea. Din fericire, sotul este foarte cooperant si dispus la orice investigatie, fara inhibitii. Pana acum nu am rezolvat nimic nici prin investigatii urologice (chiar operatia de varicocel efectuata in martie la Fundeni) si nici prin vizitele la endocrinolog. Analizele hormonale sunt ok, nu a avut niciodata BTS. Deci, situatia este inexplicabila (posibil un oreion neglijat, ca deh, asa e in Romania #-o ).

Ieri am fost anuntati ca dosarul nostru este aprobat pentru Subprogramul FIV/ET. Ne punem toate sperantele in aceasta procedura si mizam pe faptul ca suntem inca tineri (eu 27, sotul 30). Indiferent de rezultatul FIV-ului, suntem hotarati sa adoptam 1,2,3 copii, cati ne va ajuta Dumnezeu sa primim. Gandul ca vom imbatrani singuri ne inspaimanta, drept pt care vom lupta pentru a ne implini visul de a umple casa (pe care acum o avem) de copii multi.
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Aug 25, 2011 8:12 am

Bun venit noilor membri! @};-

Va rugam sa va prezentati aici mai pe larg si sa faceti o sinteza cu mini-istoricul de infertilitate in semnatura, caci sunt din ce in ce mai multi useri activi si ne incurcam in detalii si diagnostice.

Cum se seteaza semnatura:
1. user control panel (sus, langa header-ul verde SOSI) - daca aveti forumul in lb. romana se cheama "panoul utilizatorului"
Image

2. profile / profil- in meniul din stanga
Image

3. edit signature / editeaza semnatura
Image

4. Scrieti un mesaj scurt cu cele mai importante informatii. Se poate selecta dimensiunea fontului (recomandam 80).
Image

Model de semnatura - adaptati cum simtiti:
XX ani, infertilitate feminina/masculina/mixta, incercam din 20XX, (diagnostice, investigatii, ... - scurt), istoric RUAM (daca exista), plan scurt de viitor (gen "FIV in pregatire in aceasta toamna, Subprogram da/nu, clinica X").
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

gabig

Post by gabig » Fri Aug 26, 2011 5:49 pm

Buna fetelor,

Numele meu e Gabi, am 27 de ani si de 2 ani incercam pentru bebe. Sunt abia la inceputul drumului, inca nu am facut nici o analiza complexa (inafara de obisnuitul control ginecologic, la care toate au iesit ok). Din cauza unei faze luteale scurte, doctorul mi-a recomandat tratament cu duphaston, si spermograma pentru sot iar daca dupa 6 luni tot nu se intampla sa revenim pentru HSG. Acum deocamdata sunt in a 2-a luna de tratament si ce sa facem, asteptam...

funaruoana

Post by funaruoana » Mon Aug 29, 2011 12:13 pm

gabig wrote:Buna fetelor,

Numele meu e Gabi, am 27 de ani si de 2 ani incercam pentru bebe. Sunt abia la inceputul drumului, inca nu am facut nici o analiza complexa (inafara de obisnuitul control ginecologic, la care toate au iesit ok). Din cauza unei faze luteale scurte, doctorul mi-a recomandat tratament cu duphaston, si spermograma pentru sot iar daca dupa 6 luni tot nu se intampla sa revenim pentru HSG. Acum deocamdata sunt in a 2-a luna de tratament si ce sa facem, asteptam...
Bun-venit Gabig [floare] si sa dea Dumnezeu sa vina [bebe] cat mai rapid.
Sfat: convinge sotul sa faca spermograma, sa stiti macar pe ce [sperm] va bazati
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);

adyrem

Post by adyrem » Mon Aug 29, 2011 1:45 pm

gabig wrote:Buna fetelor,

Buna Gabig, pe langa tratament eu ti-as recomanda sa faci 3 luni monitorizari sa vezi daca ovulezi si nu ar strica sa faca si sotul spermograma asta inainte sa te duci sa faci tu orice alta investigatie (de ex HSG). Din cate stiu eu (sper sa nu gresesc, dar sunt convinsa ca ma vor corecta fetele de pe forum), Duphastonul luat inainte de ovulatie, impiedica spargerea folicului.
In plus, ti-as recomanda sa iei Utrogestan vaginal. Nu se mai sintetizeaza in ficat, contine progesteron natural si este mult mai eficient.

Mult noroc %%-
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

bbcc

Post by bbcc » Mon Aug 29, 2011 3:09 pm

Buna tuturor,
Ma bucur ca exista un astfel de forum si mai mult decat atat, ma bucur ca exista persoane informate si saritoare care fac mult bine, chiar si daca uneori, doar cu cateva vorbe. Despre noi, el 34, ea 29, incercari de 4 ani, seturi de analize complete pentru hormonale, imunologie, etc, eco, etc, interventii pe trompe (permeabile acum dar nu se stie in ce masura chilii mai deplaseaza sau nu ovocitul), ovare, uter si endometru normale, spermograma f buna la mobilitate si cantitate, mai putin buna dar acceptabila la morfologie, 4 IA-uri pana acum si urmeaza al 5-lea si probabil ultimul. Despre povestile fiecarui pas, voi puncta in sectiunile dedicate.
Sa ne auzim cu boabe de orez la purtator!

gabig

Post by gabig » Tue Aug 30, 2011 8:20 am

Buna fetelor, va multumesc pentru primire :)

Ah, dar cu sotul e ok, nu are inhibitii in problema asta, chiar vrea sa se duca sa-si faca spermograma. Noi ne-am mutat in tara noua de cateva luni si asta a interferat cu programarile, dar acum ca s-au linistit lucrurile cu mutarea o sa-si faca programare :D A, si duphastonul in iau din z16 pana in z25, nu inainte de ov, ca asa stiam si eu ca inhiba ovulatia. Principala mea neliniste e ca doctorul mi-a dat acest duphaston fara sa-mi faca analize hormonale (desi, intr-adevar, m-am dus la el cu harta cu temperaturile bazale si am avut o discutie lunga pe tema asta) - dar totusi e normal asa?

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Aug 30, 2011 11:53 am

GabiG, am mutat dialogul pe topicul "infertilitatea feminina" http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 491#p11490" onclick="window.open(this.href);return false; , vorbim acolo! [floare]

Bun venit noilor membri! @};-
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Dannya

Post by Dannya » Sun Sep 25, 2011 1:55 pm

Buna

Dannya, 30 ani, infertilitate masculina (OATS) fluctuanta - acum criptozoospermie (adica foate putini spermatozoizi, < 100), FIV 1 (+ICSI) nereusit in Mai 2011 (motiv:calitatea proasta a ovocitelor in urma hiperstimularii), acum ínvestigatii si analize pentru a descoperi cauza nereusitei si a hiperstimularii (genetice, trombofilii, profil TORCH, anticorpi tiroida). Am talasemie minora, partenerul nu are. Intre timp am aflat ca am mutatiile MTHFR heterozigot + posibil sindrom PCO (astept rezultatele hormonilor masculini), al meu - homocisteina mare+1 mutatie MTHFR homozigot.

Sa ne dea Dumnezeu sanatate si puterea de a lupta pentru puiutii nostri! [mama&bebe]
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

lucia_bk

Post by lucia_bk » Wed Sep 28, 2011 11:50 am

buna ..ma numesc Lucia am 26 de ani sotul meu 29...ne confruntam cu infertilitate nmasculina:astenoozospermie..din pacate sotul nu prea ingurgiteaza pozitiv situatia si cand i s-a diagnosticat s-a inchis in el..acuma da semne ca ar vrea sa merga la doctor si in cel mai sumbru scenariu sa facem ICSi....
Gynatal-Dorneanu
IA-12.2014 -NEREUSIT
IA-01.2015 -NEREUSIT

Kaali Budapesta-dr. Peter Kovacs
IA-05.2015-REUSIT sarcina oprita in evolutie
IA-08.2015-NEREUSIT
IA-10.2016 REUSIT sarcina oprita in evolutie
Diagnostic profil genetic:
MTHFR mutatia C677T Heterozigot
MTHFR mutatia A1298C Heterozigot

FIV-03.2016-reusit
12.06-18w suntem baietel [baietel]

funaruoana

Post by funaruoana » Wed Sep 28, 2011 3:19 pm

lucia_bk wrote:buna ..ma numesc Lucia am 26 de ani sotul meu 29...ne confruntam cu infertilitate nmasculina:astenoozospermie..din pacate sotul nu prea ingurgiteaza pozitiv situatia si cand i s-a diagnosticat s-a inchis in el..acuma da semne ca ar vrea sa merga la doctor si in cel mai sumbru scenariu sa facem ICSi....
Bine ai venit Lucia si sedere cat mai scurta pe topicurile de infertilitate. Din scurta descriere facuta de tine, suntem cam in aceasi situatie, si ca varsta si ca probleme. Mare atentie la cum abordati acest subiect in cuplu. Stiu ca e greu, si pt noi a fost o palma destul de greu de suportat, insa ne-am ridicat, ne-am scuturat si am pornit la drum. Stiu ca e greu atat pt el cat si pt tine, insa incearca sa iti gasesti resursele psihice necesare abordarii acestui subiect in cuplu cat mai bine posibil. Nu uita ca infertilitatea este o boala ca oricare alta boala, nu trebuie sa iti / va fie rusine sa discutati despre ea. Incepeti cu vizite la urolog si endocrinolog. Nu il lasa sa se inchida in el, si mai ales nu faceti din aceasta boala centrul universului vostru. Nu uitati sa traiti si pt voi. In functie de orasul / zona in care locuiti, poti gasi pe acest forum informatii despre medici care pot ajuta.

Mult curaj!

lucia_bk

Post by lucia_bk » Mon Oct 03, 2011 10:52 am

imi cer scuze....am postat dincolo ;))
Last edited by lucia_bk on Mon Oct 03, 2011 11:35 am, edited 1 time in total.
Gynatal-Dorneanu
IA-12.2014 -NEREUSIT
IA-01.2015 -NEREUSIT

Kaali Budapesta-dr. Peter Kovacs
IA-05.2015-REUSIT sarcina oprita in evolutie
IA-08.2015-NEREUSIT
IA-10.2016 REUSIT sarcina oprita in evolutie
Diagnostic profil genetic:
MTHFR mutatia C677T Heterozigot
MTHFR mutatia A1298C Heterozigot

FIV-03.2016-reusit
12.06-18w suntem baietel [baietel]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Oct 03, 2011 11:06 am

Lucia, acest subiect este destinat prezentarilor, pentru discutii mai detaliate te rugam sa scrii pe subiectul de infertilitate masculina: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... &start=420" onclick="window.open(this.href);return false;

Bun venit tuturor noilor membri! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

laura iv

Post by laura iv » Tue Oct 04, 2011 4:11 pm

Buna fetelor,

Din 2006 dorim sa avem un copil.
In 2005 am fost diagnosticata laparoscopic cu endometrioza gradul 3 si mai toata viata am avut dureri menstruale insuportabile si m-am tot plimbat pe la diversi medici... fara rezultat. Am urmat tot felul de tratamente dar pana acum nu am reusit sa raman insarcinata.
2007 - 3 luni stimulare cu Clostibelgyt - nemonitorizate - fara rezultat
2008 - 2009 am schimbat medicul, diagnostic hiperprolactinemie - tratament Dostinex 6 luni , in acelasi an 3 cicluri nestimulate dar monitorizate (medicul mi-a propus sa vedem ce se intampla pe cale naturala); sotului i s-a descoperit o usoara astenospermie tratata cu Spermotrend
2010 am schimbat medicul din nou; am facut o serie de analize - toate in limite normale, cu exceptia prolactinei care era in continuare crescuta si a unei mastodinii chistice bilaterale, tratament cu Mastodynon;HSG normala;
- noiembrie 2010 prima IUI, februarie 2011 a 2 a IUI - nici un rezultat;- aprilie 2011 mi s-a descoperit si un nodul fibromatos
- in prezent ne pregatim de primul fiv la Viena (la Wunschbaby): dr ne-a propus sa facem ICSI (intre timp sotului i s-a descoperit o teratozoospermie severa) si vineri vom fi acolo. noi speram sa avem noroc si sa ne reuseasca.

Le doresc tuturor fetelor multa bafta, sa fie increzatoare si sa ne vedem toate cu burtici.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

raluk

Post by raluk » Sat Oct 15, 2011 10:38 am

Buna. Ma numesc Raluca , am 29 ani si lupt cu infertilitatea de 8 ani. Am infertilitate tubara, trompa dreapta practic inexistenta , nu se vede ecografic, trompa stanga cu o SE oprita in evolutie. Ma pregatesc pentru fiv. :)
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

Post Reply