FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Trandafir

Re: FIV in Romania

Post by Trandafir » Mon Sep 30, 2019 10:03 pm

Galadriel wrote:
Mon Sep 30, 2019 9:43 pm
Ale ei? Sunteti sigură că nu doriti, totuși, să va revizuiți comentariul? Copiii născuți prin ovodonație nu sunt ai mamelor care îi nasc? Serios?
Revizuit!

Alina1980

Post by Alina1980 » Mon Sep 30, 2019 10:04 pm

irisana wrote:
Mon Sep 30, 2019 9:31 pm
Alina1980 bafta multa, maine testezi?
Da...maine ...dar nu am nici o speranta....sunt balonata, ma doare burta si spatele , ma inteapa ovarele...
Multumesc pentru urari
Eu 39ani, sotul 41ani
Infertilitate tubara- o trompa scoasa, cealalta clipsata.
FIV 1-oct.2018, 16ovocite, 12 fertilizate, 8 blasto congelati toti
FET 1- nov. 2018, 2 blasto AA ...Beta 0.1
FET 2- feb2019, 2 blasto AA...Beta 0.1
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
Urmeaza FET - martie

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Sep 30, 2019 10:12 pm

Trandafir wrote:
Mon Sep 30, 2019 9:39 pm
lori_2012 wrote:
Thu Sep 26, 2019 6:38 pm
Fetelor, cu speranta ca nu o sa deranjeze mesajul meu, o sa scriu si eu cateva cuvinte. Asa cum am mai scris acum ceva timp aici, eu am reusit sa am un baietel perfect sanatos, prin fiv, la 42 de ani. Stiu ca am fost foarte norocoasa, dar am trecut si eu prin multe incercari si multe momente de disperare, ca fiecare dintre voi si nu as fi reusit daca nu perseveram, cu tot scepticismul medicului, bazat pe statistica.....La momentul acela cautam si eu exemple de reusite intr-o situatie similara si nu erau prea multe. Este motivul pentru care scriu, pentru a arata ca se poate sa reusesti cu ovocite proprii si la varsta aceasta. Eu multumesc in fiecare zi pentru minunea din viata mea si va doresc tuturor sa vi se implineasca visul, indiferent ce cale veti alege.
Multumesc frumos! E important ptr mine sa citesc ca se poate reusi si atunci cand se spune ca sansele sunt mici. E cumplit sa fii in plin proces fiv si sa ti se spuna: sanse zero, du-te la donate. Te apuca o disperare...
Intre timp am vorbit si cu dna dr Manolea - Columna cu care fac fiv. Mi-a spus ca are cazuri de reusita la varsta mea, chiar si la varste mai mari. Asta nu inseamna ca eu voi reusi ci ca nu trebuie sa disper. Fiecare femeie are corpul ei, fiecare doctor este diferit, laboratoarele nu sunt identice, etc. Comentariul pe care l-a facut dna dr a fost ca persoanele care au reusit de obicei nu sunt interesate sa mai scrie despre asta.
Si saptamana trecuta am avut ocazia sa vorbesc si cu o doamna care la 45 de ani s-a hotarat sa incerce donate (Cehia) dar a mai incercat o data la Gynera si cu ovocitele ei. Azi are 46 de ani si doua fete gemene de 2 luni. Ale ei.
Va doresc o seara buna.
Trandafir poti sa te superi pe mine. Nu cred cazul de 45 ani cu istoric de infertilitate care a reusit cu ovocite proprii. Daca ar fi real, iti dai seama ce PR si reclama ar fi la Gynera! In plus, ar fi fost raportat pt ca astfel de exceptii sunt documentate temeinic. Nu discutam aici despre femei fertile cu 2-3 copii acasa. Aici exista cazuri de sarcini spontane.
E ciudat ca dna dr Manolea a zis chestia asta. Am fost la un seminar organizat de Columna in vara, anul acesta, si chiar s-a discutat si aceasta situatie. Au existat cateva cazuri, 2-3 parca cu sarcini prin FIV cu ovocite proprii la varste considerate critice; restul prin ovodonate.
Lumea se fereste sa admita ca au copii prin ovodonate pt ca la noi chestia asta e privita de parca ai ciuma. Suntem o societate plina de prejudecati: inseminarea e “ insamintare”, fiv e “ copil in eprubeta”, ovodonate “ nu e copilul tau” etc. Si mai trist e ca cea care reuseste prin inseminare judeca femeia care face fiv, cea care face fiv cu ovocitele ei se crede mai presus ca femeia care primeste un ovocit de la alta femeie. Pt ca ea are copiii ei, cealalta nu! De acord cu Galadriel, exprimarea e un pic nefericita. Pot sa inteleg. Este un proces intreg de acceptare, mai ales psihologica, pana la ovodonatie. Nu toata lumea poate sa apuce drumul asta si e perfect normal; nu e nimic de condamnat. Fiecare are batalia sa despre care ceilalti nu stiu nimic deci nu poate sa judece nimeni alegerile cuiva. Dar, asta trebuie sa mearga in ambele sensuri.

Doamne ajuta sa reusesti! Sa stii ca toate fetele de aici iti doresc acest lucru! Nimic nu e mai incurajator decat reusita cuiva indiferent de varsta. [flori]
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Mon Sep 30, 2019 10:39 pm

Lorelei wrote:
Mon Sep 30, 2019 10:12 pm
Trandafir wrote:
lori_2012 wrote:
Thu Sep 26, 2019 6:38 pm
Fetelor, cu speranta ca nu o sa deranjeze mesajul meu, o sa scriu si eu cateva cuvinte. Asa cum am mai scris acum ceva timp aici, eu am reusit sa am un baietel perfect sanatos, prin fiv, la 42 de ani. Stiu ca am fost foarte norocoasa, dar am trecut si eu prin multe incercari si multe momente de disperare, ca fiecare dintre voi si nu as fi reusit daca nu perseveram, cu tot scepticismul medicului, bazat pe statistica.....La momentul acela cautam si eu exemple de reusite intr-o situatie similara si nu erau prea multe. Este motivul pentru care scriu, pentru a arata ca se poate sa reusesti cu ovocite proprii si la varsta aceasta. Eu multumesc in fiecare zi pentru minunea din viata mea si va doresc tuturor sa vi se implineasca visul, indiferent ce cale veti alege.
Multumesc frumos! E important ptr mine sa citesc ca se poate reusi si atunci cand se spune ca sansele sunt mici. E cumplit sa fii in plin proces fiv si sa ti se spuna: sanse zero, du-te la donate. Te apuca o disperare...
Intre timp am vorbit si cu dna dr Manolea - Columna cu care fac fiv. Mi-a spus ca are cazuri de reusita la varsta mea, chiar si la varste mai mari. Asta nu inseamna ca eu voi reusi ci ca nu trebuie sa disper. Fiecare femeie are corpul ei, fiecare doctor este diferit, laboratoarele nu sunt identice, etc. Comentariul pe care l-a facut dna dr a fost ca persoanele care au reusit de obicei nu sunt interesate sa mai scrie despre asta.
Si saptamana trecuta am avut ocazia sa vorbesc si cu o doamna care la 45 de ani s-a hotarat sa incerce donate (Cehia) dar a mai incercat o data la Gynera si cu ovocitele ei. Azi are 46 de ani si doua fete gemene de 2 luni. Ale ei.
Va doresc o seara buna.
Trandafir poti sa te superi pe mine. Nu cred cazul de 45 ani cu istoric de infertilitate care a reusit cu ovocite proprii. Daca ar fi real, iti dai seama ce PR si reclama ar fi la Gynera! In plus, ar fi fost raportat pt ca astfel de exceptii sunt documentate temeinic. Nu discutam aici despre femei fertile cu 2-3 copii acasa. Aici exista cazuri de sarcini spontane.
E ciudat ca dna dr Manolea a zis chestia asta. Am fost la un seminar organizat de Columna in vara, anul acesta, si chiar s-a discutat si aceasta situatie. Au existat cateva cazuri, 2-3 parca cu sarcini prin FIV cu ovocite proprii la varste considerate critice; restul prin ovodonate.
Lumea se fereste sa admita ca au copii prin ovodonate pt ca la noi chestia asta e privita de parca ai ciuma. Suntem o societate plina de prejudecati: inseminarea e “ insamintare”, fiv e “ copil in eprubeta”, ovodonate “ nu e copilul tau” etc. Si mai trist e ca cea care reuseste prin inseminare judeca femeia care face fiv, cea care face fiv cu ovocitele ei se crede mai presus ca femeia care primeste un ovocit de la alta femeie. Pt ca ea are copiii ei, cealalta nu! De acord cu Galadriel, exprimarea e un pic nefericita. Pot sa inteleg. Este un proces intreg de acceptare, mai ales psihologica, pana la ovodonatie. Nu toata lumea poate sa apuce drumul asta si e perfect normal; nu e nimic de condamnat. Fiecare are batalia sa despre care ceilalti nu stiu nimic deci nu poate sa judece nimeni alegerile cuiva. Dar, asta trebuie sa mearga in ambele sensuri.

Doamne ajuta sa reusesti! Sa stii ca toate fetele de aici iti doresc acest lucru! Nimic nu e mai incurajator decat reusita cuiva indiferent de varsta. [flori]
Nici eu nu cred ca reusita la femeia de 45 ani a fost cu ovocite, proprii.Poate, poate as fi putut crede ca este adevarat daca nu mai era si reusita cu gemeni 😮, mi se pare foarte greu sa se intample asta...
Referitor la exprimarea ta sunt sigura ca nu a fost cu intentie, eu te pot intelege. Toata lumea iti spune ca doar cu donate ai sanse, este o adevarata lupta de acceptare toata treaba asta...Eu le admir pe femeile cate pot face asta,eu nu cred ca as putea face cu donate, probabil peste un timp as gandii altfel sau mi-as accepta soarta ca nu imi este dat sa fiu mama... Suntem oameni diferiti, gandim diferit. Eu nu pot fi falsa si sa zic acuma ca as putea face asta si de fapt sa nu simt ca pot face asta.

Referitor la fiv daca trebuie sa faci cu donate sau cu ovo proprii, clar eu as incearca de cateva ori cu ovocite proprii, mai mult pt. a fi impacata cu mine ca am incercat, altfel as fi mereu cu gandul ca daca as fi incercat cine stie...

Eu am inceput sa imi accept soarta( chiar daca lupt In continuare), asta ma face sa ma bucur de viata asa cum imi este dat sa traiesc, cu un barbat minunat langa mine, cu catelusii mei si pisicutele care le ador si ma fac sa zambesc si sa ma bucur de faptul ca sunt sanatoasa.Am o singura viata, care fiind scurta este pacat sa o mai irosesc intr-o stare depresiva, focusata numai pe proceduri... Ajunsesem sa nu imi mai placa sa merg in vacanta, sa imi cumpar haine, sa ma aranjez, sa ies cu prietenele....Am avut o perioada foarte urata de care cred eu ca am scapat... Sper sa ma ajute Dumnezeu sa nu o iau din nou pe calea aia pentru ca a fost groaznica...
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Iuliav

Post by Iuliav » Mon Sep 30, 2019 11:03 pm

Georgiana Mihai wrote:
Mon Sep 30, 2019 10:39 pm
Lorelei wrote:
Mon Sep 30, 2019 10:12 pm
Trandafir wrote:

Va doresc o seara buna.

Nici eu nu cred ca reusita la femeia de 45 ani a fost cu ovocite, proprii.Poate, poate as fi putut crede ca este adevarat daca nu mai era si reusita cu gemeni 😮, mi se pare foarte greu sa se intample asta...
Referitor la exprimarea ta sunt sigura ca nu a fost cu intentie, eu te pot intelege. Toata lumea iti spune ca doar cu donate ai sanse, este o adevarata lupta de acceptare toata treaba asta...Eu le admir pe femeile cate pot face asta,eu nu cred ca as putea face cu donate, probabil peste un timp as gandii altfel sau mi-as accepta soarta ca nu imi este dat sa fiu mama... Suntem oameni diferiti, gandim diferit. Eu nu pot fi falsa si sa zic acuma ca as putea face asta si de fapt sa nu simt ca pot face asta.

Referitor la fiv daca trebuie sa faci cu donate sau cu ovo proprii, clar eu as incearca de cateva ori cu ovocite proprii, mai mult pt. a fi impacata cu mine ca am incercat, altfel as fi mereu cu gandul ca daca as fi incercat cine stie...

Eu am inceput sa imi accept soarta( chiar daca lupt In continuare), asta ma face sa ma bucur de viata asa cum imi este dat sa traiesc, cu un barbat minunat langa mine, cu catelusii mei si pisicutele care le ador si ma fac sa zambesc si sa ma bucur de faptul ca sunt sanatoasa.Am o singura viata, care fiind scurta este pacat sa o mai irosesc intr-o stare depresiva, focusata numai pe proceduri... Ajunsesem sa nu imi mai placa sa merg in vacanta, sa imi cumpar haine, sa ma aranjez, sa ies cu prietenele....Am avut o perioada foarte urata de care cred eu ca am scapat... Sper sa ma ajute Dumnezeu sa nu o iau din nou pe calea aia pentru ca a fost groaznica...
Felicitari pentru gandire! Si pentru constientizarea acestui lucru! Ai mare dreptate si cred ca intr un anumit punct, ajungem toate in situatia de depresie. (pt ca ce ai descris tu este o stare de genul..in care m am regasit dupa 2 iui nereusite- da..stiu..eram la inceput, insa exact asa am gandit timp de cateva luni bune)
Toate trebuie sa fim puternice pt puiutii care ne asteapta ( pe unele mai devreme, pe altele mai tarziu), iar nelinistile nu vor inceta niciodata, nici macar dupa ce primul pas(sarcina) a reusit.
Multa bafta! :YMPRAY:
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok - baiat :YMPRAY:
Morfologie II - ok :YMPRAY:
Morfologie III - ok :YMPRAY:
Ian 2020 a aparut puiul :YMPRAY:

Miha_80

Post by Miha_80 » Tue Oct 01, 2019 12:29 am

Primăvara wrote:
Mon Sep 30, 2019 3:43 pm
Bună tuturor
Jurnaldevis,ce face puiuțul tau drag?
Felicitări pt el,e cuminte?
Fetelor, vreau sa vă întreb pt a creste endometru frumos ar trebui sa mâncăm mai sănătos,sa bem sucuri de rodie ,altceva? As vrea sa l îmbunătățesc in luna care iau pastile și fac și embriotrasferul,am înțeles că optim ar fi 7-8?
Cine mai face transferuri la Brno,clinica Reprogenesis?
Primăvara, eu sunt in procedura de fiv cu ovo donate la Brno, Reprogensis. In 23 Oct teoretic am et. Spun teoretic pt ca ieri și azi a apărut spoting f închis la culoare, deși am avut ultimul ciclu in 19 Septembrie, zi in care am și făcut Diphereline 3.75 pt a pune ovarele pe pauza și a ma sincroniza cu ciclul donatoarei. Nu știu ce semnifica acest spoting, am comunicat coordonatoarei, iar răspunsul dr ceh este sa continui schema de tratament, ca sângerarea nu pune nici o problema.
A mai pățit cineva asta după Diphereline? Ma intreb ce e cu endometrul meu de am avut spoting așa negricios la culoare și cum va putea fi receptiv la et dacă nu voi mai avea niciun ciclu normal sa l elimin pana la et?

Criss, cum esti?
Yminodora, Alina multă bafta! Și pt restul fetelor!
Eu 39 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Oct 01, 2019 1:26 am

Primăvara wrote:
Bună tuturor
Fetelor, vreau sa vă întreb pt a creste endometru frumos ar trebui sa mâncăm mai sănătos,sa bem sucuri de rodie ,altceva? As vrea sa l îmbunătățesc in luna care iau pastile și fac și embriotrasferul,am înțeles că optim ar fi 7-8?
Multumesc de intrebare, puiul e bine, multumim lui Dumnezeu. Ne indragostim de el pe zi ce trece mai mult. E minunea noastra iubita, e cumintel dragul de el, atata vreme cat e satul nu prea protesteaza in rest. Creste! Peste cateva zile face 2 luni, nu imi vine sa cred, ne pregatim de botez. Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi si ma rog la El sa aiba in continuare grija de noi.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Yminodora

Post by Yminodora » Tue Oct 01, 2019 6:56 am

Miha_80 wrote:
Tue Oct 01, 2019 12:29 am
Primăvara wrote:
Bună tuturor
Primăvara, eu sunt in procedura de fiv cu ovo donate la Brno, Reprogensis. In 23 Oct teoretic am et. Spun teoretic pt ca ieri și azi a apărut spoting f închis la culoare, deși am avut ultimul ciclu in 19 Septembrie, zi in care am și făcut Diphereline 3.75 pt a pune ovarele pe pauza și a ma sincroniza cu ciclul donatoarei. Nu știu ce semnifica acest spoting, am comunicat coordonatoarei, iar răspunsul dr ceh este sa continui schema de tratament, ca sângerarea nu pune nici o problema.
A mai pățit cineva asta după Diphereline? Ma intreb ce e cu endometrul meu de am avut spoting așa negricios la culoare și cum va putea fi receptiv la et dacă nu voi mai avea niciun ciclu normal sa l elimin pana la et?

Criss, cum esti?
Miha bafta, iti tin pumni, eu sunt binisor de fapt vedem maine mai concret. Ieri la eco aveam un folicul de 24,6 pe ovarul drept puls inca 3 de 13 iar pe ovarul stang 6 foliculi de 13, dna dr nu era multumita deloc de cum cresc si a zis ca e posibil sa merg cu stimularea mai mult de 10 zile. Momentan fac 3 fiole de menopur zilnic plus cetrotide. Mâine vad ce imi spune.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Oct 01, 2019 2:31 pm

Miha_80 wrote:
Primăvara wrote:
Bună tuturor

Criss, cum esti?
Miha_80 iti tin pumnii! Nu stiu sa iti raspund la situatia cu sangerarea si diphereline dar aici trebuie sa ai incredere in dr sau eventual sa mai ceri parerea 2.
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Alina1980

Post by Alina1980 » Tue Oct 01, 2019 4:16 pm

Fetelor...nu-mi vine sa cred...BETA ziua 12 ...305!
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Eu 39ani, sotul 41ani
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
Urmeaza FET - martie

Yminodora

Post by Yminodora » Tue Oct 01, 2019 4:39 pm

Alina1980 wrote:
Tue Oct 01, 2019 4:16 pm
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Chiar vroiam sa iti scriu ca balonarea e semn bun dar m-am abținut.
Felicitări, sarcina usoara si la termen.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

Alina1980

Post by Alina1980 » Tue Oct 01, 2019 4:45 pm

Yminodora wrote:
Tue Oct 01, 2019 4:39 pm
Alina1980 wrote:
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Chiar vroiam sa iti scriu ca balonarea e semn bun dar m-am abținut.
Felicitări, sarcina usoara si la termen.
Multumesc!
Doamne ajuta si tie sa ti se indeplineaca visul!
Eu 39ani, sotul 41ani
Urmeaza FET - martie

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Oct 01, 2019 5:42 pm

Alina1980 wrote:
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Felicitari Alina si Doamne ajuta, sa fie bine pana la capat!
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Miha_80

Post by Miha_80 » Tue Oct 01, 2019 5:43 pm

Alina1980 wrote:
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
[majoreta] Doamne-ajuta!
Eu 39 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia

Ana Maria M

Post by Ana Maria M » Tue Oct 01, 2019 6:32 pm

Alina1980 wrote:
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Doamne, Alina 1980. ma bucur ca un copil mic. Mi-au dat lacrimile
Aveam nevoie de o veste buna. Numai vesti proaste. Simteam nevoia unei incurajari, unei vesti frumoase !
Felicitari si sa dea Domnul sa fie o sarcina puternica si un bebe hotarat sa vina pe lume!

O sa iti tin pumnii sa fie totul bine
Eu 40 el 40 Incercam sa avem copii de 3 ani.
Eu MTHFR (A1298C) pozitiv homozigot
Factor XIII (V34L) pozitiv heterozigot
PaiI-1(4G/5G)
Eu un copil varsta 18 ani.
CM regulat la 24/25zile
El normospermie cu oscilatii,dar rezultate destul de ok.
AMH 1.75 aprilie 2018
3 inseminari nereusite iunie-septembrie 2018
3 histeroscopii Giulesti in 2018
Histerosalpingografie Giulesti 2018( trompa stanga putin permeabila,dreapta ok) Am pornit pe drumul FIV datorita varstei.
Fiv 1️⃣ Giulesti start 26 octombrie protocol scurt. Stimulare 10 zile. 14 ovocite, 9 fertilizate. Tratament Elonva, Menopur, Orgalutran, dublu trigger Gonapeptil plus Ovitrelle. Au ➡️ 3 embrioni dintre care 2 congelati in ziua 3 si 1 in ziua 5.
ET 1️⃣ ianuarie 2019 (2 embrio ziua 3)-->beta 0.2
Februarie 3 x PRP la Giulesti(250 lei sedinta)endometru subtire, nu creste mai mult de 7.

Fiv 2️⃣ martie 2019 ASSMB Giulesti
Protocol scurt, stimulare 10 zile Rekovelle, Menopur, Orgalutran. Declansare 3 X Gonapeptyl
Au rezultat 11 ovocite ➡️8 embrioni congelati in ziua 5.
Congelat tot, endometru sub 7. Hiperstimulare usoara. De acum ne ocupam doar sa crestem grosimea endometrului
ET2️⃣ 31 mai transferati 2 Blasto pe ciclu controlat, beta negativ

Tratament crestere endometru : 2 x PRP(la Giulesti)10 zile ovule Viagra, vitamina E, citrulina si extract de mladite de zmeur. Rezultat...endometrul 7.2 :(
ET3️⃣ 26 iunie 2blasto buni pe endo de 7(ciclu natural)
Beta ....0,1
Pun punct cu dr Anca Moisa, incerc sa ajung la dr Andreea Veliscu.

9 oct 2019 histeroscopie pt corectie uter in forma de T, la Giulesti cu dr Andreea Veliscu. Urmeaza transfer ...cand rezolvam problema endometrului subtire
Ianuarie 2020 PRP la Giulesti x 2
ET4️⃣ cu dec 07.02.2020 ciclu natural dupa stimulare cu Menopur 7 zile....Negativ [parerau]

Alina1980

Post by Alina1980 » Tue Oct 01, 2019 6:37 pm

Ana Maria M wrote:
Tue Oct 01, 2019 6:32 pm
Alina1980 wrote:
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Aveam nevoie de o veste buna. Numai vesti proaste. Simteam nevoia unei incurajari, unei vesti frumoase !
Felicitari si sa dea Domnul sa fie o sarcina puternica si un bebe hotarat sa vina pe lume!

Eu 39ani, sotul 41ani
Urmeaza FET - martie

Alina1980

Post by Alina1980 » Tue Oct 01, 2019 6:38 pm

Alina1980 wrote:
Tue Oct 01, 2019 6:37 pm
Ana Maria M wrote:
Tue Oct 01, 2019 6:32 pm
Alina1980 wrote:
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!

Multumesc din suflet!!
Doamne ajuta ca toate fetele sa reuseasca!
Eu 39ani, sotul 41ani
Urmeaza FET - martie

Lorelei

Post by Lorelei » Tue Oct 01, 2019 6:48 pm

Alina1980 wrote:
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Felicitari! Sarcina usoara! [majoreta] ma bucur sa aud vesti de genul asta! Chiar scriam acum cateva zile ca e nevoie de reusite pe aici ca a cam fost seceta! ;))

Alina1980

Post by Alina1980 » Tue Oct 01, 2019 8:16 pm

Lorelei wrote:
Tue Oct 01, 2019 6:48 pm
Alina1980 wrote:
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Felicitari! Sarcina usoara! [majoreta] ma bucur sa aud vesti de genul asta! Chiar scriam acum cateva zile ca e nevoie de reusite pe aici ca a cam fost seceta! ;))
Multumesc! Iti doresc ca si visul tau sa se implineasca!
Eu 39ani, sotul 41ani
Urmeaza FET - martie

CrissPatri

Post by CrissPatri » Tue Oct 01, 2019 8:44 pm

Miha_80 wrote:
Primăvara wrote:
Bună tuturor

Criss, cum esti?
Miha iti tin pumnii, Nu stiu ce sa iti zic legat de diphereline am citit ca poate da aceste scurgeri, resturi de menstruatie...are legatura cred cu reglarea si punerea ovarelor in repaos, eu am facut joia trecută diphereline 3.75 toata fiola dar in ziua 21 a cm, nu am avut pana acum nici o scurgere...dar posibil sa apara si la mine. Luni merg la ecografie si dozare de estradiol, în funcție de asta o sa dam startul la tratament. Te pup :-*
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:

Post Reply