Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
monaramona

Re: Sa ne cunoastem

Post by monaramona » Tue Dec 14, 2010 11:48 pm

bine ai venit alexandra si sedere cat mai scurta..speram sa iti indeplinesti visul cat mai repede
MULTUMESC DOAMNE

Lavinia Sagna

Post by Lavinia Sagna » Wed Dec 15, 2010 12:27 am

Bine v-am gasit!!!
Numele meu este Lavinia,30 ani,din Galati dar momentan locuiesc in Franta(din oct a.c.)
Prima sarcina in 2008 ,extrauterina ,am pierdut trompa dreapta; de atunci am tot incercat inutil sa raman insarcinata....CM neregulat,lipsa ovulatiei,endometru prea subtire...acum cu venirea mea in Franta vreau sa incep FIV si sper ca forumul acesta sa imi poarte noroc!!! [gravi]

monaramona

Post by monaramona » Wed Dec 15, 2010 11:25 pm

buna lavinia, speram sa ramai graviduta cat mai curand (natural)si iti dorim din toata inima mult noroc(in cazul FIVului)
MULTUMESC DOAMNE

AleDutulescu

Post by AleDutulescu » Wed Dec 15, 2010 11:36 pm

buna fetele!
sper ca Dumnezeu ne va binecuvanta pe toate cu un [bebe] .
:ymhug:
Ale

ancuta

Post by ancuta » Wed Dec 22, 2010 10:48 am

MULTUMESC RALUCA...
ASTEPT CU NERABDARE MAREA INTALNIRE CU [bebe] .

mariuca

Post by mariuca » Tue Jan 04, 2011 2:48 pm

Bine v-am gasit!
Un an minunat tuturor si un bebe cat mai curand!
Ma numesc Maria, am 36 de ani. Incerc sa fac un copil de la varsta de 28 de ani. Am inceput investigatiile pe la 29 ani. Dupa luni de analize, teste..., s-a constatat ca am trompele obturate, cu aderente. Am facut o laparoscopie la dl. Prof. Marinescu. Nu s-a putut face nimic. Am incercat 4 inseminari, fara rezultat.
Trebuie sa fac FIV, am tot amanat in speranta ca se va intampla o minune. Nu s-a produs. Vreau sa incerc un FIV anul acesta. In afara de povestea cu trompele, nu am alte probleme, si nici sotul meu nu are.
Sper sa reusesc.

AleDutulescu

Post by AleDutulescu » Tue Jan 04, 2011 2:56 pm

Dumnezeu sa te ajute sa iti iasa din prima.

La multi ani fetele! Anul acesta sa apara multe [gravi] si multi [bebe] [mami]

:D
Ale

monaramona

Post by monaramona » Tue Jan 04, 2011 7:01 pm

mariuca nici eu nu am trompe si am facut fiv ..iti tinem pumnii si sa dea DD sa se lase cu burtica mare anul acesta ptr tine si ptr toate fetele de aici
MULTUMESC DOAMNE

mariuca

Post by mariuca » Tue Jan 04, 2011 9:02 pm

Va multumesc mult. [floare]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Jan 05, 2011 12:04 am

Bun venit noilor membri ai forumului! [floare]

Nu ezitati sa va prezentati pe scurt aici si apoi sa postati pe subiectele care va intereseaza - infertilitate feminina/masculina, inseminare artificiala, FIV in Romania sau abroad s.a. De asemenea, daca aveti idei pentru dezvoltarea campaniei, suntem numai ochi si urechi. :)

Acest forum exista din septembrie 2009, este micut dar dinamic, informatia este concentrata iar interactiunea este reala, putem spune ca in tot acest timp nu a existat o singura intrebare care sa ramana fara raspuns; chiar daca uneori raspunsurile au fost de genul "imi pare rau, nu stiu" toti cei care au adresat intrebari, chiar daca erau membri noi, aflati la primul post, au primit raspunsuri. La fel si pentru intrebarile din comentariile de pe blog sau primite pe e-mailul Asociatiei - am raspuns la absolut tot. Deci nu ezitati sa scrieti pe forum, sa lansati discutii si interactiune, vi se va raspunde.

Daca aveti intrebari pentru nucleul fondator al Asociatiei SOS Infertilitatea va rugam sa privilegiati forumul in raport cu e-mailul, o intrebare publica va primi un raspuns public, ce va fi citit de zeci/sute de ori, ceea ce va evita ca aceeasi intrebare sa ne fie readresata in bucla.

Va asteptam sa va implicati in campania pe care organizam. Atat timp cat noi, cuplurile infertile, nu ne vom organiza si nu ne vom dedica pentru a ne cere drepturile, nimeni nu ne va auzi durerea si suferinta! Va asteptam alaturi de noi!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

amioprea

Post by amioprea » Thu Jan 06, 2011 7:04 pm

Grabita ca intotdeauna, nu m-am prezentat la timp, dar nu e tarziu...

Ami, 26 ani, jud. Buzau; la 19 ani in urma unei operatii mi-a fost extirpat ovarul si trompa dreapta. Nu am dat importanta deosebita atunci dar la 23 ani cand m-am si casatorit, am realizat ca nu apare bebe asa usor. Am facut mai multe "experimente" ale unor medici care nu aveau specializare pt infertilitate, am luat si tratamente necorespunzatoare pana cela insistentele unei prietene din Bucuresti am cautat-o pe Dr Bolintineanu, in prezent la Promed. Am facut analize complete, eu avand SOPC, un singur ovar. Sotul nu are probleme. Am urmat 3 inseminari fara rezultat, acum ne pregatim de primul Fiv care sper din toata inima sa fie norocos caci posibilitatile financiare sunt reduse.

Sa aveti incredere in Dumnezeu, caci minunile exista!
[floare] [floare] [floare]

monaramona

Post by monaramona » Thu Jan 06, 2011 11:32 pm

amioprea ..bine ai venit si ai sa vezi ca cu ajutorul lui DD vei reusi ce ti-ai propus..sper sa fie cat mai repede
MULTUMESC DOAMNE

torma.maria

Post by torma.maria » Sun Jan 09, 2011 2:39 pm

ma numesc annamaria, sunt din baia mare, infertilitate masculina sotul meu a suferit o operatie in copilarie si urmarea e asta. de 4 ani umblam la medici si nimic.

avem 29 ani si sper sa ne reuseasca, cu voia lui d-zeu.

zippo856

Post by zippo856 » Tue Jan 25, 2011 12:21 pm

Buna,

31 ani Bucuresti, azospermie, testicular sperm extraction(TESE) efectuat in Germania la Ulm Dr. Horst Hohmuth rezultat negativ, conform investigarilor biopsiei la un laborator din Hamburg am aflat ca este Sertoli cell only syndrome(SCOS).
Dupa multe cercetari am aflat ca totusi exista speranta, dar nu stiu daca o noua operatie se mai merita.
Oricum speranta nu moare NICIODATA de aceea capul sus si inainte
1 - 3 spermograme negative
2 - azoospermie
3 - TESE Negativ (6 probe) Ulm
4 - analize genetice, toate rezultatele pozitive
5 - 20.07.2011 urmeaza a doua TESE (22 probe) Hamburg

cris8

Post by cris8 » Sat Jan 29, 2011 5:15 pm

Bna fetelor!
Eu deja am mai scris pe forum la diferite topicuri, dar ar fi cazul sa ma si prezint. :)
Am 30 de ani impliniti, sunt din Bucuresti, incerc sa raman insarcinata din aprilie 2007. Am pierdut mult timp pe la diferiti doctori ginecologi dar nu specializati pe infertilitate. Dupa multe analize si investigatii problema noastra consta in: sotul astenoteratospermie, nu severa dar oricum... eu singura problema trompele infundate (in rest totul in regula). Urmeaza laparoscopie si apoi vom vedea daca va mai fi cazul de IA sau trecem la FIV.
Sunt sigura insa ca intr-un fel sau altul vom reusi. :)
Bafta multa tuturor! :ymhug:
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Ariana

Post by Ariana » Sun Jan 30, 2011 6:21 pm

Buna ziua.

Va citesc de ceva timp, in ultimul timp intru aproape zilnic pentru ca e un forum foarte bine facut cu oameni de calitate, care stiu despre ce vorbesc. M-am hotarat sa devin activa, sa schimb opinii cu voi pentru a suporta mai usor infertilitatea.

Eu am 29 de ani si incerc de aproape doi ani, cauza am aflat-o de curand, spermograma slaba. Dar raman optimista, am vazut ca se poate! [suze]

nicoleta n

Post by nicoleta n » Mon Feb 07, 2011 9:11 pm

sunt nicoleta din bucuresti, am facut o inteventie chirurgicala si mi-au scos trompele. imi doresc foarte mult copii si nu stiu incotro sa o iau, daca puteti sa-mi dati o sugestie despre o clinica buna.

va multumesc!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Feb 07, 2011 9:38 pm

Bun venit noilor membri ai forumului! Nu ezitati sa scrieti, sa adresati intrebarile pe care le aveti - pe acest forum pana in prezent nu au existat intrebari care sa ramana fara raspuns. Iar cand noi nu stim sa raspundem, exista optiunea de a adresa intrebari direct medicilor si embriologilor reputati care ofera sfaturi medicale online pe forumul nostru.

Nicoleta, noi nu recomandam clinici sau medici, dar oferim informatiile pentru ca pacientul sa faca o alegere informata. O baza de date cu toate clinicile autorizate poti gasi aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=155" onclick="window.open(this.href);return false; Poti studia echipele medicale, compara preturile si eventual adresa intrebari altor pacienti, cu mai multa experienta, pe topicul "FIV in Romania".

Numai bine tuturor! [barza2] [barza1]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

carla_cluj

Post by carla_cluj » Thu Feb 10, 2011 10:43 am

Sunt Carla, din Cluj. Pana acum analizele facute de mine sunt bune, in afara de testul postcoital care e negativ. Am facut 3 IA nereusite si acum astept rezultatele la analizele de trombofilie.Nu mi s-a dat nici un tratament pt imbunatatirea cantitatii si calitatii mucusului cervical, iau un tratament naturist de care am auzit de la o alta aspiranta la titlul de mamica cu aceeasi problema ca a mea. Normospermie la sot.
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Feb 11, 2011 9:28 am

Bun venit noilor membri! Va uram sa veniti curand cu vesti bune! [barza2] [barza1]

Forumul SOS Infertilitatea are 1.000 de membri (reali, umani - toti botsii au fost stersi).
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie