Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
Elenada

Re: Sa ne cunoastem

Mesajde Elenada » Joi Sep 24, 2009 10:24 pm

Fetelor ma bucur ca suntem impreuna si ma intristez ca aveti atatea probleme.
Va doresc din inima sa aveti putere de lupta si sa invingeti fertilitatea si sa fiti ce putin tot atat de fericite cat sunt eu cand imi tin piticii in brate.

Copilutzu ma bucur ca ne-am cunoscut si in realitate.

Va pup fete dragi
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

copilutzu

Mesajde copilutzu » Vin Sep 25, 2009 2:10 pm

Elena si eu ma bucur !!
Incerc sa iti cer scuze ca am plecat asa de repede , dar eram asa de impresionata de pruncutzi tai , ca imi venea sa plang. (imi era rusine daca plangeam.. :D )
Frumosi copilutzi!! Sa va traiasca si sa va bucurati de ei !!!
Va pup !!!

Elenada

Mesajde Elenada » Vin Sep 25, 2009 2:23 pm

Copilutzu stai linistita si mie imi venea sa plang cand vedeam bebelusi. V-am observat lacrimile din ochi si m-ati impresionat. Sper din suflet ca toate fetele care lupta cu infertilitatea sa reuseasca sa isi stranga in brate copilasii.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Aniela

Mesajde Aniela » Vin Sep 25, 2009 3:30 pm

Pina una alta.Prezentare : Aniela . (banata pe DC acum cca 15 minute). : )))

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Sep 25, 2009 4:07 pm

Haha! Hai ca m-ai facut sa rad - si chiar nu sunt vesela azi, am primit o veste foarte trista.

Welcome, Aniela! Nu stim ce nick aveai dincolo, dar nu te intrebam cu ce ai "pacatuit" pe DC, ca banuim.:) Am pierdut momentul, nu am fost pe faza - probabil nici alte forumiste de acolo, vin repede maturatorii cu butoane sa piteasca gunoiul sub pres (doar cand e de sens contrar, atacurile la persoana si jignirile sunt mai mult decat tolerate cand sunt antiSOSI, chiar daca sunt adresate cu cea mai mare lipsa de fair-play unor persoane care nu isi mai pot exprima punctul de vedere, fiind banate).
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

ady

Mesajde ady » Vin Sep 25, 2009 9:34 pm

Ma numesc Adriana am 34 ani ,5 inseminari nereusite si o sacina obtinuta in urma unui tratament naturist dar oprita din evolutie la 5 saptamani, as vrea ca fac si fiv dar deoacamdata nu mai am nici banii si nici prea multa incredere mai astept un pic sa-mi revin si o iau de la capat.Infertilitatea este masculina si anume ologospermie.Bafta tuturor si cum e cantecul ala a lui Holograf < Vreau o minune , vreau o minune in viata mea>.

AncaBB

Mesajde AncaBB » Vin Sep 25, 2009 9:42 pm

Anca , Bucuresti , 33 de ani , am facut doua inseminari cu dr. Moisa fara succes. As cam trece la fiv dar problema e cu banii. Am urmarit campania vostra si sper din tot sufletu sa reusiti. Nu le-am putut intelege pe fetele care s-au luat de actiunile voastre , care au zis ca cine v-a pus sa va implicati pentru binele omenirii cand de fapt vreti doar sa va faceti singure statuie si alte josnicii d-astea. Se vede ca ele au pur si simplu bani si li se pare ca vor imparati lumea. Ele nu stiu cum este cand desi muncesti pur si simplu nu ai bani , nu ajung. Cand te uiti noaptea in tavan gandindu-te cum sa faci sa faci rost de bani de fiv si sa nu gasesti nici o solutie. Nu va lasati ca e multa lume care nu au nici o sansa sa ia medicamente de fiv daca nu sunt compensate. Vreau sa ma implic in asociatie daca pot sa va ajut.
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

iancu roxana

Mesajde iancu roxana » Sâm Sep 26, 2009 1:11 am

buna dimineata ma numesc roxana si am si eu probleme cu infertilitatea
sper sa ma primiti si pe mine in clubul vostru
va poop dulce

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Sep 26, 2009 10:40 am

Roxana, sigur ca te primim.:) Te rugam insa sa fii un pic mai exacta aici, sa spui precis ce probleme si ce "istoric" ai (infertilitate masculina sau feminina, de cat timp te lupti cu ea, la ce tratamente/proceduri ai recurs pana acum, ce intentii ai pe termen scurt/mediu). In felul asta, nu trebuie sa mai precizezi de fiecare data - daca cineva nu (mai) stie ce probleme ai tu, vine si te cauta aici, in topicul de prezentari.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

verga

Mesajde verga » Sâm Sep 26, 2009 4:44 pm

verga 33 ani ,o singura trompa nefunctionala 2 fiv-uri la activ nereusite cu Ceazara Bucur la Giulesti si Dacia Medical in prezent
in cautarea doctorului care sa-mi inspire incredere

oachi82

Mesajde oachi82 » Lun Sep 28, 2009 8:26 pm

Buna !

Sunt Oana, am 37 de ani si pana acum vesnic aspiranta la titlul de mamica, uneori mai mult alteori mai putin optimista. Infertilitate inexplicabila :-\ de cuplu . Analize peste analize, am incercat mai multi doctori si pana acum am o singura IAS , bineinteles nereusita, la Med New Life. In pregatire pentru a 2-a IAS, de data asta la Ominiclinic-Iasi. Vom vedea daca mai tine organismul cu mine si nu apar ceva obstacole ....
Sa dea Domnu ' sa ne implinim toate cat mai curand visele ! [floare]

alinutz

Mesajde alinutz » Lun Sep 28, 2009 9:46 pm

salut Oana. Esti din Iasi? Cu cine vei face IAS la Omini? (dl. dr. Onofriescu nu imi inspira incredere). Mai este dl. dr. Socolov care face inseminari si este foarte dragut si bun profesionist. Eu am fost cu sotul la o consultatie la el si s-a uitat peste dosarul nostru, ne-a raspuns la intrebari, ne-a indicat niste directii, a stat vreu 15 minute si nici macar nu ne-a luat bani. La dl. Onifriescu a fost doar sotul (cu recomandare din partea unei colege apropiate a d-lui dr.), cu dosarul pe care dl. dr l-a rasfoit intr-o doara si singura lui indicatie a fost sa vin eu la o consultatie in perioada ovulatiei, cand problema noastra este infertilitatea masculina.
In fine, sper sa ai mai mult noroc. Oricum, am inteles ca la Omini mai sunt si alti dr. Noi mergem acolo cand vrem o spermograma bine facuta.
Scuze de off topic. :D
Sunt pregatita sa fiu mamica!

claudia

Mesajde claudia » Mar Sep 29, 2009 3:33 pm

Buna, sunt Claudia.
Problema mea, lipsa trompelor uterine ce au fost extirpate in 2003. La activ, 2 fiv-uri nereusite, primul la spitalul "Constantin si Elena" cu echipa de la Medlife in primavara lui 2007, urmatorul in primavara lui 2008 la Medlife cu dr. Bolintineanu si embriolog Mustata, in toamna lui 2008 transferul embrionului congelat esuat pe ultima suta de metri datorita faptului ca s-a spart embrionul la dezghetare.
In viitor vom vedea cand anume o vom lua de la capat, dar e clar ca o vom face. Pana atunci ingros randul aspirantelor la statutul de mamica.
Va doresc tuturor mult noroc si sa impartasim bucuria reusitei in aceasta lupta cat mai curand!

adelina76

Mesajde adelina76 » Mie Sep 30, 2009 10:17 am

Sunt adelina, am 33 de ani, din iasi. 3 SEU, un fiv reusit la ominiclinic cu dr.Onofriescu (BHCG 70) in toamna, dar bb s-a incapatanat sa nu ramana acolo unde ar fi trebuit.ma bucur sa fiu cu voi aici.
ma bucur sa va cunosc. [floare]

felicioc

Mesajde felicioc » Mie Sep 30, 2009 6:05 pm

Buna, [floare]
Felicia, 34 de ani, eu - o trompa infundata, una filiforma si doar partial permeabila. 2 histeroscopii, 3 HSG, 2 IA, 2 FIV-uri la Giulesti, nereusite, in pregatire FIV 3 (ultimul!) la Budapesta, cu dr Peter Kovacs.
Sotul - oscileaza: ba astenoteratozoospermie, ba oligospermie, mai nou - normospermie!
Sper sa aflam cat mai multe vesti bune!
Ultima oară modificat Vin Oct 02, 2009 6:05 pm de către felicioc, modificat 1 dată în total.

elenyka

Mesajde elenyka » Joi Oct 01, 2009 12:45 pm

Salutare tuturor,

Sunt Elena, din Bucuresti, 28 de ani, sotul 39, amandoi cu probeleme, eu PCOS, el azo, oso cine mai stie numarul si numele, am inceput sa privim mai serios problema ca pana acum, cu toate ca s-au adunat 7 ani de casnicie.
Anul acesta am inceput oficial si cu mai multa sarguinta verificarea problemelor si luarea masurilor astfel incat astazi ne aflam sub tratament si observatie de catre Dr. Peter Kovacs, Kaali Institute, Ungaria, pana anul viitor cand speram noi vom avea mostenitori.
Multa bafta tuturor celor care sunt sau vor fi mamici, tatici si bafta campaniei pe care o voi sustine mereu la fel ca si pana acum.

Loredana

Mesajde Loredana » Joi Oct 01, 2009 9:22 pm

Loredana, Craiova, 35 ani.O singura trompa din pacate si ea infundata.Diverse tratamente si proceduri de diagnosticare si tratare...nereusite. Acum cativa ani mi s-a spus clar ca trebuie fiv. Din pacate eram inglodati in datorii si nu ne mai permitem imprumuturi pt fiv. Sper in compensarea medicatiei sau(si) procedurii fiv. Doamne ajuta!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Oct 02, 2009 7:48 am

Welcome girls! :)

Loredana, imi amintesc foarte bine de tine. Nu iti stiam insa varsta. Noi facem tot ce tine de noi in campania asta, dar vezi si tu ce degringolada politica e in Romania, care se aduga crizei economice in sine si restrictiilor bugetare - ma tem ca ar fi o lipsa de adecvare si de viziune din partea noastra sa ne imaginam ca vom obtine pe termen scurt ceea ce ne dorim; dar nu ne lasam, actionam pe termen mediu/lung, e important macar pentru generatiile viitoare.

Sfatul meu prietenesc este sa nu te bazezi insa pe statul roman. :( Dupa 35 de ani fertilitatea feminina scade exponential - fa un efort, nu stiu cum, banuiesc ca iti este foarte greu ca altfel ai fi facut deja, dar inceaca sa faci un fiv cat mai repede. Alege cu grija clinica/medicul, ai sanse foarte mari, fiind infertilitate tubara, nu de alta natura. Si macar sa ajungem noi sa obtinem compensarile, le vei folosi pentru bb2. :) Tinem pumnii tare-tare!

bettyro

Mesajde bettyro » Vin Oct 02, 2009 9:45 pm

betty.35 ani.2 SEU.1 hsg.2 laparoscopii.endometrioza ov-pt care am facut diphereline.sot ok.fiv 1 in evolutie.acum cand scriu, detin 3 embrioni cal A la purtator.verdictul pe 14 oct.

Loredana

Mesajde Loredana » Vin Oct 02, 2009 11:02 pm

RalucaBonzi scrie:Welcome girls! :)

Loredana, imi amintesc foarte bine de tine. Nu iti stiam insa varsta. Noi facem tot ce tine de noi in campania asta, dar vezi si tu ce degringolada politica e in Romania, care se aduga crizei economice in sine si restrictiilor bugetare - ma tem ca ar fi o lipsa de adecvare si de viziune din partea noastra sa ne imaginam ca vom obtine pe termen scurt ceea ce ne dorim; dar nu ne lasam, actionam pe termen mediu/lung, e important macar pentru generatiile viitoare.

Sfatul meu prietenesc este sa nu te bazezi insa pe statul roman. :( Dupa 35 de ani fertilitatea feminina scade exponential - fa un efort, nu stiu cum, banuiesc ca iti este foarte greu ca altfel ai fi facut deja, dar inceaca sa faci un fiv cat mai repede. Alege cu grija clinica/medicul, ai sanse foarte mari, fiind infertilitate tubara, nu de alta natura. Si macar sa ajungem noi sa obtinem compensarile, le vei folosi pentru bb2. :) Tinem pumnii tare-tare!

Mersi mult pt primire Ralu. O sa incerc sa aplic sfatul tau.:*
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Înapoi la “CHECK IN.”