FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Anamart

Re: FIV abroad

Post by Anamart » Sun Oct 14, 2012 10:43 pm

Hello girls,

Scuze de intarzierea cu care raspund.
Simonika, FIV-ul din Belgia l-am facut la Brussels. http://www.brusselsivf.be, cu medic privat (Dr Platteau si sotia lui). Este renumit pentru multe reusite, iar laboratorul IVF de acolo am inteles ca este foarte bun. Eu nu am reusit acolo, dar nu pot sa le reprosez nimic. Nu e vina lor ca eu sunt defecta.

N.C.B, FIV-urile din Franta le-am facut in Lyon, la spitalul Val d'Ouest. A fost ok. Poate am sa revin la ei
Inca nu m-am hotarat incotro sa o apuc...

LE : N.C.B am citit povestea ta. M-au impresionat incredibil de mult puterea si vointa ta, tot ce-ai facut pentru cuplurile din Romania si iti doresc din suflet sa reusesti in tot ce ti-ai propus. Meriti din plin
L'espoire est comme un phare, il n'arrête pas la tourmente mais il guide toujours dans la bonne direction.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Tue Oct 16, 2012 6:43 am

Angella wrote:NCB, tu esti defapt Mademoiselle? (Sunt la pag. 46) De ce ai parasit tara de adoptie?
Mda, eu sunt Mademoiselle PasDeChance. Ma rog, e mai complicat si mai greu de inteles cand citesti post factum, retrospectiv - in primii doi ani de forum aveam un alt nickname, de-aia probabil ai observat ca toata lumea imi spune Raluca, l-am schimbat manu propria in ziua cand am aflat ca si rezultatul la FIV5 este negativ si mi s-a schimbat dramatic viata. Atunci am decis sa parasesc Franta, cu tot ce a insemnat pentru mine - am venit in Romania sa adopt. Stiam ca nu va fi simplu, nu imi imaginam insa ca va fi atat de lung. Inca nu am nici macar atestatul in sine.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Oct 16, 2012 6:58 am

Angella wrote:Am fost la intrunirea se informare pre-Fiv si am fost dezamagita de cum se trateaza aici, cata superficialitate.
Eu nu as zice ca nu exista superficialitate, dar nu cred ca este caracteristica sistemului, ci unor medici, oarecum individual. Din pacate, vorbesc in cunostinta de cauza, nu o pot ierta pe imbecila de ginecoloaga - alta decat medicii cu care am facut FIV-ul in sine - care m-a trimis serena la FIV desi aveam un avertisment scris si recomandare de investigatii aprofundate ale uterului in urma HSG, ca sa descopar ulterior, in circumstante tragice, ca aveam un sept pe 2/3 din cavitatea uterina! Deci da, exista superficialitate! Poti avea ghinionul sa pici peste un medic iresponsabil, in Franta, Romania, UK, US sau Trinidad-Tobago!

Sa stii ca multi romani si-ar dori sa aiba parte de acele sesiuni de informare colective obligatorii inainte de FIV1, caci am vazut in timp, pe forumuri, persoane care au intrat in FIV fara sa inteleaga nimicutza din ce urma sa li se intample (bine, asta nu le-a impiedicat pe unele din ele sa ramana gravide).
Angella wrote:Chiar mi-a zis bioloaga ca nu se poate platit pt tehnici in plus, chiar daca au posibilitati sa le faca, pentru ca sunt la stat si nu este etic sa imi faca mie chestii in plus. Mdaaa!
Aici are cumva dreptate. La FIV1 este normal sa ti se aplice procedura standard, pentru simplul fapt ca in principiu este suficienta pentru a reusi. Ce tehnici suplimentare ti-ai dori in plus? Stii ca mai binele este uneori dusmanul binelui, da? Sper ca nu vrei IMSI daca nu aveti probleme de infertilitate masculina, da? :) (btw, seteaza-ti semnatura, te rog, sa iti stiu si eu cazul pe scurt).

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Oct 16, 2012 7:10 am

In general nu sunt multumita de sistem decat partial, se sta mult in sali de asteptare- mici si cu mobilier vechi,
Ha!? Unde faci FIV, in ce clinica? N-am asteptat in viata mea mai mult de 20-25 de minute iar sali de asteptare "mici, cu mobilier vechi" n-am vazut in Franta nici in imagini de arhiva.
eu ma vad cu dr in privat si e draguta secretara) Ma gandesc insa, ca am mare noroc, de rambursarile lor, pana acum nu am cheltuit in doi ani, decat sume f mici.
Este un urias noroc, Angella, pe care nu il poti aprecia suficient decat cand ai fost de cealalata parte a baricadei (sau, ca mine, daca ai trait-o indirect suficient de intens), daca AI INTELES ce enorma frustrare este ca intre tine si dorinta de a fi mama sa fie teoretic o singura bariera, dar insurmontabila: banii.

Te asigur ca exista mii de femei din Romania care nici nu ar observa "salile de asteptare mici, cu mobilier vechi" (sa-mi spui totusi unde se intampla asta, sunt chiar curioasa) daca ar avea dreptul la 6 IA si 4 FIV fara sa le coste o centima.

Sistemul de acces la serviciile de sanatate din Franta este cel mai bun din lume (atentie, nu am zis medicii / sistemul de sanatate in sine, ci accesul la serviciile de sanatate) si este o sansa uriasa. Pentru care eu ii sunt recunoscatoare Frantei, am simtit ca merita sa platesc impozite si asigurari sociale.

In Franta sistemul iti ramburseaza si FIV-urile facute in privat, daca ai nemultumiri in clinica de stat, de ce nu alegi o clinica privata? Eu am fugit mancand pamantul de sistemul privat francez, abia acolo m-am simtit un pacient care ar fi bine sa iasa din cabinet in maximum un sfert de ora, ca trebuie sa isi indeplineasca planul de pacienti / rambursari. Parerea mea este ca daca nu te simti tocmai ok cu clinica / echipa medicala, sa le schimbi din start. Poate la privat iti fac si IMSI la FIV1. :) In ce oras esti, sunt mai multe clinici AMP in zona?

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Oct 16, 2012 7:14 am

Sper ca am reusit sa il conving pe dr meu sa ma programeze pt un Fiv anul asta, vedem la sf lunii, cand ma vad iar cu el.
Chiar, stii cumva daca intre cele 4 IA si Fiv trebuie sa depun iar o cerere de prise en charge, daca cea care o am acum este valabila pana in ianuarie? (dr meu a zis ca daca nu scrie pe ea ca e pt IA, atunci nu trebuie - desi pe formularul initial el scrisese 4iiu)
Eu nu am facut IA, dar daca atestarea expira in ianuarie, ar fi bine sa depui deja o noua cerere de prise en charge 100%, dureaza cateva saptamani pana o primesti. E valabila doi ani, e bine sa o ai, desi sper sa nu mai ai nevoie de ea, curand! Mult noroc iti urez! %%-

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Oct 16, 2012 7:20 am

Anamart wrote:
N.C.B, FIV-urile din Franta le-am facut in Lyon, la spitalul Val d'Ouest. A fost ok. Poate am sa revin la ei
Inca nu m-am hotarat incotro sa o apuc...

LE : N.C.B am citit povestea ta. M-au impresionat incredibil de mult puterea si vointa ta, tot ce-ai facut pentru cuplurile din Romania si iti doresc din suflet sa reusesti in tot ce ti-ai propus. Meriti din plin
Imi pare tare rau ca nu ai reusit, Anamart. Daca te gandesti sa te intorci, banuiesc ca la Lyon nu era cu "sali de asteptare mici, cu mobilier vechi"? :) In ce tara locuiesti? Ce zic medicii, unde e buba, de ce nu iese? (sper ca tu macar ai o explicatie, spre deosebire de mine - nimic mai exasperant decat sa ajunga medicii sa ridice din umeri si sa iti spuna, more or less, "n-aveti noroc in viata, doamna".) Seteaza-ti te rog semnatura si cu istoricul medical, scrie aici cum.

...In faza cu "meritatul" nu mai cred de mult.

* * *

Angella

Post by Angella » Tue Oct 16, 2012 2:48 pm

Raluca (ca tot citisem din spate si am observat), imi pare f rau de cele intamplate. Vreau sa spun ca am fost impresionata de puterea si determinarea ta si a lui Caress, nu stiu de unde ati gasit asa forta. Bine si celelalte fete, pe care nu le amintesc, care au trecut si ele prin multe. :ymhug:
Asta cu parasitul Frantei, eu inca nu pot vizualiza, desi sotul meu spune ca facem si asta de nevoie. (esti viteaza!) ^:)^

4 IA finalizate (rez. negativ) si 2 tentative IA esuate
nov 2012 Fiv 1 - 2 embrioni trasferati, rezultat negativ
feb 2013 Fet 1 - 1 embrion transferat, rezultat negativ
mai 2013 Fiv 2 - 2 embrioni transferati, rezultat negativ
mai 2014 Fiv 3 - fara transfer, nu s-a ajuns la blasto

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Oct 16, 2012 2:55 pm

Angella, la ce varsta ai AMH 0,6?

Cand te referi la parasitul Frantei pentru tine si sotul tau, la ce te referi? Nu, nu e usor sa iti lasi viata in urma. Nu stiu daca sotul tau e roman sau francez, aspect in functie de care lucrurile se pot complica si mai tare (sotul meu face naveta internationala).

* * *

Angella

Post by Angella » Tue Oct 16, 2012 2:56 pm

Cand ma refeream la superficialitate, era doar legat de biologul si dr gine care au fost prezenti la formare, nu au dat dovada de empatie nici macar odata. Iar la intrebari mai de "incepatori", au raspuns: "asta nu tine de subiect, intrebati in cabinet cand vedeti dr." Desi multi s-au plans ca niciodata nu vad acelasi dr, ca se asteapta mult pt RDV-uri, dr a rezumat ca asa e sistemul si este unul aglomerat.

Ca sa iti faci o idee de "sala mica si demodata" o sa-ti zic ca PMA Poissy, este la subsol in spital. Sala de asteptare este defapt un hol care face legatura intre secretariat si cabinete. Inauntru ai o lumina difura, ca nici macar nu poti citi (nu exista fereastra, evident), sunt max. 10 scaune, iar de cele mai multe ori, se asteapta in picioare, pentru ca fac programarile gresit. Politica lor este ca ultima eco sa o faca ei (indiferent de dr care te vede), dar cheama pe toata lumea la 8.30 si poti sa stai acolo pana la 12. Uneori intreaba lumea dupa ce ordine se striga si raspunsul este: in ordinea care o consideram noi prioritara.
La inseminari ma duceam la ora 8 si nu puteam sa plecam pana pe la 11, sa bem o cafea, ca nu stia nimeni cand termina de prelucrat proba. (desi niciodata nu a fost mai devreme de 11)
In fine, ma plang asa in mare, pentru ca asa suntem noi oamenii, ne place sa vedem si partea goala a paharului. Cert este ca in fiecare zi, micile intamplari ale vietii, ma fac sa ma gandesc la sansa pe care o am de a sta in Franta. Am avut inca de la inceput impresia, ca impozitele se duc undeva.

Ah si legea s-a schimbat anul acesta, sunt 4 IA si 4 Fiv, iar biologul ne-a zis ca e posibil sa se treaca la 2 fiv incepand din 2013.
Stii... gaura Secu si noua lege a sanatatii pe care o cer toti...

Angella

Post by Angella » Tue Oct 16, 2012 3:00 pm

N.C.B. wrote:Angella, la ce varsta ai AMH 0,6?
Cand te referi la parasitul Frantei pentru tine si sotul tau, la ce te referi? Nu, nu e usor sa iti lasi viata in urma. Nu stiu daca sotul tau e roman sau francez, aspect in functie de care lucrurile se pot complica si mai tare (sotul meu face naveta internationala).
La 28 de ani, aparent este ceva genetic, mama a intrat la menopauza la 37.
La noi ma refeream :) inca nu pot sa ma gandesc ca o sa trebuiasca sa adopt si singura solutie sa fie mutarea inapoi in Ro. (sunt deschisa adoptiei - nu numai de copii, ci si de embrioni :D - dar inca nu ma vad plecand de aici)

Angella

Post by Angella » Tue Oct 16, 2012 3:07 pm

N.C.B. wrote: In Franta sistemul iti ramburseaza si FIV-urile facute in privat, daca ai nemultumiri in clinica de stat, de ce nu alegi o clinica privata? Eu am fugit mancand pamantul de sistemul privat francez, abia acolo m-am simtit un pacient care ar fi bine sa iasa din cabinet in maximum un sfert de ora, ca trebuie sa isi indeplineasca planul de pacienti / rambursari. Parerea mea este ca daca nu te simti tocmai ok cu clinica / echipa medicala, sa le schimbi din start. Poate la privat iti fac si IMSI la FIV1. :) In ce oras esti, sunt mai multe clinici AMP in zona?
Nu ma mut inca la privat, imi place de dr meu, pe care oricum il vad in cabinetul lui in oras, este competent- seful Pma Poissy, are rabdare sa explice si incerca mereu sa ma calmeze, ca eu deja incepusem sa nu mai ma vad mama.
Oricum el a fost sincer si mi-a zis ca sa incercam doua Fiv normale si daca rezultatul nu este cum ar trebui, o sa recomande sa trec pe donate, dar ca sa nu astept aici, ma va indruma catre o clinica in strainate pt don. (a zis ca imi va face si scrisoare medicala, daca vreau)
Cand ma refer la rezultat: nu neaparat o sarcina, dar macar foliculi ca sa se merite o punctie. Eu la 150ui gonal, timp de 18 zile, abia fac unul, evident de proasta calitate. A zis ca ne vom concetra sa facem macar 4, ca sa se merite efortul punctiei. In plus in timpul stimularii mi s-a intamplat des sa imi creasca progesteronul si asta a facut sa ne oprim in timpul procedeului pt IA.

Anamart

Post by Anamart » Wed Oct 17, 2012 9:31 am

Raluca, sunt in Franta, in Lyon. Asta e si motivul pentru care mi-a fost comod sa fac primele FIV-uri aici. Nu, spitalul Val d'Ouest nu este cu "sali de asteptare mici si vechi", dar este spital privat
Istoricul meu, pe scurt - endometrioza stadiul III, muuulte chiste ovariene endometriozice operate. La fiecare operatie am mai pierdut cate o bucatica de ovar. Am ramas acum cu rezerva ovariana foarte proasta (AMH 0,2), ovule de nu cea mai buna calitate si din ce in ce mai putini foliculi la fiecare stimulare. Mi s-a recomandat sa trec la pasul urmator - ovocite donate, dar inca nu m-am impacat cu ideea. Asta e si motivul pentru care nu stiu inca incotro sa o apuc. Daca sa mai incerc sau nu cu ovocitele mele.
La adoptie m-am gandit si eu, serios, dar sti ca in Franta e greu, daca nu aproapre imposibil sa faci adoptie in adevaratul sens al cuvantului si in special copii europeni. Ar fi ingrozitor si pentru mine si pentru copil, ca la 10 ani sa vina parintii biologici si sa spuna ca s-au razgandit si nu mai vor sa dea copilul.
Cu adoptia din Romania este greu. Sotul meu este si el roman, dar asa cum spui si tu, trebuie sa fi in Romania pentru toata birocratia, nu ai voie sa pleci cu copilul din tara aproximativ 2 ani, pana se trece copilul pe numele tau in instanta, ceea ce pentru mine este imposibil

Imi modific semnatura mai tarziu, promit.
L'espoire est comme un phare, il n'arrête pas la tourmente mais il guide toujours dans la bonne direction.

Angella

Post by Angella » Thu Oct 18, 2012 7:04 pm

Anamart, am vazut ca esti din Lyon, cum de ai facut si alte Fiv-uri inafara Frantei?
Cand il faci pe urmatorul? Ca poate ne sincronizam si mai animam forumul.
%%-

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Oct 21, 2012 10:27 pm

Polonia era "ultima reduta" europeana, singura tara care sta mai prost ca noi, nu au nici lege RUAM (dar nu din cauza dezinteresului, ci a prea multor interese de sens contrar - nu ajung la un punct comun), nici rambursare, din cauza puternicei influente catolice in societate. V-am spus poate socul pe care l-am avut la Istanbul cand, in plin congres ESHRE, colega de la asociatia poloneza a fost sunata de presa pentru a comenta initiativa unei asociatii ultracatolice din Polonia care voia sa dezghete toti embrionii congelati pentru ...a ii boteza! @-)

...Da, ati citit bine! Nu, nu e de ras, desi recunoastem ca si pe noi ne-a pufnit rasul. Dar e tragic ce se intampla in Polonia.

Ei, iata ca in plan local, un primar polonez de stanga face o bresa in zid:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Tzuculina

Post by Tzuculina » Mon Oct 22, 2012 10:22 am

Buna dimineata

Am intrat sa va spun ca duminica am luat prima din cele 21 de pilulele contraceptive pe care trebuie sa le iau inainte de a incepe procedura propriu-zisa. Termin pe 10 noiembrie cu pilulele, am anuntat clinica si pe 13 noiembrie la ora 09:30 am prima programare la Anadolu. Doamne ajuta!
As vrea sa va intreb, ar avea rost sa incep sa iau de pe acum vitamine, Q10, Magne B6, chestii de-astea?! Ar ajuta la ceva? La calitatea ovocitelor?
Acum iau doar Acid folic de 5mg in fiecare zi, Aspenter de 3 ori pe saptamana si de ieri, pilulele contraceptive...
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

miki70

Post by miki70 » Mon Oct 22, 2012 11:43 am

Tzuculina mult noroc!! %%- Da ajuta la calitatea ovocitelor dc iei de acum Coenzima Q10 (minim 120mg max 300mg), omega 3 1000mg, Mg B6 1-2/zi , viatmine cu metafolin (Femibion sau Taxofit folsaue metafolin) si sa mananci cat mai sanatos fara carne /lactate hormonate , prajeli...

Tzuculina

Post by Tzuculina » Mon Oct 22, 2012 3:20 pm

miki70 wrote:Tzuculina mult noroc!! %%- Da ajuta la calitatea ovocitelor dc iei de acum Coenzima Q10 (minim 120mg max 300mg), omega 3 1000mg, Mg B6 1-2/zi , viatmine cu metafolin (Femibion sau Taxofit folsaue metafolin) si sa mananci cat mai sanatos fara carne /lactate hormonate , prajeli...
Multumesc mult Miki pentru sfaturi. Am sa incep sa iau si din astea cat mai repede. Asta cu mancatul sanatos nu prea imi iese... :( dar o sa ma straduiesc mai mult.

eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!

Angella

Post by Angella » Tue Oct 23, 2012 7:51 pm

Tzuculina mult noroc!! %%- %%- %%-

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Oct 25, 2012 8:08 am

Prin apelul la donatii pentru actiunile de advocacy pentru continuarea Subprogramului pe care l-am animat in ultimele zile s-au strans 280 de lei. Daca se poate organiza o conferinta de presa la nivel profesional cu 280 de lei? NU. Nici macar cand stii sa faci din rahat bici sau cand iti pui cunostintele in miscare, si obtii sala gratis, grafica gratis, printare gratis, consiliere gratis. Tot mai sunt tzâspe lucruri care TREBUIE PLATITE.

Le multumesc din suflet celor cinci donatori (...dintre care o parte sunt tot fondatoarele Asociatiei, am zis sa dam exemplu, sa cream o emulatie...), iar celorlalti imi permit, cu frustrarea acumulata in cei aproape cinci ani de voluntariat cotidian si adesea solitar, sa va spun: nu va cred ca sunteti atat de saraci, cred ca nu stiti ce inseamna bucuria de a darui. Pacat. Refuz sa cred ca nu va permiteti sa daruiti 10 lei. Este pur si simplu indiferenta. Care insa nu se manifesta atunci cand vi se pare ca aveti tot dreptul sa pretindeti sa vi se dea.

Va urez sa aflati intr-o zi ca nu se stie cine da si cine primeste. [floare]

* * *

Tzuculina

Post by Tzuculina » Thu Oct 25, 2012 11:24 am

Multumesc fetelor! Sa fie cu noroc la toata lumea!

Pentru ca zilele astea am citit in graba si pe sarite, nu vazusem apelul referitor la donatii. Sunt si cam chioara, port ochelari... b-)
Avand in vedere ca am beneficiat personal de acest subprogram (chiar daca nu cu succes pentru mine dar asa a fost sa fie) mi se pare normal sa-mi exprim recunostinta macar in acest mod fata de persoanele care au facut posibil acest lucru pentru mine si care nu vor altceva decat sa faca posibil acest lucru si pentru altii. Am facut donatia, prin Internet Banking in contul vostru de la Raiffeisen, s-ar putea abia maine sa intre banutii, sper sa nu fie prea tarziu. Din pacate nu am putut contribui cu o suma prea mare pentru ca sunt intr-un moment in viata mea in care nu am o situatie financiara prea infloritoare. Dar mic cu mic se face mare nu-i asa?!
Mult succes la conferinta!

Post Reply