FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Primăvara

Re: FIV abroad

Post by Primăvara » Wed Jul 03, 2019 3:17 pm

Maria Anastasia wrote:Buna tuturor!

La Zlin a fost cineva? Ne indreptam spre fiv cu ovocite donate.
Povestea e prea lunga, am tot asteptat...toate analizele bune, sarcinile se opresc din evolutie fiind mici, doar trombofilia ramane cauza si sunt convinsa, calitatea proasta a ovocitelor mele. Amh arata bine pt varsta mea-ciudat, nu??
Deci diagnosticul de infertilitate din cauze necunoscute m-a plictisit. Vreau sa incercam si asa.
Bună
Cât costa aceasta procedura cu ovo donate?

Primăvara

Post by Primăvara » Wed Jul 03, 2019 3:29 pm

Bună !
Sunt fete care locuiesc in Italia ,dar care au făcut fiv în Ro?
Mă interesează dacă ar merge tesera sanitara din Italia pentru Romania,de a face histeroscopie
Manuta sus cine mă poate ajuta

Bratosin Florina

Post by Bratosin Florina » Thu Jul 25, 2019 1:43 pm

Bună, sunt noua pe forum a mai făcut cineva fiv cu dr Veliscu Andreea, eu am făcut un ET pe 24. 07 iar peste 8 zile trebuie sa fac analiza de sânge.

lya31

Post by lya31 » Tue Nov 05, 2019 2:55 pm

Buna!Are cineva informatii recente despre FIv in TUrcia la DR.Tayfun? Exista restrictii de calatorie sau riscuri majore cu noile conflicte militare de acolo? Multumesc !
Deasemenea nu prea mai sunt postrari pe acest topic si ma intrebam unde as putea sa gasesc informatii recente despre FIV Turcia si FIV Cehia, daca exista linkuri de redirectionare sau alte grupuri de FB etc .Multumesc .

cristi_per

Post by cristi_per » Tue Nov 05, 2019 10:21 pm

Buna, pune întrebarea și pe fiv in romania. Acolo posteaza și fetele care merg in Cehia.

cristi_per

Post by cristi_per » Tue Nov 05, 2019 10:22 pm

lya31 wrote:
Tue Nov 05, 2019 2:55 pm
Buna!Are cineva informatii recente despre FIv in TUrcia la DR.Tayfun? Exista restrictii de calatorie sau riscuri majore cu noile conflicte militare de acolo? Multumesc !
Deasemenea nu prea mai sunt postrari pe acest topic si ma intrebam unde as putea sa gasesc informatii recente despre FIV Turcia si FIV Cehia, daca exista linkuri de redirectionare sau alte grupuri de FB etc .Multumesc .
Buna, pune întrebarea și pe fiv in romania. Acolo posteaza și fetele care merg in Cehia.

lya31

Post by lya31 » Mon Nov 11, 2019 3:56 pm

cristi_per wrote:
Tue Nov 05, 2019 10:21 pm
Multumesc pentru informatie :) Cred ca voi reciti toate postarile de pe FIV Romania poate gasesc ceva informatii utile pentru FIV in Turcia , in Romania am avut deja doua incercari nereusite , incerc sa gasesc o clinica buna in strainatate, care sa ofere o gama completa de proceduri extra(intralipid, ERA, endoinjury, embrioglue, embriolapse , testare genetica a embrionilor) , cu rezultate bune in FIV cu ovocite proprii si expertiza in esec de implantare.

Galadriel

Post by Galadriel » Mon Nov 11, 2019 6:41 pm

Lya, mai importante decât expertiza clinicii și tratamentele suplimentare (majoritatea empirice) sunt vârsta ta (probabil cea mai importanta) statutul hormonal, cariotipul de cuplu, spermograma si eventualele afecțiuni colaterale-statusul tiroidian, hematologic, mediul uterin. Restul e absolut noroc.
Reușite și eșecuri sunt peste tot, clinicile decente din Romania nu sunt la ora actuală cu nimic mai prejos decât cele din străinătate, peste tot tu trebuie să știi macar partial care iti sunt caracteristicile cazului si sa colaborezi direct cu medicul. Succes!

Marianak

Post by Marianak » Fri Dec 06, 2019 6:37 pm

lya31 wrote:
Tue Nov 05, 2019 2:55 pm
Buna,
Sunt noua in acest grup si stiu daca inca te ajuta informatia acum. Eu fac FIV in Turcia la dr Tayfun si merg la el din noiembrie. Nu sunt restrictii/conflicte, la noul aeroport au sporit gradul de securitate fata de cel vechi.
Mult succes.

Simo32

Analize Olanda

Post by Simo32 » Thu Dec 19, 2019 2:16 pm

Buna ziua.As vrea sa intreb daca este cineva din Olanda care m-ar putea îndruma.Soțul lucrează acolo dar noi urmam proceduri de FIV in Ungaria.Au expirat niște analize de ale lui si ar vrea sa le faca in Olanda.Ne poate îndruma cineva unde sa mergem ?
Va multumesc frumos

Dana2020

Post by Dana2020 » Sun Jan 05, 2020 8:24 am

lya31 wrote:
Mon Nov 11, 2019 3:56 pm
cristi_per wrote:
Tue Nov 05, 2019 10:21 pm
Multumesc pentru informatie :) Cred ca voi reciti toate postarile de pe FIV Romania poate gasesc ceva informatii utile pentru FIV in Turcia , in Romania am avut deja doua incercari nereusite , incerc sa gasesc o clinica buna in strainatate, care sa ofere o gama completa de proceduri extra(intralipid, ERA, endoinjury, embrioglue, embriolapse , testare genetica a embrionilor) , cu rezultate bune in FIV cu ovocite proprii si expertiza in esec de implantare.
Buna Lya,
Sper ca nu ți răspund prea târziu. Eu am făcut fiv la taifun in 2014. Sincer am fost dezamagita deoarece nu mi a făcut investigații si am fost tratată superficial. In plus era o tipa care făcea traducerea ( un fel de asistenta) fara caracter (ziceai ca e acolo sa ti pună bete in roate si nu sa te ajute). Dacă nu e prea târziu îți recomand sa nu mergi la taifun.
Eu am avut aceeași problema de eșec de implantare. Am făcut 3 fiv Szeged, 1 tayfun, 1 tutunaru București si ultimul care a fost si cu succes culmea l am făcut la Iasi la Origyn la Maftei.
Am găsit la Origyn cea mai buna tehnologie de diagnosticare ( Maftei a fost singurul doctor care mi a pus diagnosticul corect - si am văzut măcar 40 de specialiști). Cred ca am fost prima pacienta din România si printre primele din Europa care am făcut testele EMMA si ALICE in 2018 la Origyn Iasi. La mine si la multe paciente ( cred ca peste 50%) cu eșec de implantare problema o reprezintă endometrita cronica.
Mult succes!!!
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Madalina. B

Post by Madalina. B » Fri May 29, 2020 6:18 pm

Mademoiselle PasDeChance wrote:
Thu Oct 01, 2009 5:56 pm
Chiar, cine face FIV in strainatate in urmatoarea perioada, cu cine ma tin de mana?

Cred ca Miki-Miki se pregateste de ET cu embrioni criogenati in Germania.

Si eu sper sa reusesc sa fac FIV3 pana la sfarsitul anului, de data asta intr-o clinica noua, intr-un oras nou, cu o echipa noua, pe care nu o cunosc dar despre care am citit/auzit doar de bine. De data asta nu am impedimente teoretice, am rezolvat septul, am toate analizele la zi, ok, ultima stimulare FIV a fost in iunie (am mai avut o stimulare usoara si inaintea ET-ului anulat in septembrie, dar a fost soft, produsesem doi foliculi, deci nu se pune, organismul e odihnit) - in principiu ar trebui sa mearga snur, sa trecem la fapte [ovul] , iar de Craciun sa fim cel putin doi intr-unul.
Bună,
Ma numesc Madalina, sunt noua pe acest forum, locuiesc în Germania.
Sunt în ziua 9 de la ET, mi-au fost transferați 2 embrioni de ziua 3.
Merg miercuri la Beta.
Este primul Fiv, și as dori sa întreb daca un test de sarcina ar putea fi relevant în zilele următoare?
Fiind și prima experienta de acest gen.. Este destul de stresanta așteptarea.

Lorelei

Post by Lorelei » Fri May 29, 2020 10:28 pm

Madalina. B wrote:
Fri May 29, 2020 6:18 pm
Mademoiselle PasDeChance wrote:
Thu Oct 01, 2009 5:56 pm
Chiar, cine face FIV in strainatate in urmatoarea perioada, cu cine ma tin de mana?

Cred ca Miki-Miki se pregateste de ET cu embrioni criogenati in Germania.

Si eu sper sa reusesc sa fac FIV3 pana la sfarsitul anului, de data asta intr-o clinica noua, intr-un oras nou, cu o echipa noua, pe care nu o cunosc dar despre care am citit/auzit doar de bine. De data asta nu am impedimente teoretice, am rezolvat septul, am toate analizele la zi, ok, ultima stimulare FIV a fost in iunie (am mai avut o stimulare usoara si inaintea ET-ului anulat in septembrie, dar a fost soft, produsesem doi foliculi, deci nu se pune, organismul e odihnit) - in principiu ar trebui sa mearga snur, sa trecem la fapte [ovul] , iar de Craciun sa fim cel putin doi intr-unul.
Bună,
Ma numesc Madalina, sunt noua pe acest forum, locuiesc în Germania.
Sunt în ziua 9 de la ET, mi-au fost transferați 2 embrioni de ziua 3.
Merg miercuri la Beta.
Este primul Fiv, și as dori sa întreb daca un test de sarcina ar putea fi relevant în zilele următoare?
Fiind și prima experienta de acest gen.. Este destul de stresanta așteptarea.
E un pic devreme pt embrioni de z3. Un pipitest acum poate sa se pozitiveze sau nu, caz in care mai rau te va demoraliza. Mai asteapta 2 zile macar si neaparat fa un beta hcg. Bafta! Sa dea Dzeu sa fie beta pozitiv!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Post Reply