FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
lori_2012

Re: FIV in Romania

Post by lori_2012 » Thu Sep 26, 2019 6:38 pm

Fetelor, cu speranta ca nu o sa deranjeze mesajul meu, o sa scriu si eu cateva cuvinte. Asa cum am mai scris acum ceva timp aici, eu am reusit sa am un baietel perfect sanatos, prin fiv, la 42 de ani. Stiu ca am fost foarte norocoasa, dar am trecut si eu prin multe incercari si multe momente de disperare, ca fiecare dintre voi si nu as fi reusit daca nu perseveram, cu tot scepticismul medicului, bazat pe statistica.....La momentul acela cautam si eu exemple de reusite intr-o situatie similara si nu erau prea multe. Este motivul pentru care scriu, pentru a arata ca se poate sa reusesti cu ovocite proprii si la varsta aceasta. Eu multumesc in fiecare zi pentru minunea din viata mea si va doresc tuturor sa vi se implineasca visul, indiferent ce cale veti alege.

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Sep 26, 2019 7:56 pm

lori_2012 wrote:
Thu Sep 26, 2019 6:38 pm
Fetelor, cu speranta ca nu o sa deranjeze mesajul meu, o sa scriu si eu cateva cuvinte. Asa cum am mai scris acum ceva timp aici, eu am reusit sa am un baietel perfect sanatos, prin fiv, la 42 de ani. Stiu ca am fost foarte norocoasa, dar am trecut si eu prin multe incercari si multe momente de disperare, ca fiecare dintre voi si nu as fi reusit daca nu perseveram, cu tot scepticismul medicului, bazat pe statistica.....La momentul acela cautam si eu exemple de reusite intr-o situatie similara si nu erau prea multe. Este motivul pentru care scriu, pentru a arata ca se poate sa reusesti cu ovocite proprii si la varsta aceasta. Eu multumesc in fiecare zi pentru minunea din viata mea si va doresc tuturor sa vi se implineasca visul, indiferent ce cale veti alege.
Lori_2012 stiu povestea ta. Am citit forumul cap coada. Ai reusit la Columna din ce tin minte. Da, cred ca ai fost norocoasa si sper sa am si eu acelasi noroc. Mai stiu cazuri. Dr mea are pacienta de 44 ani gravida cu blasto din FIV facut parca la 41-42 ani. Deci, da sunt si reusite. Chiar daca putine. Nimeni nu contesta asta.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

irisana

Post by irisana » Fri Sep 27, 2019 8:23 am

Lorelei wrote:
Thu Sep 26, 2019 7:56 pm
lori_2012 wrote:
Lori_2012 stiu povestea ta. Am citit forumul cap coada. Ai reusit la Columna din ce tin minte. Da, cred ca ai fost norocoasa si sper sa am si eu acelasi noroc. Mai stiu cazuri. Dr mea are pacienta de 44 ani gravida cu blasto din FIV facut parca la 41-42 ani. Deci, da sunt si reusite. Chiar daca putine. Nimeni nu contesta asta.
Ce veste frumoasa! Multumim pentru mesaj si felicitari pentru reusita!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ

acmi

Post by acmi » Fri Sep 27, 2019 10:05 am

Lorelei wrote:
Thu Sep 26, 2019 5:17 pm
acmi wrote:
Thu Sep 26, 2019 4:18 pm
Lorelei wrote:
Thu Sep 26, 2019 1:38 pm

CrissPatri si eu impartasesc acelasi feedback referitor la mesajul lui Galadriel. Este o pozitionare excelenta, la obiect! Da, si pentru mine atinge aspecte pe care le analizez acum: mai pierd timp cu un FIV cu ovocitele mele sau "rup pisica in 2" si incep ovodonatia. Tocmai pentru ca stiu ca nu imi garanteaza nimeni ca voi avea reusita din prima chiar cu donate!

Multumesc fetelelor care ma incurajeaza, dar natura caracterului meu ma impinge sa fiu foarte realista. Speranta am, nu pot sa neg dar si speranta asta e limitata. Da, exista reusite la 40-41 ani dar prea putine comparativ cu cate nereusite stiu. Sunt propriul meu exemplu ( cu fiv inceput la 38) si din pacate mai am si altele. Iar pe Fertility Friends daca ia cineva forumul la citit cap coada ( eu l-am citit de la pagina 1), 90% din fetele de pe topicurile 40+ vorbesc de FIV ( +reusite acolo unde sunt) cu ovodonate. Deci atentie! Ovodonate! Sunt foarte putine povesti cu ovocite proprii si mai putine reusite cu take home baby.

Chiar discutam cu Andreea pe subiectul acesta si anume ca a reusit cu lucky number 11! la 36 ani! Deci o varsta considerata inca ok dpdv reproductiv. Ca Jurnalde fiv de fapt arata de 25 ani (tot se bate moneda pe pagina de fb ca aratam mai tinere decat suntem cand vine vorba de FIV la 40 ani), nu a avut nicio relevanta.
La mine deja din 20 embrioni, 17 au fost aneuploizi. Si eu sunt producatoare de oua :)...ma intreb ce sanse are cineva care abia obtine 1 embrion.

Poate toata calatoria mea si a sotului a fost cu un scop si anume sa realizam si o citez tot pe Galadriel :ymhug: pentru ca spus foarte frumos " că maternitatea și legătura genetică sunt două componente ce nu au nicio legătură una cu cealaltă, în profunzimea lucrurilor."

Mult succes tuturor! [majoreta]
Lorelei, atunci stii ca exemple sunt - nu am numarat sa vad daca sunt 90% din femeile peste 40 ani, pe thread-urile mentionate de mine sunt exemple si mai ales unde si cum au reusit. Alta e problema noastra - a romancelor, daca acel procent "mic" au reusit la varste inainantate se datoreaza si resurselor de care noi nu dispunem, si aici ma refer la posibilitatea accesarii pachetului de 3 fiv-uri la Serum unde sunt scheme super individualizate si unde e Penny, posibilitatea de a face fiv la clinicile din Spania unde au super aparatura, sau la a apela la dr Gorgy cu arsenalul lui imuno. Ceea ce noua - romancelor ne este cam prohibitiv.
Eu nu militez pt nimic, eu am fost mai axata pe rezultat, eu eram dispusa la 34 ani sa apelez la embrion donat la Reprofit (desi varsta era de partea mea si aveam in trecut si sarcina evolutiva), fiecare dintre noi isi stie reaalitatea. Nu stiu (din fericire) ce se discuta pe grupul de fb, am iesit de multi ani, dar stiu ca nici Galadriel nu a ajuns din prima la realitatea aceasta, pt noi toate e un proces.
Mie mi-a luat sa ajung la prima sarcina evolutiva 5 ani, 6 ani la primii copii vii sanatosi, si 7 ani prima sarcina spontana, dar .... eu am inceput procedurile la 29 ani, si m-am incapatanat, cand toti dr ma trimeteau acasa ca sunt tanara. Daca ii ascultam? si incepeam la 35 ani, de ex.? Poate nu as fi reusit niciodata. Si da Lorelei eu sunt una care niciodata nu am obtinut multi embrioni, basca daca ar fi sa imi fac AMH-ul acum ar fi subunitar cu siguranta, dar se pare ca in final, varsta m-a ajutat si am gasit "oul" sanatos.
Nu vreau s sperii pe nimeni, dar as mai adauga ceva ce nimeni nu a mentionat pana acum, ce fel de ovocit se implanteaza la 40+? Pe mine, recunosc m-a speriat asta, asta a fost primul meu gand - ce ovocit dupa 7 ani s-a fecundat si implantat? si am discutat deschis cu gineco meu, care mi-a spus ca la 36 ani (cat am) riscul de SD, de ex., nu este de neglijat, asa ca am facut toate testele disponibile pe piata in acest moment.
Povestea Galadriel de ce ne ia infertilitatea, da ia, la fiecare altceva, mie mi-a luat bucuria sarcinilor si urasc asta. Eu nu pot vorbi cu burta, nu fac planuri, nu cumpar nimic inainte de 33s, si e trist, dar asta e...
[barza3] [barza4] sa va vedeti visul cu ochii fetelor, cu mana pe inima zic ca merita...
Acmi chiar nu intelegeam de ce ai zis ca nu ai stat sa numeri daca sunt 90% :) . Eu am raspuns strict la postarea lui Galadriel pt ca a facut referire la acest forum dar acum am vazut mai in urma ca ai raspuns si tu la o postare la care am raspuns si eu , in care faci referire la Fertility Friends. My bad..chiar nu era niciun apropo la tine. O spun cu cea mai mare sinceritate! Si chiar sunt un control freak al statisticilor, stiu ca pare greu de crezut dar visez si fac statistici- Jurnalut help me! :) - pe ea o tot innebunesc cu statisticile mele.

Da, bineinteles ca stiu ca sunt si reusite si in ciuda sanselor vehiculate m-am incapatanat sa incerc de 6 ori si sa mai sper ( multumesc lui Dzeu ca din fericire situatia financiara ma ajuta sa sustin multe proceduri). Pentru ca vreau, nu vreau mintea imi tot face inception si tot se gandeste la exceptii la 40+: ex. Lavander. Dar asta e cu dublu tais! Pana cand sa mai incerc si cand totul devine prea mult si prea tarziu chiar si pentru donate?

Da, as fi preferat doar un embrion bun decat 15 ochiometric frumosi dar repetenti la genetica :( . M-ar fi scutit de rollercoasterul emotional prin care am trecut si cursa inca nu s-a terminat.

Da, ai dreptate si confirm pentru toata lumea ca nici eu nu am ajuns la realitatea asta din prima :). Da, e un proces lung care poate avea final fericit si fericirea pentru unele dintre noi vine rapid, la primul FIV si/sau chiar primul transfer. Slava Domnului ca e asa , ca nu trebuie sa se chinuie toata lumea, ma bucur mereu cand citesc despre reusite; e crunt sa te chinui cu n proceduri. Pentru unele reusita vine dupa multe, multe incercari. Pentru altele deloc: nici prin ovocite proprii si /sau ovodonate. That's fact!

In majoritatea cazurilor ( las deoparte marja de norocoase), niste decizii luate la timp pot face o imensa diferenta.

De fapt, asta vreau sa transmit femeilor de 40+ pentru ca aici se invarte discutia: la varsta! Femei care se intreaba daca sunt reusite la aceasta varsta si daca merita sa incerce cu materialul genetic propriu. Categoric merita dar in cunostinta de cauza a sanselor. In cunostinta de cauza financiara. In cunostinta de cauza emotionala si psihologica. FIV-ul vine la pachet cu toate aceasta; nu poti fenta. Totul trebuie sa fie asumat.

Stiu femei care pentru UN FIV fac un efort financiar imens si cu banii greu pbtinuti joaca la ruleta FIV-urilor o singura data; aia e sansa lor: UNICA. Si atunci te intrebi daca la 40+ merita un FIV cu ovocitele tale si cu sanse de 5-10% sau un FIV cu ovodonate cu sanse de 50%. Unde pui pariul? Alegi un lucky number sau culoarea :rosu sau negru? Aici decizia nu ti-o poate impune nimeni dar macar cand intri in joc , intri informat. Ai decis avand toate piesele pe masa.

Te imbratisez si sarcina cat mai usoara in continuare! [heart]

Absolut Lorelei, practic am spus acelasi lucru. E greu de dat sfaturi, si stiu cum e sa te agati de (inca) un fiv. Stiu ca nu te consoleaza, dar tu produci mai multi embrioni la 41 decat am produs eu la ultimul fiv la 34 (2 pe care si i-am transferat, care azi se joaca in spatele meu). Pt mine a fost cel mai dezastruos fiv al meu ca si rezultat, dar vb cu doc meu sa nu transferam decat top quality cu predictibilitate de a fi evolutivi - eu am folosit embrioscope, si cred mult in alegerea bazata pe el. Mai cred, si aici sper ca nu aruncati cu pietre dar se datoreaza experientei, ca nu trebuie sa ne lasam DOAR pe mana doctorilor, sa punem intrebari, sa cercetam singure - in final la mine a fost vorba de a gasi ovocitul sanatos, dar eu aveam un uter primitor.
Si mai spun ceva si ma opresc, observ la unii doctori ca prefera anumite lucruri si pe acelea le tot folosesc la aceeasi pacienta, nu putem face aceleasi lucru asteptand un alt outcome, si aici o apreciez pe Georgiana Mihai care incearca sa schimbe in speranta unui rezultat frumos. Eu am folosit la fiv-ul norocos: ET cu embrioni de z3 (asa am ales de la inceputul stimularii si m-am luptat pt asta, avand inainte doar ET-uri cu blasto de z5 sau z6), embrioscope (care exceptand PGS/PGD mi se pare mie o metoda de alegere si scutire de dureroase SOE), si AHA efectuat la embrioni de z3 (ceea ce eu stiam ca se poate realiza doar blasto) si clexane de la ET (iar in premiera).
Pe mine m-a ajutat similaritatea povestii mele cu a lui Nicole, cu diferenta ca eu am pierdut baieti nu fete, si imi ziceam daca ea a avut puterea, trebuie sa am si eu.
Sa fie o toamna productiva.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani [baietel] [baietel] ;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3: [its a girl] [fetita]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Sep 27, 2019 6:45 pm

acmi wrote:
Fri Sep 27, 2019 10:05 am
Lorelei wrote:
acmi wrote:

Lorelei, atunci stii ca exemple sunt - nu am numarat sa vad daca sunt 90% din femeile peste 40 ani, pe thread-urile mentionate de mine sunt exemple si mai ales unde si cum au reusit. Alta e problema noastra - a romancelor, daca acel procent "mic" au reusit la varste inainantate se datoreaza si resurselor de care noi nu dispunem, si aici ma refer la posibilitatea accesarii pachetului de 3 fiv-uri la Serum unde sunt scheme super individualizate si unde e Penny, posibilitatea de a face fiv la clinicile din Spania unde au super aparatura, sau la a apela la dr Gorgy cu arsenalul lui imuno. Ceea ce noua - romancelor ne este cam prohibitiv.
Eu nu militez pt nimic, eu am fost mai axata pe rezultat, eu eram dispusa la 34 ani sa apelez la embrion donat la Reprofit (desi varsta era de partea mea si aveam in trecut si sarcina evolutiva), fiecare dintre noi isi stie reaalitatea. Nu stiu (din fericire) ce se discuta pe grupul de fb, am iesit de multi ani, dar stiu ca nici Galadriel nu a ajuns din prima la realitatea aceasta, pt noi toate e un proces.
Mie mi-a luat sa ajung la prima sarcina evolutiva 5 ani, 6 ani la primii copii vii sanatosi, si 7 ani prima sarcina spontana, dar .... eu am inceput procedurile la 29 ani, si m-am incapatanat, cand toti dr ma trimeteau acasa ca sunt tanara. Daca ii ascultam? si incepeam la 35 ani, de ex.? Poate nu as fi reusit niciodata. Si da Lorelei eu sunt una care niciodata nu am obtinut multi embrioni, basca daca ar fi sa imi fac AMH-ul acum ar fi subunitar cu siguranta, dar se pare ca in final, varsta m-a ajutat si am gasit "oul" sanatos.
Nu vreau s sperii pe nimeni, dar as mai adauga ceva ce nimeni nu a mentionat pana acum, ce fel de ovocit se implanteaza la 40+? Pe mine, recunosc m-a speriat asta, asta a fost primul meu gand - ce ovocit dupa 7 ani s-a fecundat si implantat? si am discutat deschis cu gineco meu, care mi-a spus ca la 36 ani (cat am) riscul de SD, de ex., nu este de neglijat, asa ca am facut toate testele disponibile pe piata in acest moment.
Povestea Galadriel de ce ne ia infertilitatea, da ia, la fiecare altceva, mie mi-a luat bucuria sarcinilor si urasc asta. Eu nu pot vorbi cu burta, nu fac planuri, nu cumpar nimic inainte de 33s, si e trist, dar asta e...
[barza3] [barza4] sa va vedeti visul cu ochii fetelor, cu mana pe inima zic ca merita...
Acmi chiar nu intelegeam de ce ai zis ca nu ai stat sa numeri daca sunt 90% :) . Eu am raspuns strict la postarea lui Galadriel pt ca a facut referire la acest forum dar acum am vazut mai in urma ca ai raspuns si tu la o postare la care am raspuns si eu , in care faci referire la Fertility Friends. My bad..chiar nu era niciun apropo la tine. O spun cu cea mai mare sinceritate! Si chiar sunt un control freak al statisticilor, stiu ca pare greu de crezut dar visez si fac statistici- Jurnalut help me! :) - pe ea o tot innebunesc cu statisticile mele.

Da, bineinteles ca stiu ca sunt si reusite si in ciuda sanselor vehiculate m-am incapatanat sa incerc de 6 ori si sa mai sper ( multumesc lui Dzeu ca din fericire situatia financiara ma ajuta sa sustin multe proceduri). Pentru ca vreau, nu vreau mintea imi tot face inception si tot se gandeste la exceptii la 40+: ex. Lavander. Dar asta e cu dublu tais! Pana cand sa mai incerc si cand totul devine prea mult si prea tarziu chiar si pentru donate?

Da, as fi preferat doar un embrion bun decat 15 ochiometric frumosi dar repetenti la genetica :( . M-ar fi scutit de rollercoasterul emotional prin care am trecut si cursa inca nu s-a terminat.

Da, ai dreptate si confirm pentru toata lumea ca nici eu nu am ajuns la realitatea asta din prima :). Da, e un proces lung care poate avea final fericit si fericirea pentru unele dintre noi vine rapid, la primul FIV si/sau chiar primul transfer. Slava Domnului ca e asa , ca nu trebuie sa se chinuie toata lumea, ma bucur mereu cand citesc despre reusite; e crunt sa te chinui cu n proceduri. Pentru unele reusita vine dupa multe, multe incercari. Pentru altele deloc: nici prin ovocite proprii si /sau ovodonate. That's fact!

In majoritatea cazurilor ( las deoparte marja de norocoase), niste decizii luate la timp pot face o imensa diferenta.

De fapt, asta vreau sa transmit femeilor de 40+ pentru ca aici se invarte discutia: la varsta! Femei care se intreaba daca sunt reusite la aceasta varsta si daca merita sa incerce cu materialul genetic propriu. Categoric merita dar in cunostinta de cauza a sanselor. In cunostinta de cauza financiara. In cunostinta de cauza emotionala si psihologica. FIV-ul vine la pachet cu toate aceasta; nu poti fenta. Totul trebuie sa fie asumat.

Stiu femei care pentru UN FIV fac un efort financiar imens si cu banii greu pbtinuti joaca la ruleta FIV-urilor o singura data; aia e sansa lor: UNICA. Si atunci te intrebi daca la 40+ merita un FIV cu ovocitele tale si cu sanse de 5-10% sau un FIV cu ovodonate cu sanse de 50%. Unde pui pariul? Alegi un lucky number sau culoarea :rosu sau negru? Aici decizia nu ti-o poate impune nimeni dar macar cand intri in joc , intri informat. Ai decis avand toate piesele pe masa.

Absolut Lorelei, practic am spus acelasi lucru. E greu de dat sfaturi, si stiu cum e sa te agati de (inca) un fiv. Stiu ca nu te consoleaza, dar tu produci mai multi embrioni la 41 decat am produs eu la ultimul fiv la 34 (2 pe care si i-am transferat, care azi se joaca in spatele meu). Pt mine a fost cel mai dezastruos fiv al meu ca si rezultat, dar vb cu doc meu sa nu transferam decat top quality cu predictibilitate de a fi evolutivi - eu am folosit embrioscope, si cred mult in alegerea bazata pe el. Mai cred, si aici sper ca nu aruncati cu pietre dar se datoreaza experientei, ca nu trebuie sa ne lasam DOAR pe mana doctorilor, sa punem intrebari, sa cercetam singure - in final la mine a fost vorba de a gasi ovocitul sanatos, dar eu aveam un uter primitor.
Si mai spun ceva si ma opresc, observ la unii doctori ca prefera anumite lucruri si pe acelea le tot folosesc la aceeasi pacienta, nu putem face aceleasi lucru asteptand un alt outcome, si aici o apreciez pe Georgiana Mihai care incearca sa schimbe in speranta unui rezultat frumos. Eu am folosit la fiv-ul norocos: ET cu embrioni de z3 (asa am ales de la inceputul stimularii si m-am luptat pt asta, avand inainte doar ET-uri cu blasto de z5 sau z6), embrioscope (care exceptand PGS/PGD mi se pare mie o metoda de alegere si scutire de dureroase SOE), si AHA efectuat la embrioni de z3 (ceea ce eu stiam ca se poate realiza doar blasto) si clexane de la ET (iar in premiera).
Pe mine m-a ajutat similaritatea povestii mele cu a lui Nicole, cu diferenta ca eu am pierdut baieti nu fete, si imi ziceam daca ea a avut puterea, trebuie sa am si eu.
Multumesc mult pt detalii. Sa stii ca m-am gandit si eu sa incerc cu embrioni de ziua 3, pana acuma am transferat doar blastro
Eu mai am 2 zile din vacanta si pe 1 ar trebuii sa vina menstruatia. Voi incepe fiv 4, voi face un transfer cu cel mai bun embrion, voi testa ceilalti embrioni, iar daca nu se prinde cel transferat voi repeta histero pana astept rezultatul de la testare genetica. Voi face imsi si embrioscos. Doamne ajuta sa se indrepte D-Zeu si spre mine si spre toate fetele care sunt In proceduri!
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Sep 28, 2019 7:35 pm

Buna fetelor, eu sunt a 6-a zi de stimulare. Ieri am avut eco, pe ovarul stâng am tot 8 foliculi de 9 iar pe dreptul sunt 4 din care unul e de 16,6 :-? , unul a fost mai mancacios si a crescut mai repede, oricum am inceput si cetrotide tot de ieri . Dna dr a zis sa stau linistită că nu pierdem niciunul. Luni ma duc iar la eco si tot atunci stabilim si data punctie :D .
LUNI as vrea sa fac analizele hormonale si fiind ziua 8 vroiam sa va intreb daca nu e prea devreme. Mai tare sunt curioasă de estradiolul.
Dacă fac doar estradiolul e ok sau il fac degeaba?
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun Sep 29, 2019 1:34 am

Yminodora wrote:
Sat Sep 28, 2019 7:35 pm
Buna fetelor, eu sunt a 6-a zi de stimulare. Ieri am avut eco, pe ovarul stâng am tot 8 foliculi de 9 iar pe dreptul sunt 4 din care unul e de 16,6 :-? , unul a fost mai mancacios si a crescut mai repede, oricum am inceput si cetrotide tot de ieri . Dna dr a zis sa stau linistită că nu pierdem niciunul. Luni ma duc iar la eco si tot atunci stabilim si data punctie :D .
LUNI as vrea sa fac analizele hormonale si fiind ziua 8 vroiam sa va intreb daca nu e prea devreme. Mai tare sunt curioasă de estradiolul.
Ziua 8 de stimulare, nu de ciclu, da?
Nu e prea devreme, avand in vedere ca in medie in general stimularea dureaza cam 10 zile, deci in ziua 8 ar trebui sa ai un reper relevant. Bineinteles ca e ok daca faci doar estradiolul, el da o predictie a nr de foliculi maturi. Bineinteles, importante sunt si progesteronul si lh, lh ca sa vezi cat de bine tine cetrotide in frana tendinta naturala a corpului spre ovulatie, si progesteronul inseamna fereastra de implantare. E ff important si progesteronul dar daca nu vrei sa il faci de doua ori il poti face in ziua declansarii cel tarziu, atunci e importanta valoarea lui (sa nu fie mai sus de 1.2-1.5). Cu alte cuvinte si daca faci progesteron acum, poti avea o idee asupra faptului ca e in grafic dar tot ar tb sa il faci inainte de declansare ca sa fii sigura ca valoarea nu a crescut alandala intre timp. Sunt sigura ca vei avea valorile potrivite!
Tinem pumnii pt foliculi buni si ovocite harnice, si pe mai departe pt embrioni sanatosi!
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Sep 29, 2019 10:03 am

jurnaldefiv wrote:
Sun Sep 29, 2019 1:34 am
Yminodora wrote:
Sat Sep 28, 2019 7:35 pm
Ziua 8 de stimulare, nu de ciclu, da?
Nu e prea devreme, avand in vedere ca in medie in general stimularea dureaza cam 10 zile, deci in ziua 8 ar trebui sa ai un reper relevant. Bineinteles ca e ok daca faci doar estradiolul, el da o predictie a nr de foliculi maturi. Bineinteles, importante sunt si progesteronul si lh, lh ca sa vezi cat de bine tine cetrotide in frana tendinta naturala a corpului spre ovulatie, si progesteronul inseamna fereastra de implantare. E ff important si progesteronul dar daca nu vrei sa il faci de doua ori il poti face in ziua declansarii cel tarziu, atunci e importanta valoarea lui (sa nu fie mai sus de 1.2-1.5). Cu alte cuvinte si daca faci progesteron acum, poti avea o idee asupra faptului ca e in grafic dar tot ar tb sa il faci inainte de declansare ca sa fii sigura ca valoarea nu a crescut alandala intre timp. Sunt sigura ca vei avea valorile potrivite!
Tinem pumnii pt foliculi buni si ovocite harnice, si pe mai departe pt embrioni sanatosi!
Jurnaldefiv multumesc, da o sa fiu ziua a 8-a de stimulare, dna dr vrea sa fac analizele in ziua 10 Dar eu nu mai aveam răbdare încă 2 zile si vroiam sa fac macar estradiolul sa vad cum sunt :D . Cel mai bine stau cuminte si le fac cand imi zice ca sa avem toate analizele recoltate in aceiasi zi si sa poata fi interpretate corect. Frica mi-a venit de la faptul că de joi noaptea am inceput sa am o scurgere ca albus de ou abundenta aduca destul de multă si m-am panicat stiind ca eu ovulez in zilele 9-12 ale cm am zis ca pierd tot. Dna dr vineri ma asigurat ca nu pierdem nimic si mi-a dat sa fac cetrotide chiar de vineri dimineață adică din ziua 5 de stimulare. Speram sa fie bine, am dureri de burta ca abia ma asez pe scaun Dar sunt dureri pe care le cunosc stiu ca aduc ceva bun [flori]
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

irisana

Post by irisana » Sun Sep 29, 2019 11:58 am

acmi wrote:
Lorelei wrote:
acmi wrote:

Buna acmi, scuze ca intervin si eu, dar mi-au atras atentia in postarea ta cateva cuvinte cheie, pentru care recunosc nu am atat de multe detalii cum as dori. Cum ajuta embrioscope, ai facut in Romania? AHA la ce foloseste? Ma gandisem si eu la Psg, pgd dar nu am curaj in Ro desi poate nu sunt inca suficient informata...
Eu 40 ani

Lorelei

Post by Lorelei » Sun Sep 29, 2019 1:20 pm

irisana wrote:
Sun Sep 29, 2019 11:58 am
acmi wrote:
Lorelei wrote:

Buna acmi, scuze ca intervin si eu, dar mi-au atras atentia in postarea ta cateva cuvinte cheie, pentru care recunosc nu am atat de multe detalii cum as dori. Cum ajuta embrioscope, ai facut in Romania? AHA la ce foloseste? Ma gandisem si eu la Psg, pgd dar nu am curaj in Ro desi poate nu sunt inca suficient informata...
Irisana intervin si eu pana raspunde acmi. Incerc sa explic cat mai simplist. Embryoscope este o tehnica de laborator, un aparat ca sa zic asa in care sunt amplasati embrionii dupa fertilizare. Deci pe scurt este un mediu de cultura insa unul care imita mediul uterin natural. Embrionii sunt urmariti in timp real fara a fi “ deranjati” si “ stresati” spre deosebire de ex de clinicile din Romania (cu exceptia Orygin Iasi care are embryoscope) unde dupa ziua 1, “ nu mai umbla” la embrioni pana in ziua 5 si ca atare, nu exista informatii legate de ce s-a intamplat in cele 5 zile. Ex nu stii daca embrionul a evoluat constant sau a stat latent pana in ziua 3 si apoi s-a divizat rapid in ultimele 2 etc. Stadiile de dezvoltare si cum s-au intamplat acestea pot indica cu mai mare acuratete calitatea embrionului, tot ochiometric. Embryoscopul asta face: urmareste embrionul oricand in timpul evolutiei acestuia. Eu la Praga la FIV2 am beneficiat de aceasta tehnica si multe alte tehnici care la noi nu sunt disponibile. Totusi fara pgd/pgs ( nici acela nu e 100% sigur) cu toata evolutia perfecta a embrionilor mei in embryoscope, la 39 ani, eu am obtinut din acesti embrioni 2 sarcini , in final pierdute pe motiv genetic. Ca sa dau si exemplu pozitiv prietena mea a reusit la Praga la FIV nr 6 sau 7 tot la 39 ani. Poate voi reusi si eu pt ca mai am la ei 2 embrioni care au fost “ alintati” cu cele mai bune tehnici de laborator :).

AHA este assisted hatching adica o tehnica prin care se subtiaza invelisul embrionului mai exact zona pellucida astfel incat sa ajute embrionul sa iasa din invelis si sa se prinda de uter. Uneori embrionul nu poate sparge acest invelis ( nu poate face hatching-ul); e considerat un posibil motiv a esecului de fiv. Nici eu nu stiam ca se poate face AHA la embrioni de z3.
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

irisana

Post by irisana » Sun Sep 29, 2019 4:06 pm

Lorelei wrote:
Sun Sep 29, 2019 1:20 pm
irisana wrote:
acmi wrote:

Irisana intervin si eu pana raspunde acmi. Incerc sa explic cat mai simplist. Embryoscope este o tehnica de laborator, un aparat ca sa zic asa in care sunt amplasati embrionii dupa fertilizare. Deci pe scurt este un mediu de cultura insa unul care imita mediul uterin natural. Embrionii sunt urmariti in timp real fara a fi “ deranjati” si “ stresati” spre deosebire de ex de clinicile din Romania (cu exceptia Orygin Iasi care are embryoscope) unde dupa ziua 1, “ nu mai umbla” la embrioni pana in ziua 5 si ca atare, nu exista informatii legate de ce s-a intamplat in cele 5 zile. Ex nu stii daca embrionul a evoluat constant sau a stat latent pana in ziua 3 si apoi s-a divizat rapid in ultimele 2 etc. Stadiile de dezvoltare si cum s-au intamplat acestea pot indica cu mai mare acuratete calitatea embrionului, tot ochiometric. Embryoscopul asta face: urmareste embrionul oricand in timpul evolutiei acestuia. Eu la Praga la FIV2 am beneficiat de aceasta tehnica si multe alte tehnici care la noi nu sunt disponibile. Totusi fara pgd/pgs ( nici acela nu e 100% sigur) cu toata evolutia perfecta a embrionilor mei in embryoscope, la 39 ani, eu am obtinut din acesti embrioni 2 sarcini , in final pierdute pe motiv genetic. Ca sa dau si exemplu pozitiv prietena mea a reusit la Praga la FIV nr 6 sau 7 tot la 39 ani. Poate voi reusi si eu pt ca mai am la ei 2 embrioni care au fost “ alintati” cu cele mai bune tehnici de laborator :).

AHA este assisted hatching adica o tehnica prin care se subtiaza invelisul embrionului mai exact zona pellucida astfel incat sa ajute embrionul sa iasa din invelis si sa se prinda de uter. Uneori embrionul nu poate sparge acest invelis ( nu poate face hatching-ul); e considerat un posibil motiv a esecului de fiv. Nici eu nu stiam ca se poate face AHA la embrioni de z3.
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Eu 40 ani

acmi

Post by acmi » Sun Sep 29, 2019 7:40 pm

Lorelei wrote:
irisana wrote:
acmi wrote:

Irisana, Lorelei a explicat ft bine. Eu deja eraam caz de RIF (repetead IVF faillure), trebuia sa incerc tehnici noi. Nu, nu am reusit in Ro, dar am proceduri ratate in Ro.
Embrioscope, citisem si eu ca ar avea Origyn, nu eram convinsa ca il si folosesc in mod uzual, dar asta a fost acum 3 ani. Pe langa ce a explicat Lorelei, eu am plecat de la un trial study facut de doc. meu, ai aici un articol: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4290130/#. I-am citit toate articolele legat de studiul lui, si am zis ca musai vreau sa il folosesc.Am inteles ca la alte clinici costa 500 eur, eu nu am platit nimic, dar am acceptat sa ma includa in triall-uri. Ce m-a convins pe mine a fost:
'In a separate retrospective analysis based on 7,305 cycles, the Meseguer lead group [36] compared the pregnancy outcome between embryos cultured in standard incubators (N = 5915) or time-lapse systems (N = 1390). Embryos cultured in the time-lapse system were scored according to their previously established hierarchical model based on t5, S2 and CC2. Data were obtained from 10 participating clinics. A higher pregnancy rate (+21.2%) was achieved with the transfer of embryos cultured in the time-lapse system. Logistic regression analysis was used to correct for confounding variables.
Pregnancy (60.6% vs. 61.2% ongoing pregnancy rates) and miscarriage rates were comparable as well.
The ongoing pregnancy rate based on all started cycles was higher in the time-lapse monitored group (51.4% vs 41.7%; p = 0.005). When the ongoing pregnancy rate per transfer was evaluated, the time-lapse system still offered benefits over the standard incubation method (54.5% vs 45.3%; p = 0.01). "
Desigur, PGD/PGS este net superior, dar si aici sunt unii care zic ca luand o celula se defecteaza embrionul, alti cercetatori zic ca sunt embrioni mozaici care se pot transforma in sarcini sanatoase.
Aha, a explicat Lorelei ft bine, la mine a fost prima oara cand am vazut ca se practica si la embrioni de z3, acum nu cred ca doc meu a inventat roata la caruta. Ca si idee, eu am folosit de 3 ori AHA (de 2 ori la blasto si 1 data la embrioni de z3) in toate datile s-a rezultat cu sarcina. Deci ajuta cred. Cred ca AHA se face in clinicile din Ro.
Mult succes Irisana, as zice ca la Wellborn se face,cel putin AHA, cand faceam eu proceduri eu la ei erau destul de pus la capitolul tehnologie pt Ro.
Irisana
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani [baietel] [baietel] ;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3: [its a girl] [fetita]

irisana

Post by irisana » Mon Sep 30, 2019 1:12 pm

acmi wrote:
Sun Sep 29, 2019 7:40 pm
Lorelei wrote:
irisana wrote:

Irisana, Lorelei a explicat ft bine. Eu deja eraam caz de RIF (repetead IVF faillure), trebuia sa incerc tehnici noi. Nu, nu am reusit in Ro, dar am proceduri ratate in Ro.
Embrioscope, citisem si eu ca ar avea Origyn, nu eram convinsa ca il si folosesc in mod uzual, dar asta a fost acum 3 ani. Pe langa ce a explicat Lorelei, eu am plecat de la un trial study facut de doc. meu, ai aici un articol: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4290130/#. I-am citit toate articolele legat de studiul lui, si am zis ca musai vreau sa il folosesc.Am inteles ca la alte clinici costa 500 eur, eu nu am platit nimic, dar am acceptat sa ma includa in triall-uri. Ce m-a convins pe mine a fost:
'In a separate retrospective analysis based on 7,305 cycles, the Meseguer lead group [36] compared the pregnancy outcome between embryos cultured in standard incubators (N = 5915) or time-lapse systems (N = 1390). Embryos cultured in the time-lapse system were scored according to their previously established hierarchical model based on t5, S2 and CC2. Data were obtained from 10 participating clinics. A higher pregnancy rate (+21.2%) was achieved with the transfer of embryos cultured in the time-lapse system. Logistic regression analysis was used to correct for confounding variables.
Pregnancy (60.6% vs. 61.2% ongoing pregnancy rates) and miscarriage rates were comparable as well.
The ongoing pregnancy rate based on all started cycles was higher in the time-lapse monitored group (51.4% vs 41.7%; p = 0.005). When the ongoing pregnancy rate per transfer was evaluated, the time-lapse system still offered benefits over the standard incubation method (54.5% vs 45.3%; p = 0.01). "
Desigur, PGD/PGS este net superior, dar si aici sunt unii care zic ca luand o celula se defecteaza embrionul, alti cercetatori zic ca sunt embrioni mozaici care se pot transforma in sarcini sanatoase.
Aha, a explicat Lorelei ft bine, la mine a fost prima oara cand am vazut ca se practica si la embrioni de z3, acum nu cred ca doc meu a inventat roata la caruta. Ca si idee, eu am folosit de 3 ori AHA (de 2 ori la blasto si 1 data la embrioni de z3) in toate datile s-a rezultat cu sarcina. Deci ajuta cred. Cred ca AHA se face in clinicile din Ro.
Mult succes Irisana, as zice ca la Wellborn se face,cel putin AHA, cand faceam eu proceduri eu la ei erau destul de pus la capitolul tehnologie pt Ro.
Irisana
Multumesc mult pt informatii! La embrioni stiu ca se uita in z1, z3 si z5. Eu atunci am primit update-uri, deci clar ii deranjeaza si se uita la ei. Mi se pare mai ok varianta in care ii monitorizezi constant fara sa ii deranjezi. Ce nu inteleg este daca in urma monitorizarii se decide sa renunti la niste embrioni care par okish...dar evolutia lor la embrioscope sa spunem arata ca nu a fost chiar ca la carte? Ce faci cu ei? Ii distrugi? Ca mi se pare fina si granita asta: dc ai putini embrioni si totusi au ajuns pana in z5 si arata cat de cat ok, ii pastrezi sau renunti la ei?
Legat de pgd, poate sunt eu fire prea sceptica, nu stiu de ce dar nu as face in RO. E mai mult un feeling, decat ceva bazat pe informatii concrete. Si costurile nu sunt neglijabile... La mine s-a lipit saculetul bine si nici nu vroia sa mai plece...pacat insa ca nu era embrion bun. De asta nu stiu daca ar avea rost sa mai fortez si cu un AHA. Pe de alta parte, tare as vrea pe viitor sa evit scenarii cand pun un embrion care nu e bun. Corpul meu nu s-a prins ca nu era ok embrionul... Simt ca mi s-a dat tare peste cap corpul, nici acum nu am menstruatie...
Eu 40 ani

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Sep 30, 2019 1:46 pm

irisana wrote:
Mon Sep 30, 2019 1:12 pm

Multumesc mult pt informatii! La embrioni stiu ca se uita in z1, z3 si z5. Eu atunci am primit update-uri, deci clar ii deranjeaza si se uita la ei. Mi se pare mai ok varianta in care ii monitorizezi constant fara sa ii deranjezi. Ce nu inteleg este daca in urma monitorizarii se decide sa renunti la niste embrioni care par okish...dar evolutia lor la embrioscope sa spunem arata ca nu a fost chiar ca la carte? Ce faci cu ei? Ii distrugi? Ca mi se pare fina si granita asta: dc ai putini embrioni si totusi au ajuns pana in z5 si arata cat de cat ok, ii pastrezi sau renunti la ei?
Legat de pgd, poate sunt eu fire prea sceptica, nu stiu de ce dar nu as face in RO. E mai mult un feeling, decat ceva bazat pe informatii concrete. Si costurile nu sunt neglijabile... La mine s-a lipit saculetul bine si nici nu vroia sa mai plece...pacat insa ca nu era embrion bun. De asta nu stiu daca ar avea rost sa mai fortez si cu un AHA. Pe de alta parte, tare as vrea pe viitor sa evit scenarii cand pun un embrion care nu e bun. Corpul meu nu s-a prins ca nu era ok embrionul... Simt ca mi s-a dat tare peste cap corpul, nici acum nu am menstruatie...
Irisana , corpul in majoritatea cazurilor e f smart si stie de ex ca o sarcina nu e ok. Din pacate, sunt si cazuri in care mai da rateuri sau se prinde mai greu ( sarcini pierdute la 15 sapt etc).Suntem o gramada aici pe forum cu situatii in care corpul nu s-a prins ca sarcina nu e ok. Nu te ingrijora ca e ceva in neregula cu tine; esti ok . Shit happens. [parerau] Pentru sarcinile mici de pana in 10 sapt eliminarea se poate face si natural dar acum ca avem acces la medicina, monitorizari etc se apeleaza la eliminarea asistata prin pastile sau chiuretaj. AHA nu are legatura cu " cat de bine se prinde sarcina" ci functioneaza strict ca un ajutor: blastocistul va ecloza( hatching) si va elibera mai usor embrionul. Mai departe, ca se prinde mai adanc sau nu, nu are legatura cu AHA. Poti eventual sa zici ca AHA poate devansa implantarea cu 1-2 zile fata de mersul firesc al lucrurilor adica daca ai lasa blastocistul sa eclozeze singur, dar cam atat.

Embrionii care nu sunt ok ca si grading se distrug; asta este o practica agreata in procedurile RUAM. Parerea mea este ca asa e cinstit fata de pacient/client. Ok sunt considerati embrionii gradati cu combinatii intre A si B dar am citit multe cazuri unde s-a luat decizia de transfer cu embrioni considerati slabi ex CC si care au fost cu reusita adica cu bebe sanatos! Doar ca deciziile acestea de a transfera ceva f slab calitativ ( mentionez ca e o evaluare ochiometrica) sunt pe transferuri fresh si tin cont de istoricul de infertilitate al cuplului. Riscul ca in cazul vitrificarii, un embrion slab sa nu reziste la dezghet sunt f mari. Eu am congelat 2 embrioni 5 CC si chiar nu au rezistat la dezghet.

Legat de pgd/pgs , procedura nu iti ofera nicio garantie. Da, iti poate oferi un plus de siguranta dar nu 100%. Pt ca procedura de verificare genetica testeaza 1-2 celule si atat. Poate ca celulele testate sunt ok dar restul nu. Am prietena cu pgs/pgd facut la 5 fivuri si cu sarcini oprite din evolutie pe motiv genetic , embrionii fiind ok la teste. La fiv 6 si 7 nu a mai testat nimic, pentru ca se saturase asa ca a mers pe mana providentei. Zic asa pt ca e atee si nu vrea sa fie asociata cu vreo interventie divina. Acum are 2 gemeni perfect sanatosi.

Pgd/pgs ofera singuranta doar daca embrionul se dovedeste ca nu e euploid ( cu exceptia mozaicismului cum zicea acmi). Adica ,daca celulele sunt anormale macar stii ca embrionul e aneuploid si nu il mai transferi; astfel te protejezi de o eventuala SOE. Pentru asta, poate merita.

Primăvara

Post by Primăvara » Mon Sep 30, 2019 3:43 pm

Bună tuturor
Jurnaldevis,ce face puiuțul tau drag?
Felicitări pt el,e cuminte?
Fetelor, vreau sa vă întreb pt a creste endometru frumos ar trebui sa mâncăm mai sănătos,sa bem sucuri de rodie ,altceva? As vrea sa l îmbunătățesc in luna care iau pastile și fac și embriotrasferul,am înțeles că optim ar fi 7-8?
Cine mai face transferuri la Brno,clinica Reprogenesis?

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Sep 30, 2019 4:07 pm

Primăvara wrote:
Mon Sep 30, 2019 3:43 pm
Bună tuturor
Jurnaldevis,ce face puiuțul tau drag?
Felicitări pt el,e cuminte?
Fetelor, vreau sa vă întreb pt a creste endometru frumos ar trebui sa mâncăm mai sănătos,sa bem sucuri de rodie ,altceva? As vrea sa l îmbunătățesc in luna care iau pastile și fac și embriotrasferul,am înțeles că optim ar fi 7-8?
Cine mai face transferuri la Brno,clinica Reprogenesis?
Primavara nu cred ca face nimeni la Reprogenesis, sau cel putin nimeni care e activ in acest moment pe acest forum. Pentru endometru vitamina E si L Arginina si mult cardio care ar iriga uterul f bine si astfel il ajuta sa creasca. Stiu ca tu esti de mult pe forum...Faci FIV cu donate sau cu ovocite proprii? Cand ai transferul? Mult succes!

irisana

Post by irisana » Mon Sep 30, 2019 4:39 pm

Va multumesc pentru raspunsuri fetelor! Aveam senzatia ca prin comparatie cu alte persoane sunt bine informata (cunosc persoane care au nascut si nu stiu sa pronunte ovulatie...), dar dupa ce citesc informatii scrise aici de voi, imi dau seama ca si eu mai am multe de studiat. Va apreciez pt cat v-ati documentat si pt rabdarea cu care raspundeti aici :ymhug:
Inca ma gandesc uneori, cum ar fi fost sa fi ramas toate insarcinate de la prima incercare si sa nu mai fie nevoie sa aflam toate aceste informatii...visez da...

Schimband registrul, cine testeaza azi sau maine? Va tin pumnii, asteptam rezultate bune!
Eu 40 ani

irisana

Post by irisana » Mon Sep 30, 2019 9:31 pm

Alina1980 bafta multa, maine testezi?
Eu 40 ani

Trandafir

Post by Trandafir » Mon Sep 30, 2019 9:39 pm

lori_2012 wrote:
Multumesc frumos! E important ptr mine sa citesc ca se poate reusi si atunci cand se spune ca sansele sunt mici. E cumplit sa fii in plin proces fiv si sa ti se spuna: sanse zero, du-te la donate. Te apuca o disperare...
Intre timp am vorbit si cu dna dr Manolea - Columna cu care fac fiv. Mi-a spus ca are cazuri de reusita la varsta mea, chiar si la varste mai mari. Asta nu inseamna ca eu voi reusi ci ca nu trebuie sa disper. Fiecare femeie are corpul ei, fiecare doctor este diferit, laboratoarele nu sunt identice, etc. Comentariul pe care l-a facut dna dr a fost ca persoanele care au reusit de obicei nu sunt interesate sa mai scrie despre asta.
Si saptamana trecuta am avut ocazia sa vorbesc si cu o doamna care la 45 de ani s-a hotarat sa incerce donate (Cehia) dar a mai incercat o data la Gynera si cu ovocitele ei. Azi are 46 de ani si doua fete gemene de 2 luni. Ale ei (ovocitele).
Va doresc o seara buna.
Last edited by Trandafir on Mon Sep 30, 2019 10:03 pm, edited 1 time in total.

Galadriel

Post by Galadriel » Mon Sep 30, 2019 9:43 pm

Ale ei? Sunteti sigură că nu doriti, totuși, să va revizuiți comentariul? Copiii născuți prin ovodonație nu sunt ai mamelor care îi nasc? Serios?

Post Reply