FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV in Romania

Post by jurnaldefiv » Mon Aug 05, 2019 11:04 am

Yminodora wrote:
Mon Aug 05, 2019 9:42 am
jurnaldefiv wrote:
Mon Aug 05, 2019 9:29 am
Yminodora wrote:
Mon Aug 05, 2019 8:57 am

Multumesc , acum astept sa intru in sala :D . Da am avut cistite recurente în trecut si diagnosticul de bip mi la pus ecografic, adică am facut eco de control in ziua 21 pt ca am facut protocolul lung si atunci mia dat si antibiotic. Oricum nu am cu cine sa vb azi ca dna dr Veliscu nu este din cate am inteles o sa fac cu dr Enache.
E foarte ok si doctorita Enache.
Mda sa chinuit 20 de minute sa desfacă o sinechie :(( ca sa poata sa treaca cu histeroscopul mai departe si bineinteles ca petesii sunt tot acolo bine merci [jale!] Iar antibiotic.
Ma chinuit rau de data asta, e ultima histeroscopie fără anestezie pe care am făcut-o.
Astept sa vad ce imi mai zice sa fac mai departe :(
Stiu ca e ff greu mai ales cand dai de probleme care ingreuneaza. Dar dincolo de asta, sa te bucuri ca ai refacut-o pt ca sinechia era o problema care ar fi afectat serios orice transfer ulterior.
Imi pare foarte rau pt durere... mai ales ca a fost de curatat si sinechia, imi imaginez cum a durut. Nu prea e de facut histero fara anestezie, nici macar cea simpla exploratorie... la urmatoarea insisti pt anestezie. Neaparat. Ma gandesc ca fac si ei totusi.
Asta este, mergi inainte. Bine ca ai mai rezolvat din probleme, dincolo de toate neplacerile. Acum trebuie sa fie bine, te refaci, faci cumintica tratamentul si... dai inainte cu ce ai de facut.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

Yminodora

Post by Yminodora » Mon Aug 05, 2019 11:34 am

jurnaldefiv wrote:
Mon Aug 05, 2019 11:04 am
Yminodora wrote:
jurnaldefiv wrote:
Mon Aug 05, 2019 9:29 am

E foarte ok si doctorita Enache.
Mda sa chinuit 20 de minute sa desfacă o sinechie :(( ca sa poata sa treaca cu histeroscopul mai departe si bineinteles ca petesii sunt tot acolo bine merci [jale!] Iar antibiotic.
Ma chinuit rau de data asta, e ultima histeroscopie fără anestezie pe care am făcut-o.
Stiu ca e ff greu mai ales cand dai de probleme care ingreuneaza. Dar dincolo de asta, sa te bucuri ca ai refacut-o pt ca sinechia era o problema care ar fi afectat serios orice transfer ulterior.
Imi pare foarte rau pt durere... mai ales ca a fost de curatat si sinechia, imi imaginez cum a durut. Nu prea e de facut histero fara anestezie, nici macar cea simpla exploratorie... la urmatoarea insisti pt anestezie. Neaparat. Ma gandesc ca fac si ei totusi.
Asta este, mergi inainte. Bine ca ai mai rezolvat din probleme, dincolo de toate neplacerile. Acum trebuie sa fie bine, te refaci, faci cumintica tratamentul si... dai inainte cu ce ai de facut.
Groaznic atat pot sa spun, daca prima a fost floare la ureche, usoara si putin dureroasă, asta ma facut sa urlu pe masa de durere. Asta e . O sa ii scriu dr Veliscu să-i spun ce am facut si daca consideră că e nevoie de repetare sa imi spuna cand sa vin sa imi faca dansa neapărat. Pt ca azi am avut un șoc cand am coborat din salon si am vazut ca de fapt cine mi-a facut era nimeni alta decat asistenta care sa chinuit vreo 10 minute sa desfaca sinechia si cand a vazut ca nu poate cealalta asistenta a sunat o pe dr Moisa sa vina sa o ajute pe dna Dragomir ca nu se descurca dar pana a ajuns dr Moisa a reusit sa dezlipeasca sinechia. Atunci nu mi-am dat seama din cauza durerilor dar am ramas muta la receptie cand am coborat pt externare.
O sa ii scriu o poveste mai lungită dna dr Veliscu pt ca asa ceva eu nu mai accept. Doua histeroscopi nici una facuta de dansa.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, 7 ovocite, 3 blastociti congelati... Cu ajutorul lui Dumnezeu urmează FET in noiembrie :YMPRAY:

Onyyy

Post by Onyyy » Mon Aug 05, 2019 1:17 pm

Buna! Puteti sa imi spuneti si mie va rog daca fac un test de sarcina astazi la a 6 zi de la ET este posibil sa imi indice ceva?

Zambi

Post by Zambi » Mon Aug 05, 2019 1:22 pm

Buna, tuturor. Am facut FET la Columna cu 2 blasto( diagnostic trompe infundate). Protocol scurt de 10 zile si a 12 a punctie. Rezultat 9 blasto congelati.
Beta in ziua 8: 229, beta in ziua 11: 635. Pana acum ii multumesc lui Dumnezeu si tuturor celor datorita carora medicina a evoluat, inclusiv doamnei doctor Luchian Lucia!

Bianca1992

Post by Bianca1992 » Mon Aug 05, 2019 2:31 pm

Onyyy wrote:
Mon Aug 05, 2019 1:17 pm
Buna! Puteti sa imi spuneti si mie va rog daca fac un test de sarcina astazi la a 6 zi de la ET este posibil sa imi indice ceva?
Este mult prea devreme. Daca este embrion de z5 poti incerca peste 2 zile.
[baietel]

Onyyy

Post by Onyyy » Mon Aug 05, 2019 3:00 pm

[baby dust]
Da este embrion de z 5. Mi-e teamă, este a doua încercare in ultimele 2 luni....

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Aug 05, 2019 3:07 pm

Yminodora wrote:
Mon Aug 05, 2019 11:34 am
jurnaldefiv wrote:
Yminodora wrote:

Groaznic atat pot sa spun, daca prima a fost floare la ureche, usoara si putin dureroasă, asta ma facut sa urlu pe masa de durere. Asta e . O sa ii scriu dr Veliscu să-i spun ce am facut si daca consideră că e nevoie de repetare sa imi spuna cand sa vin sa imi faca dansa neapărat. Pt ca azi am avut un șoc cand am coborat din salon si am vazut ca de fapt cine mi-a facut era nimeni alta decat asistenta care sa chinuit vreo 10 minute sa desfaca sinechia si cand a vazut ca nu poate cealalta asistenta a sunat o pe dr Moisa sa vina sa o ajute pe dna Dragomir ca nu se descurca dar pana a ajuns dr Moisa a reusit sa dezlipeasca sinechia. Atunci nu mi-am dat seama din cauza durerilor dar am ramas muta la receptie cand am coborat pt externare.
O sa ii scriu o poveste mai lungită dna dr Veliscu pt ca asa ceva eu nu mai accept. Doua histeroscopi nici una facuta de dansa.
Doamne fereste cum sa iti faca histeroscopia o ASISTENTA?! sigur nu o rezidenta? Dr Bordea e rezidenta dnei dr Veliscu. E blonda si tanara...si gravida din ce am auzit.... asistentele nu au cum sa faca... adica asa ma gandesc, cum sa umble o asistenta prin uterul meu?!
Imi pare rau ca ai trecut prin asta... Pb e ca la Giulesti aparent nu e sigura asta cu procedurile decat probabil la punctii sau ET sau operatii... posibil nici atunci. Discuta cu dna doctor si vezi ce optiuni ai.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Aug 05, 2019 3:08 pm

Onyyy wrote:
E prea devreme. Asteapta macar 1 zi, de preferat doua. In z7 poti face beta direct, ar fi mai relevant decat un pipitest care tot poate induce in eroare si in z7.

Yminodora

Post by Yminodora » Mon Aug 05, 2019 3:20 pm

jurnaldefiv wrote:
Mon Aug 05, 2019 3:07 pm
Yminodora wrote:
Mon Aug 05, 2019 11:34 am
jurnaldefiv wrote:

Doamne fereste cum sa iti faca histeroscopia o ASISTENTA?! sigur nu o rezidenta? Dr Bordea e rezidenta dnei dr Veliscu. E blonda si tanara...si gravida din ce am auzit.... asistentele nu au cum sa faca... adica asa ma gandesc, cum sa umble o asistenta prin uterul meu?!
Imi pare rau ca ai trecut prin asta... Pb e ca la Giulesti aparent nu e sigura asta cu procedurile decat probabil la punctii sau ET sau operatii... posibil nici atunci. Discuta cu dna doctor si vezi ce optiuni ai.
Nu sunt 100% sigura ca era o simplă asistenta sau vreo rezidenta. Dar am cautat după nume si Andrea Dragomir apare ca personal medical auxiliar. Pe dna dr Bordea o stiu cu ea am facut histeroscopie lună trecuta, da intr-adevar este însărcinată si de azi e in concediu.
O sa ii scriu dna dr sa vad ce imi zice.
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, 7 ovocite, 3 blastociti congelati... Cu ajutorul lui Dumnezeu urmează FET in noiembrie :YMPRAY:

Yminodora

Post by Yminodora » Mon Aug 05, 2019 3:30 pm

I-am scris acuma asistenței de la Giulești si am rugat o sa imi zică numele dr care mia facut histeroscopie si mia scris ,, dr Dragomir". Deci eram eu prea bulversată si nu am mai gândit rațional, dar la cât era de neindemanatica ma facut sa cred ca era asistenta #:-s
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.

Onyyy

Post by Onyyy » Mon Aug 05, 2019 3:34 pm

jurnaldefiv wrote:
Mon Aug 05, 2019 3:08 pm
Onyyy wrote:
E prea devreme. Asteapta macar 1 zi, de preferat doua. In z7 poti face beta direct, ar fi mai relevant decat un pipitest care tot poate induce in eroare si in z7.
Multumesc frumos....luna trecută nu am vrut să fac test am asteptat beta care din nefericire a fost 2😪😥luna aceasta nu stiu daca mai am vointa...
Dar mi e si foarte teama ...teama ca pipitestva iesi poz si beta nu sau invers...Of...
Mult succes

Iuliav

Post by Iuliav » Mon Aug 05, 2019 9:58 pm

jurnaldefiv wrote:
Mon Aug 05, 2019 8:33 am
Yminodora wrote:
Sun Aug 04, 2019 5:17 pm
Bună fetelor, Miha imi pare rau de rezultat si cred ca ai obosit, acuma tot ce iti ramane e sa astepti sa te liniștești putin si sa o iei de la capat pt ca alta solutie nu avem.
Jurnaldefiv mai ai putin si o sa iti ti puiul mult dorit in brațe, iti doresc sa decurgă totul bine si sa ne spui si noua cum e in noua postură de mămică [crossfingers] .
Jurnaldefiv tu mi-ai zis ca ai facut tratament pt petesii si pe urma ai repetat histeroscopia, au dispărut acele petesii? Eu maine repet histeroscopie si am emotii daca mi-au dispărut sau nu. Am tot citit pe net ca ar fi bine sa luam amândoi antibiotic in acelaș timp pt a nu imi retransmite el vreo infecție si sa am iar probleme. Nici nu mai stiu ce sa cred, dr a zis ca este o posibilă cauza de infertilitate si mi-am amintit ca la primul fiv chiar înainte de stimulare am fost la eco si dr a scris la diagnostic boala inflamatorie pelvina, mi-a dat tratament cu antibiotic și cand a venit menstra am început stimularea. Tot la acel fiv a fost si singura sarcina care am avuto vreodata, biochimica dar a fost. Acum am in gand să-i propun dr sa imi de-a la fel antibiotic înainte de stimulare poate ma ajuta, poate nu dar as fi eu mai linistită.
Buna, da, stam cu sufletul plin de emotii. Poimaine... :YMPRAY:
Asa este, dupa histero cu petesii am luat antibiotic si am repetat histero luna urmatoare. Disparusera aproape integral, dna dr a mai vazut mici mici urme insa diagnosticul a fost clar ok, se vedea clar si pe filmulet, mai erau doar cateva puncte rosii ff rare, diferenta era vizibila fata de prima data. Ma uit pe hartii sa vad sigur daca am luat doar eu antibiotic sau si sotul. Nu e deloc gresit sa ceri sau sa iti dea doctorul antibiotic preventiv la urmatorul ET, unii chiar recomanda by default, si doctora mea se gandea la un moment dat sa imi includa un antibiotic in schema de pregatire.
De curiozitate intreb totusi, cum ti-a stabilit diagnosticul de boala inflamatorie pelvina? Ai avut ceva infectii recurente, anexite, cistite, etc.? Stiu ca asta e cumva o cauza intrinseca, mai greu de stabilit asa ad literam.
Revenind - eu am intrebat-o atunci pe dna dr de la ce se inflamase endometrul si a spus ca cel mai probabil de la multiplele interventii din ultimul an (in speta ET-uri, deci cateter intrat de fiecare data in uter). Am intrebat-o si daca asta e o posibila cauza pt neimplantare, a spus ca in principiu nu dar oricum ar fi, evident ca preferam un endometru NEinflamat.
O sa iasa bine histeroscopia, ai sa vezi. Mult noroc!
Jurnalut, nastere usoara, bebe sanatos, recuperare rapida si multa fericire! :YMPRAY:
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok :YMPRAY:
Morfologie II - ok :YMPRAY:

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Aug 05, 2019 10:16 pm

Iuliav wrote:
Mon Aug 05, 2019 9:58 pm
jurnaldefiv wrote:
Yminodora wrote:
Sun Aug 04, 2019 5:17 pm
Bună fetelor, Miha imi pare rau de rezultat si cred ca ai obosit, acuma tot ce iti ramane e sa astepti sa te liniștești putin si sa o iei de la capat pt ca alta solutie nu avem.
Jurnaldefiv mai ai putin si o sa iti ti puiul mult dorit in brațe, iti doresc sa decurgă totul bine si sa ne spui si noua cum e in noua postură de mămică [crossfingers] .
Jurnaldefiv tu mi-ai zis ca ai facut tratament pt petesii si pe urma ai repetat histeroscopia, au dispărut acele petesii? Eu maine repet histeroscopie si am emotii daca mi-au dispărut sau nu. Am tot citit pe net ca ar fi bine sa luam amândoi antibiotic in acelaș timp pt a nu imi retransmite el vreo infecție si sa am iar probleme. Nici nu mai stiu ce sa cred, dr a zis ca este o posibilă cauza de infertilitate si mi-am amintit ca la primul fiv chiar înainte de stimulare am fost la eco si dr a scris la diagnostic boala inflamatorie pelvina, mi-a dat tratament cu antibiotic și cand a venit menstra am început stimularea. Tot la acel fiv a fost si singura sarcina care am avuto vreodata, biochimica dar a fost. Acum am in gand să-i propun dr sa imi de-a la fel antibiotic înainte de stimulare poate ma ajuta, poate nu dar as fi eu mai linistită.
Asa este, dupa histero cu petesii am luat antibiotic si am repetat histero luna urmatoare. Disparusera aproape integral, dna dr a mai vazut mici mici urme insa diagnosticul a fost clar ok, se vedea clar si pe filmulet, mai erau doar cateva puncte rosii ff rare, diferenta era vizibila fata de prima data. Ma uit pe hartii sa vad sigur daca am luat doar eu antibiotic sau si sotul. Nu e deloc gresit sa ceri sau sa iti dea doctorul antibiotic preventiv la urmatorul ET, unii chiar recomanda by default, si doctora mea se gandea la un moment dat sa imi includa un antibiotic in schema de pregatire.
De curiozitate intreb totusi, cum ti-a stabilit diagnosticul de boala inflamatorie pelvina? Ai avut ceva infectii recurente, anexite, cistite, etc.? Stiu ca asta e cumva o cauza intrinseca, mai greu de stabilit asa ad literam.
Revenind - eu am intrebat-o atunci pe dna dr de la ce se inflamase endometrul si a spus ca cel mai probabil de la multiplele interventii din ultimul an (in speta ET-uri, deci cateter intrat de fiecare data in uter). Am intrebat-o si daca asta e o posibila cauza pt neimplantare, a spus ca in principiu nu dar oricum ar fi, evident ca preferam un endometru NEinflamat.
Jurnalut, nastere usoara, bebe sanatos, recuperare rapida si multa fericire! :YMPRAY:
Multumim mult! Si tie sarcina usoara in continuare!

DeeDee

Post by DeeDee » Tue Aug 06, 2019 9:50 am

jurnaldefiv wrote:
Mon Aug 05, 2019 10:16 pm
Iuliav wrote:
Mon Aug 05, 2019 9:58 pm
jurnaldefiv wrote:

Multumim mult! Si tie sarcina usoara in continuare!
jurnaldefiv, nastere usoara si sa va bucurati de un bebe sanatos si frumos! :)
Eu 46 ani, El 46 ani (normospermie): 2 sarcini obtinute natural, spontan, in tinerete...dar pe care nu le-am pastrat :(
Am incercat natural intre 35 si 40 ani, am mers la medici in acest interval, analizele ok, dar niciun rezultat.
Eu: AMH 0.55 (oct 2017) si 0.51 (oct 2018), HSG in martie 2015 (la 42 ani!!) - ambele trompe infundate, laparoscopie desfundare trompe in mai 2015, 2 sarcini obtinute natural (in iulie 2015, dar SOE la 8 sapt si in ianuarie 2016, din pacate ingerasul nostru avea trisomia 13 - minicezariana la 19 sapt, in mai 2016). Medicul ne-a recomandat sa nu raman insarcinata minim 1 an.
Eu: mutatie MTHFR A 1298C = pozitiv hetero, MTHFR C677T = negativ, PAI 1 = 4G/4G homozigot, Negativ pentru Fac II, Fac V Leiden si Fac XIII. Exclus - prin analize - si sindromul antifosfolipidic.Tireoidectomie totala in iulie 2005, tratament de substitutie cu Eutyrox 100, TSH (nov 2018): 1.08. Vit D (ian 2019): 31.4
Cariotip de cuplu ok
FIV 1: Columna, martie - aprilie 2018, protocol lung, inhibare cu Diphereline si stimulare cu Gonal si Menopur. 5 FA, recoltate 3 ovocite mature, fertilizate ICSI, am obtinut 1 morula si 1 blasto T2-T3 AA, transferati in acelasi ciclu, insa beta negativ :((
Sept 2018: consultatie dr.Tayfun, descoperim uter in forma de T, operatie la Giulesti in oct 2018
Februarie 2019: ne pregatim pentru FIV cu ovocite donate, Cehia! Doamne, ingaduie-ne sa fim parinti!
Martie 2019
: histeroscopie diagnostica la Giulesti, totul ok! ne pregatim pentru deplasarea in Cehia!
FIV 2 Iunie 2019: 5 iunie Unica Praga - puncția donatoarei, 6 ovocite mature Z1 și 4 blasto Z5; ET2 fresh cu 1 blasto și 3 blasto congelați - 10 iunie; Beta în Z9 ET < 0.1 :(( FET probabil în sept 2019
FET 3: Sept 2019, Beta în Z10 ET < 0.1; Lupta continua!
Doamne, ingaduie-ne sa fim parinti!

DeeDee

Post by DeeDee » Tue Aug 06, 2019 9:52 am

Yminodora wrote:
Mon Aug 05, 2019 3:30 pm
I-am scris acuma asistenței de la Giulești si am rugat o sa imi zică numele dr care mia facut histeroscopie si mia scris ,, dr Dragomir". Deci eram eu prea bulversată si nu am mai gândit rațional, dar la cât era de neindemanatica ma facut sa cred ca era asistenta #:-s
Buna Yminodora,

Din cate stiu, dna dr Dragomir este rezidenta dnei dr Veliscu si face si garzi la Giulesti. Acum sper sa fi tu bine, insa, asa cum ai zis, scrie-i dnei dr si vezi ce iti zice si dumneaei. Uff… prin cate trebuie sa treci si tu... Iti doresc mult succes si sa auzim numai de bine!
Eu 46 ani, El 46 ani (normospermie): 2 sarcini obtinute natural, spontan, in tinerete...dar pe care nu le-am pastrat :(
Am incercat natural intre 35 si 40 ani, am mers la medici in acest interval, analizele ok, dar niciun rezultat.
Eu: AMH 0.55 (oct 2017) si 0.51 (oct 2018), HSG in martie 2015 (la 42 ani!!) - ambele trompe infundate, laparoscopie desfundare trompe in mai 2015, 2 sarcini obtinute natural (in iulie 2015, dar SOE la 8 sapt si in ianuarie 2016, din pacate ingerasul nostru avea trisomia 13 - minicezariana la 19 sapt, in mai 2016). Medicul ne-a recomandat sa nu raman insarcinata minim 1 an.
Eu: mutatie MTHFR A 1298C = pozitiv hetero, MTHFR C677T = negativ, PAI 1 = 4G/4G homozigot, Negativ pentru Fac II, Fac V Leiden si Fac XIII. Exclus - prin analize - si sindromul antifosfolipidic.Tireoidectomie totala in iulie 2005, tratament de substitutie cu Eutyrox 100, TSH (nov 2018): 1.08. Vit D (ian 2019): 31.4
Cariotip de cuplu ok
FIV 1: Columna, martie - aprilie 2018, protocol lung, inhibare cu Diphereline si stimulare cu Gonal si Menopur. 5 FA, recoltate 3 ovocite mature, fertilizate ICSI, am obtinut 1 morula si 1 blasto T2-T3 AA, transferati in acelasi ciclu, insa beta negativ :((
Sept 2018: consultatie dr.Tayfun, descoperim uter in forma de T, operatie la Giulesti in oct 2018
Februarie 2019: ne pregatim pentru FIV cu ovocite donate, Cehia! Doamne, ingaduie-ne sa fim parinti!
Martie 2019
: histeroscopie diagnostica la Giulesti, totul ok! ne pregatim pentru deplasarea in Cehia!
FIV 2 Iunie 2019: 5 iunie Unica Praga - puncția donatoarei, 6 ovocite mature Z1 și 4 blasto Z5; ET2 fresh cu 1 blasto și 3 blasto congelați - 10 iunie; Beta în Z9 ET < 0.1 :(( FET probabil în sept 2019

Yminodora

Post by Yminodora » Tue Aug 06, 2019 2:10 pm

DeeDee wrote:
Tue Aug 06, 2019 9:52 am
Yminodora wrote:
Buna Yminodora,

Din cate stiu, dna dr Dragomir este rezidenta dnei dr Veliscu si face si garzi la Giulesti. Acum sper sa fi tu bine, insa, asa cum ai zis, scrie-i dnei dr si vezi ce iti zice si dumneaei. Uff… prin cate trebuie sa treci si tu... Iti doresc mult succes si sa auzim numai de bine!
DeeDee mulțumesc o sa imi revin, de regulă sunt rezistenta la durere dar ieri se pare ca am clacat, cei 8 ani de așteptare, tratamente, proceduri și-au spus cuvântul. Ma scutur zdravăn si imi revin repede. O sa ii scriu zilele astea cand o sa fiu mai linistită, sper macar a 3-a histeroscopie sa o faca dânsa altfel o sa fiu nevoită să refuz chiar dacă asta înseamnă să fac un drum de Bucuresti in van însă nu o sa mai accept sa umble pe la uterul meu cine so nimeri, daca era asa puteam sa fac la mine in oras si scuteam bani cheltuiti pe atatea drumuri. [flori]
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.

DeeDee

Post by DeeDee » Tue Aug 06, 2019 2:21 pm

Yminodora wrote:
Tue Aug 06, 2019 2:10 pm
DeeDee wrote:
Tue Aug 06, 2019 9:52 am
Yminodora wrote:
Buna Yminodora,

DeeDee mulțumesc o sa imi revin, de regulă sunt rezistenta la durere dar ieri se pare ca am clacat, cei 8 ani de așteptare, tratamente, proceduri și-au spus cuvântul. Ma scutur zdravăn si imi revin repede. O sa ii scriu zilele astea cand o sa fiu mai linistită, sper macar a 3-a histeroscopie sa o faca dânsa altfel o sa fiu nevoită să refuz chiar dacă asta înseamnă să fac un drum de Bucuresti in van însă nu o sa mai accept sa umble pe la uterul meu cine so nimeri, daca era asa puteam sa fac la mine in oras si scuteam bani cheltuiti pe atatea drumuri. [flori]
Yminodora [flori] [flori] [flori] :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Cariotip de cuplu ok
Martie 2019

Deiaz

Post by Deiaz » Tue Aug 06, 2019 6:18 pm

Jurnaldefiv, inca cateva ore si iti vei intalni copilasul. :ymhug:
Nastere usoara si sa auzim vestile mult asteptate si dorite!

Voi astepta vestile de la tine, iar apoi ma voi desparti de acest forum. Din 2016 am inceput sa va urmaresc zi de zi, a fost o asteptare grea, dar in feb 2018 am nascut o fetita minunata si sanatoasa. Sfaturile voastre m-au ajutat f mult si m-au facut mai puternica.
Jurnaldefiv, iti multumesc pt toate sfaturile, pt fiecare informatie share-uita cu noi. Sunt sigura ca o sa fi o mama minunata.
Am ramas conectata la acest forum, din umbra, urmarind cu emotie fiecare reusita si lupta, zi de zi. Dar pt mine e timpul sa merg mai departe.
Va doresc tuturor sa deveniti mame, sa va indepliniti visul.
FIV 1 martie 2017 - nereusit. Au mai ramas 4 blasto ziua 5
FET mai 2017 - beta ziua 7 60, ziua 9: 270
=> Feb 2018 mami de fetita
(Parea un vis la inceput ca voi putea edita asa semnatura)

mona_laura

Post by mona_laura » Tue Aug 06, 2019 8:26 pm

mona_laura wrote:
Mon Jul 29, 2019 7:07 pm
acmi wrote:
Mon Jul 29, 2019 6:54 pm
mona_laura wrote:
Mon Jul 29, 2019 3:49 pm
Vin cu vesti noi. Bhcg ziua 14 este 820,9. Dna Dr care s-a ocupat de FIV mi- a spus sa- mi fac programare la ginecologul meu peste 10 zile.
Este valoare pentru sarcina unica sau exista posibilitatea sa fie 2. Ce spuneti? :-?

Buna Mona_laura,
eu in z8 post ET embrioni z3 am avut 90 si am 2 baieti, deci dupa valoarea ta as zice unu singur. Dar niciodata nu se stie.

Intrebam pt ca am vazut o mamica pe grup care a avut in ziua 11 dupa ET-173 , ziua 14- 550, ziua 16- 1125 si are gemeni. Probabil difera de la persoana la persoana.

Buna! Revin cu vesti! Astazi am avut primul eco. S-au vazut f clar 2 saci gestationali si al treilea mai mic, neclar. M-a rechemat peste 10- 14 zile la control. Iarasi emotii pana atunci....
2012- sarcina naturala baitel
Dupa prima sarcina am fost diagnosticata cu infertilitate secundara
2014- Histeroscopie- endometrita cronica ( tot abdomenul plin de aderente )
- Ultrasonografic - istmocel postcezariana
2015- HSG- ambele trompe permeabile
2016- 2 IUI- inseminare intrauterina- negativ
2017- Laparoscopic - liza aderentelor, focare de endometrioza pelvina
2018- iulie- sarcina naturala biochimica
2019- februarie- tromba dreapta impermeabila, trompa stanga putin permeabila
2019- AMH - 0,341
2019- aprilie- FIV Chisinau- Medparck - 4 ovocite- 3 fertilizate- 3 embrioni de ziua 3 transferati-> Fiv nereusit
2019- iulie- al doilea FIV Chisinau- Medparck- 5 ovocite- 4 fertilizate- 3 embrioni buni, de ziua 3 transferati
- Bhcg ziua 8 post ET- 58,38
- Bhcg ziua 9 post ET- 98,83
- Bhcg ziua 10 post ET- 163,2
- Bhcg ziua 12 post ET- 389,9
- Bhcg ziua 14 post ET- 820,9
- Bhcg ziua 16 post ET- 1791,0
- Bhcg ziua 18 post ET- 3718,0

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Tue Aug 06, 2019 10:08 pm

Andreea mai ai putin si iti vezi minunea, imi imaginez ce emotii aveti! Iti doresc o nastere usoara si recuperare cat mai rapida! Astept vesti de la tine :ymhug:
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-

Post Reply