Problemele imunologice - o cauza a infertilitatii

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Mademoiselle PasDeChance

Re: Problemele imunologice - o cauza a infertilitatii

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Dec 21, 2010 11:20 am

Miki, pana la urma am fost la laborator si mi-am cerut rezultatele pe care nu le primisem. Din pacate, nu au gasit rezultatele la ATPO, si mi-au zis ca daca nu sunt in computer inseamna ca pur si simplu nu s-au facut, probabil asistenta care mi-a luat sange, cum erau multe eprubete, a uitat sa ia/eticheteze una si pentru ATPO. :( Inca mai am prescrierea, pot sa refac, dar zi-mi daca stii ce reprezinta exact aceasta analiza.

Am primit in schimb:

- analiza proteinelor serice - dozajul imunoglobulinelor A, M si G: totul normal; in schimb, tot pe fisa asta, feritina serica este 34, in conditiile de valori normale 30 - 165, deci sunt la limita inferioara.

- electroforeza capilara, ok (e o schema, un grafic cu albumina, alpha1, alpha2, beta1, beta2, gamma) - concluzia "profil electroforetic normal"

- hematologie celulara, numeratia globulara si formula leucocitara au mici chestii care nu corespund, dar sunt aproape de limite (laboratorul meu iti arata automat in fisa si valorile anteriore, in caz ca le-ai facut tot la ei, in 23.09 a.c. aveam toate valorile astea normale); partea buna e ca la cytometrie, repartizarea limfocitara T/B/NK, am concluzia "repartizare normala" (am limfocite T 75%, dintre care T CD4+ 43% si T CD8+ 31%, limfocite B 18% si limfocite NK 5%)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miki70

Mesajde miki70 » Mie Dec 22, 2010 4:17 pm

RalucaBonzi scrie:Miki, pana la urma am fost la laborator si mi-am cerut rezultatele pe care nu le primisem. Din pacate, nu au gasit rezultatele la ATPO, si mi-au zis ca daca nu sunt in computer inseamna ca pur si simplu nu s-au facut, probabil asistenta care mi-a luat sange, cum erau multe eprubete, a uitat sa ia/eticheteze una si pentru ATPO. :( Inca mai am prescrierea, pot sa refac, dar zi-mi daca stii ce reprezinta exact aceasta analiza.

Am primit in schimb:

- analiza proteinelor serice - dozajul imunoglobulinelor A, M si G: totul normal; in schimb, tot pe fisa asta, feritina serica este 34, in conditiile de valori normale 30 - 165, deci sunt la limita inferioara.

- electroforeza capilara, ok (e o schema, un grafic cu albumina, alpha1, alpha2, beta1, beta2, gamma) - concluzia "profil electroforetic normal"

- hematologie celulara, numeratia globulara si formula leucocitara au mici chestii care nu corespund, dar sunt aproape de limite (laboratorul meu iti arata automat in fisa si valorile anteriore, in caz ca le-ai facut tot la ei, in 23.09 a.c. aveam toate valorile astea normale); partea buna e ca la cytometrie, repartizarea limfocitara T/B/NK, am concluzia "repartizare normala" (am limfocite T 75%, dintre care T CD4+ 43% si T CD8+ 31%, limfocite B 18% si limfocite NK 5%)

Raluca [floare] ATPO sunt anticorpii antitiroidieni, dc ies mari ac arata ca ai pb cu tiroida, tiroida autoimuna.
De celelalte analize nu-mi dau bine seama pt ca nu vad intervalele de val normale dar cred ca esti bine. NK stiu ca dc sunt mai mari de 12% nu e bine pt fertilitate dar vad ca ii ai mici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Dec 27, 2010 2:13 pm

Miki, daca TSH & co mi-au iesit perfecte si n-am avut in veci de veci probleme cu tiroida, ce sanse sunt sa am acesti anticopri antitiroidieni? Adica, daca i-as avea, nu s-ar vedea si in nivelul TSH?

Te intreb ca sa imi dau seama daca merita sa fac analiza asta.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

miki70

Mesajde miki70 » Joi Dec 30, 2010 5:20 pm

Raluca [floare] imi cer scuze ca-ti raspund asa tarziu . Poate iesi analiza ATPO proasta chiar dc ai TSH, T3 si T4 bune ( Tiroida autoimuna)

georgi

Mesajde georgi » Lun Ian 03, 2011 10:30 am

La Multi Ani pe 2011, sa dea Dumnezeu sa avem un an bun, cu multi bebei la purtator. Raluca, ma bag si eu in discutia legata de ATPO si asta pentru ca sunt posesoare de tiroidita autoimuna si stiu cam tot ce e legat de asta. Eu stiu ca TSH-ul este unul dintre indicatorii acestei boli, iar tu spui ca aceasta analiza este in limite normale, deci nu cred ca e cazul sa faci si ATPO. Eu am fost un fenomen al naturii, ca sa zic asa, cand mi-a fost depistata boala TSH-ul meu sarise de 100, iar ATPO peste 4000. Ulterior, prin tratamentul cu Euthyrox, lucrurile s-au reglat in decurs de cateva saptamani, insa de atunci singura analiza pe care endocrinologul si ginecologul mi-o cer este TSH, el fiind cel mai important indicator al starii de sanatate a tiroidei.
Imi cer scuze ca m-am bagat sa-ti explic, dar crede-ma ca stiu foarte bine cum e cu tiroida si toate analizele ei.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 03, 2011 1:22 pm

Miki, Georgi, multumesc pentru informatii. [floare]

Nici eu nu cred ca am aceasta tiroida autoimuna, cred ca s-ar fi resimtit cumva in celelalte analize colaterale, care la mine sunt perfecte. Chiar daca in Franta aceste analize sunt gratuite, din constiinta cetateneasca nu as vrea sa abuzez, daca nu le platesc eu direct nu inseamna ca nu costa bani din bugetul securitatii sociale.

Georgi, deci ai reusit sa tii in frau aceasta tiroida autoimuna? Esti ok acum? Ce planuri ai, ce faci anul asta? :)

georgi

Mesajde georgi » Mar Ian 04, 2011 11:40 am

Raluca, stiu cum se intampla lucrurile in Franta, mama locuieste acolo si imi spune mereu cum e cu sanatatea in tarile civilizate, ca sa zic asa. Iti multumesc de interes, noi am facut un fiv anul trecut la Szeged, nereusit din pacate, iar anul acesta ne-am reorientat spre Sibiu, saptamana viitoare mergem cu o parte din analize. Referitor la tiroida mea, e sub control la putin timp de cand am descoperit boala, cum spunea cineva, tiroidita autoimuna e o boala din care nu se moare, dar cu care mori. Intre timp am facut si alte analize pe partea de imunologie, asta ca sa inlatur orice alta boala autoimuna care s-ar putea asocia si cel mai probabil la urmatorul fiv mi se va administra prednison, poate de data asta va fi bine.
Ne auzim, va tin la curent cu ce se intampla.

anabel79

Mesajde anabel79 » Mie Ian 05, 2011 2:56 pm

buna fetelor .....LA MULTI ANI!...sunt noua pe acest forum, dar mai veche in probleme imunologice.am tiroidita hashimoto, o boala autoimuna cu ATPO si Anti TG mari si cu TSH sub control.Am facut si imunofetiparea limfocitara iar celulele NK erau in procent de 20% .......
intrebare pentru ralucabonzzi(parca asa) doar 5% e procentul celulelor NK, unde ai facut analiza ca e super buna?

miki /miki ma bucur ca te gasesc aici te am mai vazut si in alte parti, te pup dulce si poate ne unim si dam de capat acestor probleme....

va pup si tinem legatura.....
32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, prolactina mare, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot nicio sarcina in 8 ani, 2 inseminari nereusite cu dr Anca Moisa, probleme autoimune si trombofilie, Fiv 1 dr Dragos Albu Med Life in mai 2010 anulat TSH mare, FIV 2 reusit Dacia Medical Center program fiv gratuit ET 20.11 3 embrioni de 2 si 4 celule la 48 h,test bhcg 145 z14 de la punctie

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 10, 2011 8:35 am

Anabel, welcome. In Franta am facut fenotiparea limfocitara, dar sper sa nu fie asta motivul pentru care e bun rezultatul. :) Si atentie - e cu dus-intos, NK putini inseamna o protectie scazuta impotriva unui eventual cancer. 8-|

Georgi, Anabel, va tin pumnii sa invingeti infertilitatea!!

miki70

Mesajde miki70 » Lun Ian 10, 2011 4:34 pm

Buna Anabel [floare] si bine te-am regasit. Din pacate eu voi renunta la lupta cu infertilitatea, nu mai am forta. Poate DD vrea sa-mi spuna ca nu tb sa am bb si sa ma ingrijesc de sanatatea mea. Am scris mai multe aici viewtopic.php?f=2&t=4&p=5079#p5079

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 10, 2011 4:48 pm

Mikisor, vei renunta la lupta directa cu infertilitatea, dar vei deveni altcumva mama! Promite-mi asta! Tu esti nascuta sa fii mama! Undeva un copilas te asteapta sa va fericiti reciproc! [mami]

miki70

Mesajde miki70 » Lun Ian 10, 2011 5:31 pm

Nu stiu Raluca, as vrea sa cred ca undeva e un copilas al meu care ma asteapta.

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Ian 12, 2011 9:09 pm

Miki, :ymhug: .Va fi bine, ai sa vezi. Daca iti doresti cu adevarat vei avea copilasul mult dorit. :ymhug: Si stiu ca iti doresti cu adevarat, deci, in curand un sufletel iti va spune mama. :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

crista_mro@yahoo.com

Mesajde crista_mro@yahoo.com » Lun Mai 23, 2011 1:08 pm

buna Miki

Sunt bulversata total de ceea ce citesc aici cu toate analizele astea si nu mai stiu de unde sa o iau si unde sa termin .
Tocmai am trecut de un Fiv nereusit ( sotul are OATS, iar eu ma consider sanatoasa)

Acum imi pun intrebari dc nu cumva am ceva probleme si eu .Dar nu stiu de unde sa mai incep investigatiile .

Exista vreo analiza cea mai importanta din cele scrise mai sus , care as putea sa o fac si apoi sa incep cu restul .?
Sunt tare bulversata dupa tot ce am citit aici si nu stiu cu ce sa incep.Ginecologul imi poate recomnada ceva din testele astea sau un alt doctor ????
:( #-o
NU stiu ......ce sa fac. In august vom avea urmatorul FIV si vreau sa ma pregatesc temeinic ....

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Mai 28, 2011 8:25 am

Crista, e bine ca vrei sa verifici cat mai multe inainte de urmatorul FIV. Ai o lista cu analizele de baza inainte de FIV aici http://infertilitate.com/glosar-inferti ... alize-fiv/ - verifica daca ai facut tot. Ar mai fi de facut AMH-ul, pentru verificarea rezervei ovocitare, si profilul de trombofilie - pentru ambele exista subiecte dedicate pe forum, studieaza acolo.

Si, desigur, intreaba-ti medicul, el trebuie sa iti prescrie analizele si investigatiile.

RaluM

Mesajde RaluM » Joi Sep 29, 2011 1:09 pm

Buna tuturor !

Sper ca vede cineva si mesajul meu, desi pe aici nu s-a mai scris nimic de multa vreme.

Vroiam sa merg la institutul victor babes sa fac niste analize, dar uitandu-ma pe lista lor de analize nu am stiut ce sa cer in afara de "imunofenotiparea limfocitara".
Vreau sa va intreb daca uitandu-va pe lista de analize a IVB (dau linkul) stiti ce ar trebui sa mai cer, din analizele de pe prima pagina a acestui topic.
http://www.ivb.ro/index.php?p=cdi#IMUNOLOGIE" onclick="window.open(this.href);return false;

despre mine, desi nu am mai scris de ceva vreme pe forum, am trecut printr-un fiv nereusit, urmeaza sa fac FET, si am zis sa ma duc cu temele facute :)
problema: anticorpi antispermatici si atata tot la mine ...
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

Dannya

Mesajde Dannya » Lun Oct 03, 2011 1:32 pm

RaluM buna

Pe parte de analize imunologice, eu am mai facut:Anticorpi anti-ADN dublu-catenar si anti-nucleari.
Pentru trombofilii ai acolo proteina C reactiva (mai sunt si altele: proteina S, C, homocisteina, etc.) - exista pe site aici.

Sa inteleg ca problema voastra e masculina. Si eu am ceva anticorpi antispermatici, dar in limitele normale ale laboratorului.

Unde ati facut FIV? Ce tratament ai avut dupa punctie pentru mutatia MTHFR homozigota?
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

oanandries

Mesajde oanandries » Lun Oct 03, 2011 1:50 pm

RaluM cat costa imunofenotiparea limfocitara la IVB ?
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Dannya

Mesajde Dannya » Mar Oct 04, 2011 10:43 am

Buna Oana

Am vazut ca si tu ai AMH-ul marisor, esti suspecte de sindromul ovarelor polichistice? Cum e raportul LH/FSH?
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

RaluM

Mesajde RaluM » Mar Oct 04, 2011 11:10 am

Oana, inca nu stiu cat costa, dara cand ma duc si aflu scriu aici pretul.

Dannya, Eu analizele de trombofilie le-am facut pe toate, mai am si un FXIII v34leu heterozigota.
De fapt cred ca am testat tot ce se putea in afara de chestiile astea imunologice.
La fiv am avut din timpul stimularii clexane de 0.6, fiv facut la medlife, dupa histeroscopie.
Anticorpii antsperm ii am eu, in val in afara limitelor lab, precum si sotul dupa Mar test.
la fiv am avut 12 ovo, 9 embrioni, pus 2 si congelat 4, nu a fost nevoie de icsi.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

Înapoi la “Infertilitate.”